Dünyanın En Acı 10 Biberi Nedir? Scoville Ölçeği Nedir Neyi Ölçer?

0

Dünyanın en acı biberleri hangileridir ve ne kadar acıdırlar? Scoville ölçeği nedir, neyin ölçümünde kullanılır?

Scoville Ölçeği

Scoville ölçeği, acı biber veya diğer acılı baharatların acılığının ölçülmesidir. Spesifik olarak, Scoville acılık birimlerinde (SHU) rapor edilen bir kapsaisin konsantrasyonu ölçümüdür. Kapsaisin, insanlar dahil memeliler için tahriş edicidir ve temas ettiği herhangi bir dokuda yanma hissi yaratır. Kapsaisin ve birkaç ilgili bileşik, kapsaisinoidler olarak adlandırılır ve acı biber tarafından üretilir.

Ölçek, yaratıcısı Amerikalı eczacı Wilbur Scoville’in adını almıştır. 1912’de tasarladığı yöntemi, Scoville Organoleptik Testi olarak bilinir. 1912’ye kadar biberin acılığını ölçmek için kullanılan bir yöntem yoktu.

SHU, bir biberin ne kadar acı olduğunu, kapsaisinoid konsantrasyonunu ölçerek ölçmenin bir yoludur. Kapsaisin, bir biberin içindeki acılık hissinden sorumlu kimyasaldır.

Dünyanın En Acı 10 Biberi

1. Carolina Reaper 2.200.000 SHU

Carolina Reaper

Carolina Reaper bir kez daha resmi olarak Dünyanın En Acı Biberi oldu.

İlk olarak 2013’te dünyanın en acı olanı seçilen Reaper, 2018’de daha da yüksek bir SHU ile tekrar test edildi. 1.641.000 SHU’luk bir SHU ve 2.2 Milyon SHU’da zirveye sahip! Carolina Reaper biberi bir Jalapeno’dan 200 kat daha acıdır.

2. Trinidad Moruga Scorpion 2.009.231 SHU

Moruga Scorpion

Moruga Scorpion, cehennemin derinliklerinden yeni keşfedilen nadir bir biberdir. Trinidad ve Tobago’daki Moruga topraklarına özgüdür. Bu müthiş biberden bir ısırık aldığınızda, acılık asla durmaz.

Bu biberde Azrail’in iğnesi olmayabilir ama bunun sizi yanıltmasına izin vermeyin. Moruga Scorpion, Carolina Reaper kadar acı.

3. 7 Pot Douglah 1,853,936 SHU

7 Pot Douglah

Biber topluluğunda en iyi tada sahip en acı biberlerden biri olarak tanınır. 7 Pot Douglah, kırmızı olmayan bulabileceğiniz en acı biberdir. En acı “aşırı acı” biberler geleneksel olarak kırmızıdır, ancak Douglah kahverengi VE kavurucu acı olmasıyla onlara meydan okur.

Herhangi bir yiyeceğin üzerine taze, kurutulmuş veya toz haline getirilmiş Douglah serperek acılaştırabilirsiniz. 7 Pod Douglah, Chocolate (Çikolata) 7 Pod veya 7 Pot Brown (Kahverengi) olarak da bilinir.

4. 7 Pot Primo 1,469,000 SHU

7 Pot Primo

7 Pot Primo, uzun ince “kuyruğu” ile çok farklı. Bu biber, bahçecilik uzmanı Troy Primeaux tarafından yaratıldı. Bazı biber yetiştiricileri, uzun bir acıya sahip olmak için kendi biberlerini üreterek Primo görünümünü taklit etmeye çalıştılar.

Bu bibere sadece baktığınızda, çılgınca acı olacağını anlarsınız. Tesadüfen The Carolina Reaper’a çarpıcı bir şekilde benziyor …

5. Trinidad Scorpion “Butch T” 1.463.700 SHU

Trinidad Scorpion "Butch T"

Trinidad Scorpion Butch T, Avustralya’dan önceki bir Guinness Dünya Rekortmeni (2011). Hiç şüphe yok ki inanılmaz derecede acı, ancak diğer biberlerin daha acı olduğu kanıtlandı. Biberin ucunda bulunan akrep iğnesi şekli nedeniyle yaratıcısı Butch Taylor tarafından bu şekilde adlandırılmıştır.

Trinidad Scorpion Butch T biberi 1000 güneşi yutmuşsunuz gibi yakıyor.

6. Naga Viper (Engerek) 1.349.000 SHU

Naga Viper

Naga Engerek, İngiltere’de yetiştirilen son derece nadir bir biberdir. Birçok farklı biberin melezidir ve yıllarca süren çapraz tozlaşma, bu “Süper ACI” biber çeşidini yarattı.

7. Hayalet Biber (Bhut Jolokia) 1,041,427 SHU

hayalet biber

Hayalet Biber en meşhur acı biberlerden biridir. YouTube’da birçok meydan okuma videolarının parçası olarak bütün Hayalet Biberlerin yenmesi ile sosyal sitelerde popülerliği arttı. Pek çok kişi yanlışlıkla Hayalet Biber’in hala Dünyanın En Acı biberi olduğuna inanıyor, bu liste ise gerçeğin bundan çok farklı olduğunu gösteriyor.

Yine de, yetişkin bir adamı dizlerinin üstüne çöktürebileceğinden, listede bu kadar düşükte olduğuna aldanmayın.

8. 7 Pot Barrackpore ~ 1.000.000 SHU

7 Pot Barrackpore

7 Pot Barrackpore, 7 Pot biberlerin en acılarından biridir. Bu da, Trinidad ve Tobago’daki Chaguanas Kasabasından. Bu “süper acıların” çoğu bu bölgeden geliyor.

9. 7 Pot Kırmızısı (Dev) ~ 1.000.000 SHU

7 Pot Red

7 pot biberler, 7 tencere yahniyi acılaştırabilme yeteneklerinden dolayı seçildi ve öyleler!

10. Kırmızı Savina Habanero 500.000 SHU

Kırmızı Savina Habanero

Eskiden, Kırmızı Savina Habanero KRAL’dı! Kırmızı Savina sonra tahttan indirildi ve birçok biber önüne geçti. Kırmızı Savina, ilk 10’a zar zor giriyor, ancak harika tadı ve aşırı acılığıyla hala moda.


Leave A Reply