Gazipaşa Nerededir?

0
Advertisement

Gazipaşa nerededir? Gazipaşa hangi ilimize bağlıdır? Gazipaşa ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Gazipaşa; Antalya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 39 köyü vardır. İlin güneydoğusunda; kuzeyden Alanya, Karaman’ın Ermenek, doğudan içel’in Anamur, batı ve güneyden Akdeniz ile çevrilidir.

İlçe toprakları engebeli yapıdadır. Kuzeydoğuda, Batı Toroslar’ın uzantısı Taşeli Yaylası’nda 2.000 m’nin üzerine çıkan yükseklik, güneye gidildikçe azalır. Karatepe (2.065 m), en yüksek noktayı oluşturur. Kalker yapıdaki topraklar, karstik yüzey şekilleriyle kaplıdır. Bu özelliğinden dolayı, ilçede irili ufarklı birçok ırmak ve kaynak vardır. Bunların en önemlileri Antalya-İçel sınırını çizen Yakacık ve Bıçakçı dereleridir. Egemen bitki örtüsü maki toplulukları olmakla birlikte, yükseklerde yer yer meşelikler göze çarpar. Kıyı kesiminde ise defne, mersin, vb ağaçlar yoğundur. Akdeniz ikliminin gözlendiği ilçede kuzeyde yüksek alanlarda yazlar serin, kışlar kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 18°C, ya-ğıştutarı 1.000 mm’dir. Ekonomi, tarım (buğday, yerfıstığı, susam, pamuk), meyvecilik (elma, portakal) ve küçükbaş hayvancılığa dayanır. Turizm etkinlikleri de son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır.

Kasabanın kuzeyinde, Ilıcaköy yakınındaki Sarısu İçmeleri; bağırsak, deri, mide, karaciğer hastalıklarına iyi gelir.

Antalya-Mersin Karayolu üzerinde, kıyıdan 3 km içerde, deniz düzeyinde 36 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 190 km uzaklıktadır. Önce 1921’de, sonra 1948’de ilçe yapıldı.

Advertisement

Leave A Reply