Emilia Pardo Bazán Kimdir?

0
Advertisement

Emilia Pardo Bazán Kimdir? kimdir? İspanyol romancı ve öykü yazarı olan Emilia Pardo Bazán hayatı ve eserleri ile ilgili bilgiler.

Emilia Pardo Bazán

Emilia Pardo Bazán Kimdir?

Emilia Pardo Bazán (d. 16 Eylül 1852, La Çoruna – ö. 12 Mayıs 1921, Madrid, İspanya), İspanyol romancı, öykücü ve edebiyat eleştirmeni. Polemik niteliğindeki La cuestion palpitante (1883; Önemli Sorun) adlı denemesiyle adını duyurdu.

Emile Zola ve doğalcılığı tartışan bu yapıtıyla hem Fransız ve Rus edebiyat akımlarının İspanya’da tanınmasını sağladı, hem de bireyin özgür iradesine dayalı bir doğalcılığı savunarak edebiyatçılar arasında önemli bir tartışma başlattı. En başarılı ve tipik romanları, Los Pazos de Ûlloa (1886; Ulloa Şatosu) ile onun devamı olan La madre naturaleza’ydı (1887; Tabiat Ana).

Bir ahlaki yozlaşma ortamında geçen ve Galicia’nın doğal güzelliklerini yansıtan bu romanlar yörenin toprak sahiplerinin maddi ve manevi çöküşlerini konu alıyordu. Her ikisi de 1889’da yayımlanan Insolaciön (Güneş Çarpması) ve Morrina adlı yapıtları ise, yetkin birer psikolojik incelemeydi. Madrid Üniversitesi’nde Roman edebiyatı dersleri veren Pardo Bazân 1916’da aynı üniversitede edebiyat kürsüsü başkanlığına getirildi.

Advertisement

Leave A Reply