Kuşkonmaz Yemek İdrarda Neden Koku Yapar? Bazıları Neden Kokuyu Hissetmez?

0
Advertisement

Kuşkonmaz yedikten sonra idrarınızın kokusu neden değişir? Bu değişikliğe, keskin kokuya ne sebep olur? Bazıları neden kokuyu alamaz?

Kuşkonmaz metabolize olduğunda, idrar yaparken buharlı bir aroma olarak salınan uçucu bir bileşik olan belirli bir metaboliti serbest bırakır. Bununla birlikte, bazı insanlar bu kokuyu tamamen tespit edemez!

Kuşkonmaz

Çocukken muhtemelen kuşkonmaz yemeyi sevmediniz, ancak bir yetişkin olarak, umarım ne kadar lezzetli ve çok yönlü bir sebze olabileceğini fark etmişsinizdir. Düzenli bir kuşkonmaz tüketicisiyseniz, muhtemelen banyonuzun aroması üzerindeki etkisini de fark etmişsinizdir. Bu sebze her zaman idrar kokusunu garip kılıyor! Bazı insanlar bunun çürük yumurta gibi koktuğunu düşünürken, diğerleri onu toprakımsı bulur. Ancak, bazı insanlar bu keskin kokuyu hiç algılayamıyor!

Burun deliklerine yapılan bu kötü kokulu aromatik saldırının gizeminin dibine ineceğiz.

Garip Kokuya Ne Sebep Olur?

Yiyecek tükettiğimizde, vücudumuz tarafından daha kullanışlı ve yönetilebilir olması için sindirim yoluyla parçalanması gereken karmaşık makromoleküller olarak vücudumuza girer. Sindirim süreci, gıdaların ağzımıza girdiği anda başlar ve idrar yaptığımızda veya dışarı çıktığımızda sona erer. Bu iki nokta arasında uzun bir dizi metabolik süreç ortaya çıkacaktır.

Advertisement

Yiyecekleri parçalama işlemi sırasında karmaşık moleküller daha basit olanlara ayrılır ve yan ürünler yaratılır. Kuşkonmaz durumunda, sadece bu sebzede bulunan bir şey olan kuşkonmaz asidi adı verilen, benzersiz bir bileşik içerir. Vücudumuz bu maddeyi parçaladığında, çeşitli uçucu kükürt içeren bileşikler oluşturur. Bir bileşiğin “uçucu” olarak kabul edilebilmesi için, oda sıcaklığında bir gaz olarak var olabileceği düşük bir kaynama noktasına sahip olması gerekir.

Kuşkonmaz asidi parçalandığında, dimetil disülfür, dimetil sülfür, dimetil sülfoksit ve dimetil sülfon oluşturur. Bu bileşiklerin hepsi kükürt içeren aromatik bileşikler gibi (örneğin çürük yumurtalar!) Uçucu ve güçlü bileşiklerdir. Kuşkonmaz yedikten 15-20 dakika sonra bu metabolitler (metabolik süreçlerin bir sonucu olarak üretilen maddeler) üretilecektir. Tuvalete gittiğinizde, idrar yaparken, bu uçucu bileşikler serbest bırakılacak ve keskin aroma burnunuza kadar gelecek!

Neden Herkes Kokmuyor?

Bu fenomen sizi – özellikle de bu sebzeyi ilk kez yediğinizde – şok edebilir, ancak aynı yemeği yiyen arkadaşınız kokuyu hiç almayabilir. Aslında, araştırmacılar insanların % 75 kadarının vücut tarafından serbest bırakıldıktan sonra bu bileşiklerin eşsiz kokusunu tespit edemediğine inanıyorlar.

Buna inanmak zor olabilir, ancak duyularımızın sıklıkla bir spektrumda çalıştığını ve iki kişinin dünyayı aynı şekilde gözlemlemediğini hatırlamak önemlidir. Renk algımız, dokunmaya duyarlılığımız ve belirli frekanslardaki işitme gücümüz değişir. Bu nedenle koku alma duyumuzun bazı değişkenliklere sahip olması şaşırtıcı değildir.

Koku alma duyumuzla bağlantılı 400’den fazla gen olduğu bilinmektedir ve genlerin görünüşte sonsuz değişkenliği ile, her insanın dünyadaki farklı koku algısının anlaşılması biraz daha kolaydır. Bu konu üzerinde yapılan geniş çaplı bir araştırmadaki araştırmacılar, Kromozom 1’deki belirli bir gendeki varyasyonların kuşkonmaz metabolitlerini koklayamamasının en olası suçlusu olduğunu buldular. Nüfusun koku alma yeteneğinin kabaca yarısındaki bu belirgin işlev bozukluğuna spesifik anozmi denir.

Kötü Koku

Kaynak : pixabay.com

Spesifik anozminin geliştiğine inanılmaktadır (bir dizi farklı koku için), çünkü insanlar öncelikle hayatta kalma için görsel duygularına bağlı olarak evrimleşmiştir. Koku alma duyusu bizimkinden yüzlerce hatta binlerce kat daha hassas olan diğer bazı hayvanların aksine, inanılmaz derecede güçlü bir vizyonumuz var (nispeten).

Advertisement

Binlerce nesil boyunca, bazı genetik varyasyonlar koku alma duyumuzla ilgili gen havuzuna girdi, ancak hayatta kalma üzerinde çok az etkisi vardı veya hiç etkisi olmadı, bu yüzden ortak bir özellik olmaya devam ediyor. Açıkçası, kuşkonmazlı çişin rahatsız edici kokusu göz önüne alındığında, çoğu insan bu özel koku için özel anozmiye sahip oldukları için minnettar olmalıdır!

Anozminin Diğer Örnekleri

İdrarınızın normalden farklı kokmasına sebep olabilecek başka yaygın gıdalar da vardır. Vücudunuz susuz kaldığında, idrarınız daha yüksek konsantrasyonda atık ürünlere ve aromatik bileşiklere sahip olma eğilimindedir. Aşırı miktarda alkol veya kahve içtiğinizde, idrarınız oldukça güçlü bir koku alabilir.

Benzer şekilde, muz, tavuk veya somon gibi B-6 vitamini bakımından yüksek yiyecekler yerseniz, idrar yaparken bir koku fark edersiniz. Pancar bunun bir başka ünlü örneğidir, ancak bu kök sebze sadece idrarınızın kokusunu değil, aynı zamanda rengi de etkiler! Bu lezzetli sebzeyi yedikten sonra idrarınız belirgin bir kırmızı tonda çıktığında korkmayın.


Leave A Reply