George Boole Kimdir? Hayatı, Çalışmaları ve Matematiğe Katkıları

0
Advertisement

George Boole kimdir ve ne yapmıştır? George Boole hayatı, biyografisi, matematik alanındaki çalışmaları ve katkıları hakkında bilgi.

George Boole

Kaynak: commons.wikimedia.org

George Boole

Boole cebirinin yaratıcısı olan matematikçi George Boole, 2 Kasım 1815’te Lincoln, Lincolnshire, İngiltere’de doğdu. Ailesi Mary Ann Joyce ve John Boole idi. Boole Sr., dükkânını işleten bir kunduracıydı ama aynı zamanda enstrüman yapmakla ve matematikle de ilgileniyordu. Mary Ann Joyce bir leydinin hizmetçisiydi. Boole’un üç kardeşi vardı: Mary Ann, William ve Charles.

Eğitimi

George Boole, esnaf çocukları için faaliyet gösteren yerel bir okul katıldı ve babasından temel matematik öğrendi. Çocukken bir öğretmeni Ona Latince öğretti ve diller konusunda yetenekliydi, daha sonra kendisi Yunanca, Fransızca ve Almanca öğrendi.

Korkunç aile koşulları nedeniyle, 16 yaşında ailenin geçimini sağlamak zorunda kaldı ve Doncasterat Heigham’s School’da küçük bir öğretmenlik pozisyonu aldı. Başka okullarda da öğretmenlik yaptı. Bu süre zarfında, yerel Mekanik Enstitüsü, Lincoln Mekanik Enstitüsü’ne katılarak matematiksel bilgisini ilerletti. Orada ona, St Swithin’s, Lincoln’den Rahip George Stevens Dickson tarafından Sylvestre François Lacroix’in matematik metni verildi. Yıllarca kendi başına kalkülüs okudu ve sonunda ustalaştı. Son derece çalışkan bir genç adam, 19 yaşındayken Lincoln’de kendi okulunu kurdu. Dört yıl sonra, Lincoln’ün dışındaki Waddington’daki Hall’s Academy’yi devraldı.

Kariyeri – Matematiğe Katkıları

1839’da ‘Cambridge Mathematical Journal’a ‘Analitik Dönüşümler Teorisi Üzerine Araştırmalar’ gibi birkaç makale gönderdi. Bu makalelerde, değişmezlik fikrini vurgulayarak doğrusal dönüşüm fikrini vurgulayarak diferansiyel denklemleri ve lineer dönüşümün cebirsel problemini tartıştı.

1840’ta yatılı bir okul işletmek için Lincoln’e döndü. Ertesi yıl matematiğin yeni bir dalı olan Değişmez Teoriyi keşfetti. Bu özel matematiksel teori, Einstein için bir ilham kaynağıydı. 1844’te, cebir ve hesap yöntemlerinin nasıl birleştirilebileceğini tartıştığı ‘Kraliyet Topluluğunun Felsefi İşlemleri’nde önemli bir makale yayınladı. Matematikte hiçbir zaman resmi bir eğitim almamış olmasına rağmen, mantıksal yöntem üzerine yeni fikirler geliştirdi ve 1847’de mantığın felsefeyle değil matematikle ittifak edilmesi gerektiğini savunduğu “Mantığın Matematiksel Analizi” adlı bir broşür yayınladı.

Advertisement

Yayınları kabul gördü ve üniversite diploması olmamasına rağmen, 1849’da Cork County’deki Queen’s College’da matematik profesörü olarak atanmasını sağladı. 1854’te, daha çok Boole cebiri olarak bilinen mantık cebiri üzerinde çalıştı. Aynı yıl yayınlanan ‘Düşünce Kanunları’ aracılığıyla genel sembolik mantıksal çıkarım yöntemini tanıttı.

George Boole

Boole cebri, doğru veya yanlış görünebilen ifadelerin iki değerli karakterini yakaladığı için mantıksal önermelerin geçerliliğini analiz etmenin temeli olarak hareket eder. Boole mantığının iki değerli karakter ve mantıksal öğelerinin bu yöntemi, telefon anahtarlamasında ve elektronik bilgisayarlarda tasarım ve operasyonları için kullanılır.

1857’de “Aşkınların Karşılaştırılması, Belirli İntegraller Teorisine Bazı Uygulamalar” adlı kitabını yayınladı. İçinde rasyonel bir fonksiyonun kalıntılarının toplamı hakkında tartıştı. Tartışmasının bir parçası olarak Boole’un kimliğini kanıtladı. 1859’da Diferansiyel Denklemler Üzerine İnceleme’yi yayınladı. Bu eser aracılığıyla genel sembolik yöntem hakkında bilgi verdi. Ertesi yıl, “Sonlu Farklar Hesabı Üzerine İnceleme” adlı devam kitabını yayınladı.

Ödüller ve Başarılar

George Boole, 1855’te Royal Society of Edinburgh tarafından Keith Madalyası ile ödüllendirildi. 1857’de Royal Society (FRS) Üyesi seçildi. Aynı zamanda Dublin Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi’nden LL.D.’nin fahri derecelerinin sahibidir.

Kişisel Yaşam ve Miras

George Boole, 1854’te Mary Everest ile evlendi. Çiftin beş kızı oldu. Boole, 8 Aralık 1864’te zatürree nedeniyle vefat etti. Boole cebri ve Ay’daki Boole krateri, George Boole’un adını almıştır. Boole anahtar sözcüğü, birçok programlama dilinde bir Boolean veri türünü belirtir.

Advertisement


Leave A Reply