Eklem Bacaklılar Hakkında Kısa Bilgi

0
Advertisement

Eklem bacaklılar ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı ve eklem bacaklı hayvanlar hakkında kısaca bilgi veren sayfamız.

Hayvanlar aleminde, içinde böcekler, örümcekler, kabuklular, çok ayaklılar gibi şubelerin bulunduğu bir sınıftır. Bu sınıftaki hayvanların vücutları birbirine eklenmiş kitinli halkalardan meydana gelmiştir. Hareket etmelerini sağlıyan ayakların parçaları da eklemler halinde birbirine bağlanmıştır.

örümcek

Kaynak: pixabay.com

Eklem bacaklılar’ın vücutları, genel olarak, baş, gövde, karın olmak üzere üç ayrı parçaya ayrılır. Çok ayaklılarda karın kısmı vücudun sonunda kısa çıkıntılar halinde kalmıştır.

Sinir sistemi az çok farklarla bir beyinle, sindirim sisteminin altı boyunca ilerliyen bir sinir zincirinden meydana gelmiştir. Eklem bacaklıların kanı renkszidir. Genel olarak sırt boyunca kollara ayrılarak ilerliyen bir damardan ibarettir. Sindirim sistemi ise parçalayıcı aletleriyle ağız, yemek borusu, mide ve bağırsaklardan meydana gelmiştir. Solunumları bazılarında kitapsı akciğerler, bazılarında da trakeler vasıtası ile olur. Eklem bacaklılarda basit ve bileşik gözler, işitme organları bulunur. Tadım ve dokunma duyuları çoklukla duyargaların üzerine yerleşmiştir.

Yumurtadan çıkan yavrular analarına benzeyinceye kadar «başkalaşım» denen birçok değişikliklere uğrarlar. Başkalaşım sırasında hayvan kurt (lârva) halinden krizalit haline, daha sonra da ergin hale geçer. Bazı eklem bacaklılarda ise başkalaşım buradaki gibi tam değildir. Meselâ arılarla daha başka bazı böcekler yavruları analarına benzerlerse de çok küçüktürler. Bunlar zaman zaman kabuklarını çatlatarak içinden çıkarlar, kendilerine daha büyük bir kabuk yaparlar.

Advertisement

Leave A Reply