Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır? Koronavirüs için Dezenfektan Yapımı

3
Advertisement

El dezenfektanı bulamayanlar veya kendileri evde hazırlamak isteyenler için koronavirüse karşı etkili el dezenfektanı tarifi.

dezenfektan

Kaynak : pixabay.com

Korona virüs salgını göz önüne alındığında el dezenfektanı talebi tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Sonuç olarak, el dezenfektanı nereden satın alınacağını bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Ama panik yapmayın. Evde el dezenfektanınızı birkaç malzemeyle nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Herhangi bir virüs bulaşmasına karşı en iyi savunma, düzenli olarak ellerinizi yıkamak ve ellerinizi yüzünüzden uzak tutmak gibi temel hijyen uygulamalarıdır. El dezenfektanı, bir lavaboya ulaşamadığınızda eldivenlerinizden mikropları temizlemenize yardımcı olur.

% 60 alkol içerdiği sürece, el dezenfektanının hastalığın yayılmasını önlemek için uygun bir seçenektir. El dezenfektanlarının, eller gözle görülür şekilde kirli veya yağlı olduğu zaman etkili olamayabileceğini ve mikropların% 100’ünü ortadan kaldırmayacağını unutmayın. Ancak, yerel eczanenizde herhangi bir şey bulamazsanız aşağıdaki tarif çok işinize yarayacaktır.

Evde el dezenfektanının nasıl yapılacağı ve düzgün bir şekilde kullanılması için ipuçları.

El dezenfektanı nasıl yapılır: İhtiyacınız olacak malzemeler

 • 2/3 su bardağı% 99 izopropil  alkol
 • 1/3 su bardağı% 100 saf aloe vera jeli
 • İsteğe göre: Koku için 8-10 damla uçucu yağ
 • Kase ve kaşık
 • Huni
 • Boş sıvı sabun veya el dezenfektanı şişesi
 • İsteğe göre: Eldiven
dezenfektan

Kaynak : pixabay.com

El dezenfektanı iki adımda nasıl yapılır?

Adım 1: İzopropil alkolü, aloe vera jeli ve isteğe bağlı esansiyel yağı bir kaşıkla bir kasede karıştırın. Saf alkolü cildinizden uzak tutmaya dikkat edin.

Advertisement

Adım 2: Karışımı boş şişeye bir huni yardımıyla doldurun. Pompa kapağını takın ve el dezenfektanınız hazır.

Uyarılar

Yüksek miktarlarda alkol eklemenin cildinize zarar verebileceğinin farkında olmalısınız. Alkol içeriğini% 60 civarında tutmak için 2: 1 oranına bağlı kaldığınızdan emin olun. Dezenfektanı hazırlarken eldiven de kullanabilirsiniz.

Mevcut olduğunda ellerinizi sabun ve suyla yıkayın ve yüzünüze olan dokunmalarınızı sınırlayın.


3 yorum

 1. Erdoğan Koç on

  İyi güzel de izopropil alkolü nerden bulacağız? Uçucu yağı nerden bulacağız? Aloe Vera bitkisini nerden bulacağız? Dairelerde aloe vera mı yetiştiriliyor da ben duymadım mı?

  • COVID-19 salgını sebebi ile bu malzemeleri temin etmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Aloe Vera evlerde, dairelerde çok sıklıkla yetiştirilen bir bitkidir. Çok dayanıklıdır. Eve alınan bir aloe verayı öldürmek için özel yeteneğe sahip olması gerekir alan kişinin…

   Emin olun çevrenize sorarsanız mutlaka bu bitkiyi yetiştiren evinde olan birisini bulursunuz…

Leave A Reply