Erkek Tipi Kellik Nedir? Nedenleri Nelerdir? Önlenmesi ve Tedavisi Var Mı?

0
Advertisement

Erkek Tipi Kellik nedir, neden olur? Erkek Tipi Kelliğin belirtileri, çeşitleri ve önleme yolları nelerdir? Tedavisi var mı, neler yapılabilir?

erkek tipi kellik

Erkek tipi kellik nedir?

Androjenik alopesi olarak da adlandırılan erkek tipi kellik, erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi türüdür. 50 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin yüzde 50’den fazlası erkek tipi kelliklerinden bir ölçüde etkilenecektir.

Erkek tipi kellik neden olur?

Erkek tipi kelliklerin bir nedeni genetik veya ailede kellik öyküsüdür. Araştırmalar, erkek tipi kelliklerin androjen adı verilen erkek cinsiyet hormonları ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Androjenlerin saç büyümesini düzenlemek de dahil olmak üzere birçok işlevi vardır.

Kafanızdaki her saçın bir büyüme döngüsü vardır. Erkek tipi kellik ile, bu büyüme döngüsü zayıflamaya başlar ve saç folikülü küçülür, daha kısa ve daha ince saç telleri üretir. Sonunda, her bir saçın büyüme döngüsü sona erer ve yerinde yeni bir saç büyümez.

Kalıtsal erkek tipi kellik genellikle yan etki göstermez. Bununla birlikte, bazen kellik, bazı kanserler, ilaçlar, tiroid koşulları ve anabolik steroidler gibi daha ciddi nedenlere sahiptir. Yeni ilaçlar aldıktan sonra veya diğer sağlık şikayetlerinin eşlik ettiği saç dökülmesi meydana gelirse doktorunuza danışın.

Advertisement

Doktorlar erkek tipi kellikleri teşhis etmek için saç dökülmesi modelini kullanırlar. Kafa derisinin mantar koşulları veya beslenme bozuklukları gibi belirli sağlık koşullarını ekarte etmek için tıbbi bir öykü ve muayene yapabilirler.

Saç dökülmesine kızarıklık, ağrı, kafa derisinin soyulması, saç kırılması, düzensiz saç dökülmesi veya alışılmadık bir saç dökülmesi modeli olduğunda sağlık koşulları kellik nedeni olabilir. Saç dökülmesinden sorumlu bozuklukları teşhis etmek için deri biyopsisi ve kan testleri de gerekebilir.

Kimler risk altında?

Erkek tipi kellik gençlik yıllarınızda başlayabilir, ancak yetişkin erkeklerde daha sık görülür ve yaşla birlikte artar. Genetik büyük rol oynar. Erkek tipi kellik olan yakın akrabaları olan erkekler daha yüksek risk altındadır. Bu, akrabaları ailenin anne tarafında olduğunda özellikle gözlenir.

Saçımı mı kaybediyorum?

Saç dökülmeniz şakaklarınızda veya başın tepesinde başlarsa, erkek tipi kellik olabilir. Bazı erkekler tek bir kel noktaya sahiptir. Bazı erkeklerde, saç çizgisi saçın tamamı veya çoğu yok olana kadar geri çekilmeye devam edecektir.

erkek tipi kellik

Saç dökülmesine yönelik teknikler

Diğer sağlık koşulları bir neden değilse tıbbi tedavi gerekli değildir. Bununla birlikte, görünüşlerinden memnun olmayan ve daha dolgun bir saç başının görünmesini isteyen erkekler için tedaviler mevcuttur.

Advertisement
Saç Modelleri

Sınırlı saç dökülmesi olan erkekler bazen saç dökülmesini doğru saç kesimi veya saç modeli ile gizleyebilir. Saç stilistinizden incelen saçların daha dolgun görünmesini sağlayacak yaratıcı bir kesim isteyin.

Minoksidil (Rogaine)

Minoksidil (Rogaine) kafa derisine uygulanan topikal bir ilaçtır. Minoksidil bazı erkekler için saç dökülmesini yavaşlatır ve saç foliküllerini yeni saç büyümesi için uyarır. Minoksidilin görünür sonuçlar vermesi dört aydan bir yıla kadar sürer. İlacı almayı bıraktığınızda saç dökülmesi sık sık tekrarlanır.

Minoksidil ile ilişkili olası yan etkiler arasında kafa derisinin kuruluğu, tahrişi, yanması bulunur. Bu ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktora gitmelisiniz:

 • kilo almak
 • yüz, eller, ayak bilekleri veya karın şişmesi
 • uzanırken nefes darlığı
 • hızlı kalp atımı
 • göğüs ağrısı
 • yorucu solunum
Finasterid (Propecia, Proscar)

Finasterid (Propecia, Proscar) bazı erkeklerde saç dökülmesini yavaşlatan oral bir ilaçtır. Saç dökülmesinden sorumlu erkek hormonunun üretimini engelleyerek çalışır. Finasterid minoksidilden daha yüksek bir başarı oranına sahiptir. Finasteride almayı bıraktığınızda saç dökülmeniz geri döner.

Sonuçları görmeden önce üç aydan bir yıla kadar finasterid almalısınız. Bir yıl sonra saç büyümesi olmazsa, doktorunuz muhtemelen ilacı almayı bırakmanızı önerecektir. Finasteridin yan etkileri şunlardır:

 • depresyon
 • kaşıntı
 • döküntü
 • kurdeşen
 • göğüslerde hassasiyet
 • göğüs büyümesi
 • yüzün veya dudakların şişmesi
 • ağrılı boşalma
 • testislerde ağrı
 • ereksiyon güçlüğü

Nadir olmasına rağmen, finasterid meme kanserine neden olabilir. Derhal bir doktor tarafından değerlendirilen meme ağrınız veya topaklarınız olmalıdır.

Finasterid, prostat kanserini taramak için kullanılan prostat spesifik antijen (PSA) testlerini etkileyebilir. İlaç, normalden daha düşük okumalara neden olan PSA seviyelerini düşürür. Finasterid alırken PSA düzeylerindeki herhangi bir artış prostat kanseri için değerlendirilmelidir.

Saç ekimi

Saç ekimi saç dökülmesi için en invaziv ve pahalı tedavidir. Saç ekimi, saçları kafa derisinin aktif saç büyümesi olan bölgelerinden çıkararak ve saç derinizin inceltme veya saçsız alanlarına nakleterek çalışır.

Genellikle çoklu tedaviler gereklidir ve prosedür skar ve enfeksiyon riski taşır. Saç ekiminin avantajları daha doğal görünmesi ve kalıcı olmasıdır.

Rehberlik

Kel olmak büyük bir değişiklik olabilir. Görünümünüzü kabul etmekte sorun yaşayabilirsiniz. Erkek tipi kellik nedeniyle kaygı, düşük benlik saygısı, depresyon veya diğer duygusal problemler yaşıyorsanız danışmanlık almalısınız.

Saç dökülmesi önlenebilir mi?

Erkek tipi kellikleri önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Bir teori, stresin vücuttaki cinsiyet hormonlarının üretim seviyelerini artırarak saç dökülmesine neden olabileceğidir. Yürüme, sakinleştirici müzik dinleme ve daha sessiz zaman geçirme gibi dinlendirici aktivitelere katılarak stresi azaltabilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply