Fetal Alkol Sendromu Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

0
Advertisement

Fetal alkol sendromu nedir? Fetal alkol sendromu nasıl meydana gelir, belirtileri nelerdir? Fetal alkol sendromu hakkında bilgi.

Fetal Alkol Sendromu

Fetal alkol sendromu nedir?

Fetal alkol sendromu tanısını koymak için özel ölçütler karşılanmalıdır. Bunlar arasında, (1) üç karakteristik yüz anormalliğini belgelemek, (2) beklenmedik doğum öncesi ve / veya doğum sonrası uzunluk, ağırlık ve baş çevresi büyüme parametrelerini belgelemek ve (3) merkezi sinir sistemi anormalliklerini belgelemek bulunmaktadır.

Fetal alkol sendromuna neden olur?

Alkol, plasenta kan akışı yoluyla anneden fetusa hızla taşınır ve doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir. Hamile ile alkol kullanılması durumunda, sindiriminden iki saat sonra bebeğin kanındaki alkol seviyesi, annenin kanındaki alkol seviyesiyle aynı olur.

Gebelik sırasında herhangi bir zamanda tüketilen alkolün ciddi ve kalıcı sonuçlar ile ilişkili olabileceği gözlemlenmiştir. Birinci trimestir gebelikte alkolünün alımı, FAS’ın karakteristik yüz anormalliklerine ve intrauterin büyüme oranındaki azalmaya sebep olur. İkinci trimesterdeki alkol tüketimi ayrıca düşük IQ, uzunluk ve doğum ağırlığında düşüklüğü, büyüme geriliğinin yanı sıra okuma, yazma ve matematik bilişsel eksikliklerine de sebep olur. Üçüncü üç aylık dönemde alkol tüketimi, doğum boyu ve nihai erişkin yüksekliği potansiyelindeki geriliği artırır.

Fetal alkol sendromu için risk faktörleri nelerdir?

Advertisement

Gebeliği planlayan kadınlar için, gebelik sırasında ve tüm gebelik boyunca alkolden tamamen uzak durulması önerilir. Prenatal alkol tüketiminin güvenli bir seviyesi belirlenmemiştir.

Diğer risk faktörleri şunları içerir:

  1. Şiddetle içme (bir oturuşta dört veya daha fazla kadeh), aynı miktarda alkolün zamanla yayılmasından (örneğin bir oturuşta art arda dört kadeh içki yerine dört gün boyunca günde bir içeceğin tüketimi) daha tehlikelidir.
  2. Anne yaşının ileri olması (35 yaşın üzerinde)
  3. Afrikalı-Amerikalı veya yerli-Amerikan etnik grupları ve çeşitli hayat hikayeleri (daha düşük sosyoekonomik statü, sigara içmek, evlenmemiş olmak, işsizlik, yasadışı uyuşturucu kullanımı, cinsel veya fiziksel istismar geçmişi, ailesinde yoğun şekilde içki içen ve psikolojik stres yaşayan veya zihinsel-sağlık bozukluğu olan bir üye varsa)

Fetal alkol sendromunun belirtileri ve belirtileri nelerdir?

Fetal alkol sendromu oluşturmaya yönelik tanı ölçütlerine sahip bebekler aşağıdaki karakteristik bulguları gösterir:

Eşsiz yüz özellikleri: İnce bir üst dudak; Üst dudak ve burun arasındaki eşsiz derecede pürüzsüz bir sırt (“fitrum”); ve üst ve alt göz kapakları arasında normalden küçük bir boşluk (“palpebral fissür”)

Büyüme gecikmesi: hem fetusun hem de doğum sonrası büyüme sırasında beklenen uzunluk, ağırlık ve baş çevresi ölçümlerinden daha düşük değerler

Merkezi sinir sistemi anormallikleri: (a) yapısal (küçük beyin boyutu ve beklenenden daha yavaş büyüme); (b) işlevsel (motor becerilerde küresel gelişimsel gecikme, dil edinimi ve kullanımı, dikkat / hiperaktivite ile ilgili sorunlar, sosyal beceri eksiklikleri vb.)

Advertisement

Fetal alkol sendromunu nasıl teşhis edilir?

Potansiyel fetal alkol sendromu riski ilk doğum öncesi ziyaret sırasında saptanır.

Olası alkol kullanımı için doğum öncesi göstergeler, uzunluk, ağırlık ve kafa ölçümlerinde beklenenden daha düşük bir not verir. Beklenenden daha yavaş kafa büyümesi, subnormal beyin büyümesinin bir yansımasıdır. Bir kez doğduktan sonra, yukarıda belirtilen yüz değişiklikleri çocuk doktorunun FAS tanısını düşünmesine yol açacaktır. Yukarıda tartışılan sayısız gelişimsel ve bilişsel gecikme, aynı zamanda, bilişsel ilerlemede başarısız olan veya ilişkili davranışsal eksikliklere sahip olan çocuklardaki FAS’ın dikkate alınmasını teşvik edecektir.

Fetal alkol sendromunun tedavisi nedir?

Fetal alkol sendromu için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, erken müdahale programlarının dil, motor ve bilişsel bozuklukların etkisini azalttığı görülmüştür. Bu gibi programların, faydasını maksimize etmek için fizik tedavi, mesleki terapi, konuşma terapisi ve eğitim terapisi kullanır. Ergenler ve yetişkinler, akademik, yasal ve psikiyatrik problemlerle uğraşan programlardan yararlanabilir.

Fetal alkol sendromunun komplikasyonları ve uzun vadeli etkileri nelerdir?

FAS’li bebeklerin ve çocukların karşılaştığı sorunların çoğu ergenlik ve erişkinlikte devam ediyor. Bunlar arasında şunlar olabilir:

  • uyum (uyku, dikkat ve uyanış) sorunları;
  • öğrenme bozuklukları,
  • görme ve işitme sorunları,
  • zeka geriliği ve
  • hafıza eksikliği

Çoğu zaman, bebeklik döneminde ve çocukluk çağında kaydedilen karakteristik yüz özelliklerinin yaş ilerledikçe “yumuşattığı” görülmektedir. Küçük boy baş ve kısa boy yetişkinlikte devam eder.

Fetal alkol sendromunu önlemek mümkün müdür?
Evet! Gebelik süresince ve gebelik planlaması yaparken alkol tüketiminden kaçının.

Emzirme sırasında alkol tüketimi güvenli midir?

Anne sütünün alkol konsantrasyonu annenin kan seviyelerine çok benzer. Olası sonuçları anne sütü üretiminde azalma, yenidoğanın uykusu ve uyanma döngüsünde değişiklik ve 1 yaşında gelişebilecek motor gelişim gecikmeleri sayılabilir.


Leave A Reply