Frankenstein Kitap Özeti Konusu Analizi ve Karakterler, Mary Shelley

0
Advertisement

Mary Shelley’nin Frankenstein isimli romanının konusu nedir? Frankenstein kitap özeti, karakterleri ve kitabın analizi.

Frankenstein

Mary Shelley’in Frankenstein’ı hem Romantik hem de Gotik olarak kategorize edilebilecek klasik bir romandır. İngiliz edebiyatında Romantik hareket 1700’lerin sonlarında başladı. Bu dönemde yazarlar genellikle doğanın gücüne, bireyin önemine, idealize edilmiş rustik yaşama odaklandılar ve teknoloji ve şehir hayatından uzak durdular. Frankenstein tüm bunları kesinlikle yapıyor. Karakterler genellikle doğaya sığınır, basit bir hayat yaşayanlar idealleştirilir ve kesinlikle bilim ve teknolojinin gücü sorgulanır.

Frankenstein

Ek olarak, Gotik hareket Romantizm içinde bir alt türdü. Doğanın “yüce” ya da hayranlık uyandıran gücüne fazla odaklandı. Gotik romanlar çoğu zaman bir gizem ve karanlık havası taşır ve karakterlerin duygusal ikilemleriyle doludur. Bu, Frankenstein’da da belirgindir, çünkü hem Victor hem de canavar duygusal kargaşayla karşı karşıya kalırken, tüm hikaye kötülüğün doğası etrafında şekillenmiştir.

Kitabın Özeti;

Shelley’nin Frankenstein’ı bir çerçeve öyküdür – başka bir öykü ile çerçevelenmiş bir öykü. Roman, Robert Walton’dan kız kardeşine yazdığı bir dizi mektupla başlıyor. Robert Walton’ın, bir grup denizciyle birlikte, denizde teknesi buzda sıkışıp kalmıştır. Ekibi yaralı olan Victor Frankenstein’ı buzdan kurtarır, ancak Victor zayıf ve ölümün eşiğindedir. Romanın geri kalanında Robert Walton, Victor Frankenstein’ın hikayesini mektup yoluyla kız kardeşine aktarıyor. Roman en sonunda Robert Walton’a geri döner.

Victor Frankenstein hikayesine gençliğiyle başlar, sevgi dolu ebeveynleri ve evlatlık kız kardeşi Elizabeth’i anlatır. Victor üniversiteye gidiyor ama ondan önce annesi bir hastalıktan ölüyor. Victor, üniversitede, gençliğinden beri hayran kaldığı bilim okumaya başlar. Profesörlerinin ona öğretebileceği her şeyi öğrendiğinde, kendisini apartman dairesine kilitler ve kendi canlı yaratımını yapmaya karar verir. Hayatı yaratmaya olan hayranlığı, muhtemelen annesinin zamansız ölümünden kaynaklanıyordur. Victor sonunda başarır, o kadar çirkin ve dehşet verici bir canavar yaratır ki, yaptıklarından hemen utanır. Victor kendi evinden kaçar ve geri döndüğünde canavar kaçmıştır.

Advertisement

Frankenstein

Canavarla Karşılaşma

Sonunda, Victor, küçük kardeşi William’ın beklenmedik bir şekilde öldüğü haberini aldığında ailesinin yanına dönmek zorunda kalır. Victor, genç adamın boğulduğunu duyar ve canavarının işi olduğunu hemen anlar. Ancak Victor, bu konuda konuşmaz ve aile hizmetçisi Justine suçun sorumluluğunu üstlenir. Ölüm cezasına çarptırılır. Victor, bu gerçekleştikten sonra muazzam bir yük hisseder. Kendisini canavarın eylemlerinden ve Justine’i kurtaramamaktan sorumlu hisseder.

Victor ve ailesi kafalarını dağıtmak için tatile çıkar ve beklenmedik bir şekilde Victor canavarla karşılaşır. Victor canavarının hikayesini anlatırken, çerçeve hikayesi şimdi bir adım daha ileri gidiyor. Canavar, Victor’un evinden nasıl ayrıldığını ve yavaş yavaş dünyayı duyularıyla nasıl anlamaya başladığını anlatıyor. Canavar, De Lacey ailesinin kulübesinin dışındaki bir kulübeye yerleşir. Birkaç ay boyunca canavar, De Lacey ailesi Felix, Agatha ve yaşlı bir adamı izler. Okumayı öğrenir ve bu ailenin tamamen birbirine bağlı olduğunu fark eder. Kısa bir süre sonra başka bir kadın olan Safie kulübeye gelir. Hapisteki babasına yardım etmeye çalışan Felix’e aşıktır. Canavar, kibar, cömert insanlar gibi göründükleri için onu kabul edeceklerini umarak kendini bu insanlara göstermeye karar verir. Canavar, çok derin bir sevgi ve aidiyet arzusu hissediyordur. Ancak kendisini açığa çıkardığında, De Lacey ailesince hoş karşılanmaz. Sonuç olarak, insanlıktan ve özellikle de yaratıcısından intikam alacağına yemin eder.

Victor, canavarın ondan nasıl bir talepte bulunduğunu anlatarak canavarın hikayesini bitirir: Canavar, bir eş istiyordur. Canavar, Victor onun için bir eş yaratırsa, Güney Amerika’ya kaçıp başka birine asla zarar vermeyeceğine söz verir, Victorsa isteksizce kabul eder.

Frankenstein

Canavarın İntikamı

Cevap aramak için tam zamanında seyahat eden Victor, İskoçya’daki ücra bir adaya gider ve dişi canavar üzerinde çalışmaya başlar. Bununla birlikte, yarı yolda, kısmen oluşturduğu yaratığı yok eder. Canavar onun bunu yaptığını görür ve öfkelenerek Victor’a düğün gecesinde muhtemelen intikam almak için onunla olacağını söyler. Canavarın ifadesi, bir habercilik örneği ya da romanda daha sonra ne olacağına dair bir ipucudur.

Advertisement

Victor, okyanustaki dişi canavarın kalıntılarını görmezden gelir. Karaya çıktığında, Victor’un birlikte seyahat ettiği arkadaşı Henry Clerval cinayetinden suçlanır. Suçluluktan kaynaklanan bir hastalık döneminden sonra Victor eve döner ve çocukluk aşkı Elizabeth ile evlenir.

Victor’a, evliliğinin gecesi canavarın sözleri musallat olur. Yarattığıyla savaşması gerektiğine inanır. Ancak, Victor’ın hiç beklemediği bir anda canavar Elizabeth’i öldürür. Haftalar sonra, Victor’un babası da kederden ölür.

Sonuç olarak, Victor intikam alacağına yemin eder ve canavarı dünyanın dört bir yanında kovalar. Kuzey’de buzların arasında bulunmasının sebebi de budur. Bu noktada hikaye, çerçeveden çıkar Robert Walton’a geri dönüyor. Victor ölür ve birkaç gün sonra canavar ortaya çıkar ve Walton’a artık kendisinin de ölmeye hazır olduğunu söyler.

Analiz

Roman birkaç temaya veya evrensel fikirlere hitap ediyor. İlki, kötülüğün doğasıdır. Romanın başındaki canavar, nazik ve şefkatli bir varlıktır. Kendi iradesi dışında dünyaya getirilir ve başlangıçta saf ruhlu bir bireydir. Ancak, masum içsel benliğine rağmen çirkin görünümünden dolayı defalarca acı çekiyor. O kötüleşir çünkü dünya onu böyle yapar. Madalyonun diğer tarafında, Victor doğaya aykırı olduğu ve hayatın yaratılışını kendi ellerine aldığı için gerçekten kötü olarak kabul edilebilir. İlk önce gerçek doğasını görmeye çalışmadan, canavara sürekli kötü özellikler atar. Victor ayrıca yaratıcı olarak sorumluluklarından kaçıyor, bu açıkça saf olmayan bir özellik.

Roman ayrıca insanın yalnızlığı fikrine de değiniyor. Robert, Victor, De Lacey ailesi ve canavar gibi romandaki karakterlerin çoğu, yalnızlık ve umutsuzluk duyguları yaşıyor. Romanın çerçeve öykü niteliği de bu izolasyonu pekiştiriyor gibi görünüyor. Her öykünün aynı duygunun yankıları olmasına rağmen, her karakter izole edilmiştir, diğerlerinde bunu fark etmek için kendi acılarının ötesini göremez. Shelley’in görüşüne göre, bu yalnızlık duygusu insan deneyiminin bir parçası.


Leave A Reply