Ekvator Ginesi Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Ekvator Ginesi – Ekvator Ginesi ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

ekvator ginesi bayrak

Kaynak: pixabay.com

Ekvator Ginesi;

  • Yüzölçümü: 28.051 km2.
  • Başkenti: Malabo.
  • Dil: İspanyolca (resmi), Portekizce, Pidgin İngilizcesi, Bantu dilleri (Bubi, Fang).
  • Din: Hristiyan (% 99 Katolik), doğal dinler.
  • Para birimi: 1 Orta Afrika frangı= 100 santim.
  • Başlıca kentleri: Bata (40.000), Luba (15.000), Ebebiyin (5.000).

Batı Afrika’da devlettir. Gine Körfezi’n-de küçük bir Afrika devleti olan Ekvator Ginesi, İspanyol eski sömürgesi Fermando Poo ve Rio Muni yönetim birimlerinden oluşur. Anayasal değişiklik, yönetim birimlerinin, yapısında ve bölgenin adlarında da değişikliğe yol açmıştır. Gine Körfezi’nde adalardan oluşan ve Bioko adını alan Fernando Poo Yönetim Birimi, Bioko ve Pagalu adalarını içerir. Ülkenin kıtada kalan, yeni adıyla Mbini (Rio Muri) Yönetim Birmi’ne Carisco, Elobey Grande, Elobey Chico adaları da bağlıdır. Ekvator Ginesi’nin % 93’ünü içeren Mbini, kuzeyden Kamerun, doğu ve güneyden Gabon, batıdan Gine Körfezi ile çevrilidir.

Yüze

y Şekilleri;

Dağlık ve volkanik kökenli Bioko Adası (2.034 km2), Mbini’nin 150 km kuzeybatısında yer alır. Ülkenin en yüksek noktası, Bioko Adası’nda sönmüş bir volkan olan Pico de Santa İsabel’dir (3.008 m). Bioko’nun büyük bölümü, tepelerle ve krater golleriyle kaplıdır. Ada kıyıları boyunca uzanan dar bir ova, kuzeye doğru genişler. Bioko’nun 600 km güneybatısına düşen 17 km2 yüzölçümlü Pagalu engebeli bir adadır. Volkanik kökenli Pagalu, Bioka’ya oranla daha az dağlıktır. Büyük bir krater gölünün bulunduğu Pagalu’nun en yüksek noktası Monte de Santamina’dır (750 m). Dar bir kıyı şeridinin ardındaki yayla ve alçak tepelerden oluşan Mbini’de (26.017 km2) yükselti deniz düzeyinin 1.200 m üzerine çıkar (Kristal Dağları). Mbini kıyılarında uzanan ova, iç kesimlere 15-25 km kadar sokulur. Bölgedeki ırmakların büyük bölümü kısadır. Başlıca ırmaklar, Kamerun sınırı boyunca akan Campo (Ntem), orta kesimlerde Benito ve güneyde Utamboni’dir.

ekvator ginesi

Kaynak: wikipedia.org

İklimi;

Sıcak ve nemli bir iklimin egemen olduğu Bioko’da, yıllık ortalama sıcaklık 25°C, yağış tutarı 2000 mm’dir. Mayıs-ekim arasında yağış daha sık görülür. Ekvator ikliminin gözlendiği Mbini kıyılarında yıllık yağış tutarı daha yüksektir (2.400 mm). Yaylalarda sıcaklık değişkenliği fazla olup iç kesimlere doğru yağış azalır. Kurak ve nemli dönemlerin birbirini izlediği bölgede, yağışlı mevsim şubat-haziran, eylül-aralık dönemleridir. Verimli volkanik topraklarla örtülü Bioko’nun büyük bölümü, orman ve otlaklarla kaplıdır. Yağmur ormanları, yosunlar, eğreltiotları, likenler, üstbitken bitkiler, çayalar adanın zengin bitki örtüsünü oluşturur. Pagalu topraklarıysa Bioko’ya oranla daha kıraçtır. Bioko’da sığır yetiştiriciliği yapılırken, Pagalu açıklarında bol balık avlanır. Mbini kıyıları mangrovlarla kaplıdır. Bölgede geniş bir alanı kaplayan yağmur ormanlarında, maun, okoume gibi kerestesi değerli ağaçlar vardır. Ormanlar, kıyı ve tepeleri; çimenlik savanlar, yaylaların yüksek kesimlerini örter. Mbini’de antilop, timsah, fil, suaygırı vb büyük hayvanlar yaşar.

Ekonomisi;

Tarım ve Hayvancılık. Ülkenin kıtadaki parçası Rio Muni Bölgesi, geniş ormanlar ve muz ağaçlarıyla kaplıdır; ekonomide önemli payı olan kakao üretimi ise çoğunlukla Bioko’ya yapılır. Öteki ürünlerinden başlıcaları; tatlı patates, manyok, hindistancevizi, palmiye yağıdır. Ayrıca yılda 2.500 tonluk balık üretimi varıdr. Yıllık üretimi 460 bin m3 olan kereste işlemenin dışında önemli bir endüstri dalı yoktur. İtalya’nın yardımıyla 1982’de yeni bir-kereste fabrikası açılmasının yanı sıra, Orta Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ve bazı Avrupalı gruplar, ekonomik yardım amacıyla ülkede etkinlik gösterir.

Doğal Kaynaklar. Yeraltı kaynaklan devletleştirilmekle birlikte, henüz hiçbiri işletmeye açılmamıştır. İspanyol ve Fransız şirketleri, petrol arama çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca altın, manganez ve uranyum yataklarının varlığı saptanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply