Dünya Disleksi Günü Nedir? Ne Zamandır? Anlam ve Önemi Hakkında Yazı

0
Advertisement

Dünya Disleksi Günü nedir ve ne zaman kutlanır? Bir farkındalık günü olan Dünya Disleksi Gününün anlam ve önemi nedir? Dünya Disleksi Günü tarihçesi, hakkında bilgi.

Dünya Disleksi Günü

Arka resim kaynak: pixabay.com

Dünya Disleksi Günü

Dünya Disleksi Günü, Ekim ayında Dünya Disleksi Haftası kapsamındaki Perşembe günü kutlanmaktadır. Ekim ayının ilk pazartesinden pazar gününe kadar Disleksi Haftasıdır ve o haftanın içindeki Perşembe günü Dünya Disleksi günü olarak kutlanır. Akıcı bir şekilde okumak ve yazmak gibi çoğumuzun kanıksadığı şeyler, disleksi olanlar için bir mücadele alanıdır. Disleksi, bir kişinin düzgün okuma ve yazma yeteneğini etkileyen yaygın bir öğrenme bozukluğudur. Disleksikler genellikle hızlı okuyamaz ve hata yapmadan yazamazlar. Disleksikler okuma, yazma, kelime bilgisi ve el-göz koordinasyonu gerektiren görevlerde zorlanırlar ve mücadele etmek zorunda kalırlar. Nüfusun %20’sini etkiler ve öğrenme bozukluğu olanların %80 ila %90’ını oluşturur. Dünya Disleksi Günü, bu konular ve böyle bir bozukluğu yönetmek için neler yapılabileceği konusunda farkındalık yaratır.

Dünya Disleksi Günü Tarihçesi

Disleksi, hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyen bir öğrenme bozukluğudur. Tezahürü neredeyse her zaman dışsal olduğu için hızlı bir şekilde teşhis edilebilir. Disleksi ilk olarak 1881 yılında Alman doktor Oswald Berkhan tarafından tanımlanmıştır. Bozukluğun tanımlanmasından altı yıl sonra göz doktoru Rudolph Berlin tarafından ‘disleksi’ olarak adlandırılmıştır. Berkhan, okuma yazma öğrenmede ciddi güçlükler yaşadığını bildiren genç bir çocuğun vakasını incelerken gelişimsel okuma bozukluğunun varlığını keşfetti. Hasta zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı olduğu için, Berkhan’ın bu durum özellikle ilgisini çekti.

Bulguları popüler hale geldiğinde Berkhan, genç hastasının nadir görülen bir vaka olmadığını ve aslında birçok yetişkinin de bundan muzdarip gibi göründüğünü fark etti. Diğer bazı engeller gibi disleksi de sadece ilaçla tedavi edilemez. Hastalar, öğrenme güçlüklerinin yönetilebileceği bir hayat yaşamak için genellikle terapiye, öğrenme için yenilikçi yöntemlere ve bakıcılar tarafından sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Bozukluk teşhis edilmediğinde, hastalar genellikle tembel, yavaş öğrenen veya sorun çıkaran tipler olarak tanınırlar. Bu tanımlamalar, elbette, gerçeklerden uzaktır.

Disleksi keşfedildiğinden beri, dünyanın dört bir yanındaki doktorlar ve terapistler, disleksiklerin bozukluklarını yönetmenin en iyi yollarını bulmaya çalışıyorlar. Okumak disleksikler için zor olabileceğinden, okumayı kolaylaştırmak için özel bir disleksi yazı tipi icat edilmiştir. Dünya Disleksi Günü dışında, Uluslararası Disleksi Derneği tarafından oluşturulan Disleksi Farkındalık Ayı da her yıl Ekim ayı boyunca kutlanmaktadır.

Farkındalık programlarına katılarak Dünya Disleksi Günü’nde üzerinize düşeni yapın. Bu, semptomları nasıl tanımlayacağınızı öğrenmenin, yardım etmek için neler yapabileceğinizi görmenin ve ardından kaynakları ihtiyacı olanlara iletmenin harika bir yoludur.

Advertisement

Leave A Reply