Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası Kitap Özeti ve Karakterleri, Taylor Jenkins Reid

0
Advertisement

Taylor Jenkins Reid tarafından yazılan Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası kitabının özeti nedir? Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası’nın özeti, karakterleri ve analizi hakkında bilgiler.

Evelyn Hugo'nun Yedi Kocası

Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası

“Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası” Taylor Jenkins Reid’in 2017 yılında yayımlanan bir romanıdır. Kitap, aşk, şöhret ve kimlik hakkında onlarca yıla yayılan sürükleyici ve duygusal bir hikâyedir. Roman hırs, cinsellik, ırk ve başarının bedeli gibi temaları irdeliyor.

Hikaye, 1950’lerde ve 1960’larda şöhrete kavuşan ünlü bir Hollywood oyuncusu olan Evelyn Hugo’nun hayatını takip ediyor. Evelyn artık yetmişli yaşlarındadır ve Monique Grant adında genç bir gazeteciye ihtişamlı ve tartışmalı hayatıyla ilgili gerçekleri açıklamaya hazırdır. Evelyn hikâyesini anlatırken, okuyucu da onun şöhret basamaklarını tırmanışını ve birçok evliliğini deneyimlemek için zamanda geriye gider.

Roman Evelyn’in evlilikleri etrafında şekilleniyor ve her bölüm farklı bir kocaya odaklanıyor. Evelyn’in anıları aracılığıyla okuyucu, ilk kocası Ernie Diaz adında şiddet yanlısı ve tacizci bir adam, ikinci kocası Don Adler adında yakışıklı bir aktör ve beşinci kocası Harry Cameron adında biseksüel bir rock yıldızı da dahil olmak üzere büyüleyici bir karakter kadrosuyla tanışıyor.

Evelyn evliliklerinin inişli çıkışlı dönemlerini anlatırken, kendi cinselliği ve diğer kadınlarla olan karmaşık ilişkileri hakkındaki sırları da açığa çıkarıyor. Roman, aşk ve kayıp temalarının yanı sıra eğlence sektöründeki kadınların karşılaştığı zorlukları da irdeliyor.

Advertisement

Hikâye aynı zamanda kimliğin doğası ve hikâye anlatımının gücü üzerine bir meditasyondur. Monique, Evelyn ile yaptığı görüşmeler sayesinde kendi kimliği ve geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalır ve kendimize ve başkalarına anlattığımız hikâyelerin hayatlarımız üzerinde derin bir etkisi olabileceğini fark eder.

Kitap Özeti

Roman, New York’ta yaşayan genç bir gazeteci olan Monique Grant ile açılıyor. Ünlü bir Hollywood aktrisi olan Evelyn Hugo’nun temsilcisi Monique’i arayıp biyografisini yazmasını istediğinde Monique çok şaşırır. Monique başlangıçta tereddüt etse de kısa süre sonra işi kabul eder ve Evelyn ile tanışmak için Kaliforniya’ya gider.

Monique Evelyn’le tanıştığında, onun varlığından hemen etkilenir. Evelyn yetmişli yaşlarında güzel ve karizmatik bir kadındır, saçma sapan bir tavrı ve keskin bir zekası vardır. Evelyn, Monique’e biyografisini yazmasını istediğini, çünkü ölmek üzere olduğunu ve hayatıyla ilgili kayıtları düzeltmek istediğini söyler.

Evelyn’in hayat hikayesi, şöhrete yükselişini ve birçok evliliğini anlattığı bir dizi geri dönüşle anlatılır. Roman Evelyn’in evlilikleri etrafında şekilleniyor ve her bölüm farklı bir kocaya odaklanıyor.

Evelyn’in ilk kocası, henüz on beş yaşındayken evlendiği, şiddet yanlısı ve istismarcı bir adam olan Ernie Diaz’dır. Ernie fiziksel ve duygusal olarak tacizciydi ve Evelyn sonunda onun asla değişmeyeceğini anladığında onu terk etti.
Evelyn’in ikinci kocası, birçok filmde rol arkadaşı olan yakışıklı bir aktör olan Don Adler’dı. Don ve Evelyn’in tutkulu ama çalkantılı bir ilişkileri vardı ve sonunda Don onu başka bir kadınla aldattığında boşandılar.

Evelyn’in üçüncü kocası yetenekli ve çekici bir oyun yazarı olan Rex North’tu. Evelyn ve Rex’in mutlu bir evlilikleri vardı, ancak Rex kanserden ölünce evlilikleri kısa sürdü.

Advertisement

Evelyn’in dördüncü kocası, İspanya’da tatildeyken tanıştığı İspanyol matador Miguel Marquez’di. Evelyn ve Miguel tutkulu ama kısa süren bir ilişki yaşadı ve sonunda Miguel Evelyn’in kariyerini kıskanmaya başlayınca boşandılar.
Evelyn’in beşinci kocası, bir partide tanıştığı biseksüel bir rock yıldızı olan Harry Cameron’dı. Harry kendi cinselliği ve uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele ettiği için Evelyn ve Harry’nin çalkantılı bir ilişkisi oldu. Sonunda Harry aşırı dozdan öldüğünde boşandılar.

Evelyn’in altıncı kocası, kendi film stüdyosunu kurmasına yardımcı olan bir yapımcı olan Max Girard’dı. Evelyn ve Max’in karşılıklı fayda sağlayan bir ilişkileri vardı, ancak Max’in bir uçak kazasında ölmesiyle kısa sürdü.

Evelyn’in yedinci ve son kocası Robert Jamison, aşktan ziyade kolaylık olsun diye evlendiği bir adamdı. Robert cinselliğini gizlemek için sakala ihtiyaç duyan gizli bir eşcinseldi ve Evelyn bir iyilik karşılığında onunla evlenmeyi kabul etti.

Evelyn Monique’e evliliklerini anlatırken, kendi cinselliği ve diğer kadınlarla olan karmaşık ilişkileri hakkındaki sırları da açığa çıkarır. Hem erkeklere hem de kadınlara ilgi duyduğunu, ancak yaşadığı dönem nedeniyle gerçek duygularını saklamak zorunda kaldığını açıklar.

Roman ayrıca, Evelyn’in bir yapımcı olarak ciddiye alınmak için verdiği mücadeleyi ve cinsiyetçilik ve yaş ayrımcılığıyla olan savaşlarını anlattığı gibi, eğlence sektöründe kadınların karşılaştığı zorlukları da inceliyor.

Monique roman boyunca kendi kişisel sorunlarıyla da uğraşıyor. Bir boşanma sürecinden geçiyor ve babasının ölümüyle yüzleşmeye çalışıyor. Monique, Evelyn’in hikayesini dinledikçe, hayatları arasında paralellikler olduğunu ve kendimize ve başkalarına anlattığımız hikayelerin hayatlarımız üzerinde derin bir etkisi olabileceğini fark etmeye başlar.

Sonunda Evelyn, Monique’e hayatıyla ilgili gerçekleri açıklar; buna on yıllardır sakladığı şok edici bir sır da dâhildir. Roman, Monique’in Evelyn’in hikâyesinin gücü ve kendi hayatı üzerindeki etkisi üzerine düşünmesiyle sona eriyor.
Genel olarak, “Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası” karmaşık konuları hassasiyet ve incelikle ele alan dokunaklı ve düşündürücü bir roman. Kitap, ilgi çekici karakterleri, canlı ve sürükleyici ortamı ve aşk, cinsellik ve eğlence sektörünü açık ve dürüst bir şekilde tasvir etmesiyle övgü topluyor.

Karakterler

“Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası “nın ana karakterleri şunlardır:

  • Evelyn Hugo – biyografisini yazması için Monique Grant’i tutan efsanevi bir Hollywood oyuncusu. Yedi kez evlenmiştir ve geçmişiyle ilgili ortaya çıkarmaya hazır olduğu birçok sırrı vardır.
  • Monique Grant – Evelyn tarafından biyografisini yazması için seçilen genç bir gazeteci. Evelyn’in hikayesini dinledikçe, hayatları arasında paralellikler olduğunu fark etmeye başlar.
  • Harry Cameron – Evelyn’in beşinci kocası, uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden biseksüel bir rock yıldızı.
  • Max Girard – Evelyn’in altıncı kocası, kendi film stüdyosunu kurmasına yardım eden bir yapımcı.
  • Robert Jamison – Evelyn’in yedinci ve son kocası, aşktan ziyade kolaylık için evlendiği bir adam.
  • Celia St. James – Evelyn’in karmaşık bir ilişki yaşadığı aktris arkadaşı ve yakın dostu.
  • Ernie Diaz – Evelyn’in ilk kocası, henüz on beş yaşındayken evlendiği şiddet yanlısı ve tacizci bir adam.
  • Don Adler – Evelyn’in ikinci kocası, birçok filmde rol arkadaşı olan yakışıklı bir aktör.
  • Rex North – Evelyn’in üçüncü kocası, kanserden ölen yetenekli ve çekici bir oyun yazarı.
  • Miguel Marquez – Evelyn’in dördüncü kocası, İspanya’da tatildeyken tanıştığı İspanyol bir matador.


Leave A Reply