Dostluk Gündüz Görünmez. O Ateşböceği Gibi Yalnız Geceleri Parlar Konulu Kompozisyon

0
Advertisement

Dostluk gündüz görünmez, o ateşböceği gibi yalnız geceleri parlar sözünü açıklayan kompozisyon örneği. Dostluk konulu kompozisyon, yazı.

Dostlukla İlgili Atasözleri ve Anlamları

Dostluk Gündüz Görünmez. O Ateş böceği Gibi Yalnız Geceleri Parlar
KARANLIKLAR MELEĞİ

Hani sıcak yaz gecelerinde ufak bir yaratık dolanır ortalıklarda, aydınlatıverir çevreyi. «Ateş böceği» derler adına. Karanlıkları yırtar küçüklüğüne bakmadan. Kırmızı ışığıyla kişiye güzel şeyler ansıtır, onu sıkıntılarından kurtanr. Ama yalnız geceleyin olur bunlar. Güneş, koca dağın ardından çıkıp ta ortalığı ışıtmağa başladığında göremezsiniz artık onu…

İşte gerçek dost ta böyledir.

Dost… Bu dört harfli sözcüğü söylemek bile başka bir rahatlık veriyor kişiye. Nasıl vermesin ki, gerçek bir dost, hazinelerin en büyüğü, dayanakların en sağlamıdır bence…

Advertisement

«Aşk mı, zenginlik mi, yoksa daha başka birşey mi?» diye sormuşlar düşünüre: «Dost» demiş. İşte bu dost denilen kişi, ateş böceği gibi, sadece geceleri dolanır etrafımızda. Önemli olan da bu değil midir zaten?

İyi günlerde, aydınlık zamanlarda herkes yakındır kişiye. Sizin için yapamayacağı yoktur sözde. Ama bir ortalık karışsın, durumunuz bozulsun, yardıma ihtiyacınız olsun, bütün bu «iyi gün dostları» teker teker çekiliverir yamacınızdan. Gerçek dost ise en sıkıntılı anlarınızda, yardıma en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda hazırdır yanınızda. Gece ışıldayan ateş böceği gibi, karanlıkları aydınlatan bir melek gibi.

Dostluk, en çok değer verdiğimiz bir kavram, dost, en çok bağlandığımız bir varlıktır. Ben, her şeyin tadını dostlarımla çıkarırım. Bir güzel manzarayı onlarla seyretmek, bir fikri onlarla tartışmak, bir geziye onlarla beraber gitmek bana ayrıca zevk verir. Dostlarımızın bulunmadığı yerleri kupkuru, bomboş ve anlamsız görürüm.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?