George Marshall Kimdir

0
Advertisement

Ünlü Amerikalı general George Marshall kimdir hayatı ve başarıları hakkında bilgi.

George Marshall (1946)İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’nun Genel Kurmay Başkanlığını yapmış zaferin kazanılmasında önemli rol oynamış bir Amerikalı generaldir. Savaştan sonra Başkan Truman’ın bakanlar kurulunda iki kere görev almış devlet bakanlığı yaptığı sırada “Marshall Planı” diye tanınan, Avrupa kalkınma planını hazırlamıştır.

George Marshall 31 Aralık 1880’de Uniontown’da doğdu. Tam adı George Catlett Marshall’dır. Babası zengin bir akaryakıt tüccarıydı. Amerika’nın iç savaşı sırasında Birlik Ordusu’nda savaşmıştı. Oğlunun da asker olmasını istiyordu. George Marshall 1901’de Virginia Askeri Enstitüsü’nü bitirdi. İlk askerlik görevini Filipin Adalarında yaptı. 1917’de yüzbaşılığa yükseldi, aynı yıl, Birinci Tümen’in Kurmay başkanlığı yardımcılığına atandı.

Ertesi yıl albaylığa yükseldi. Birinci Ordu Kurmay Başkanlığı’na getirildi. Askeri harekatı yönetmekte gösterdiği başarılarla üstün bir komutan olarak tanındı.

George Marshall savaşın sonlarına doğru tuğgeneral olarak görev yapıyordu. Savaş bitince gene yüzbaşılık rütbesine döndü. 1924’e kadar General Pershing’in yaverliğini yaptı. Daha sonra Çin’de görev aldı. A.B.D. Ordu Koleji’nde öğretmenlik yaptı. Çeşitli birliklerde görev aldıktan sonra 1936’da yeniden tuğgeneralliğe yükseldi. 1939 eylülünde İkinci Dünya Savaşı başlayınca Marshall orgeneral rütbesiyle Genel Kurmay Başkanlığına getirildi.

Savaş çıktığı sırada Amerikan ordusu savaşmaya hazırlıklı değildi. 300.000 kişiyi geçmeyen bu ordunun ancak pek azı savaşma tekniğini biliyordu. General Marshall derhal işe girişerek bu kuvveti güçlü bir modern ordu haline getirmeye koyuldu. Bu arada 70.000 kişiyi manevra alanlarında eğitimden geçirdi. Çölde, dağlık yerlerde, ormanlarda, tropikal bölgelerde savaşacak ayrı birlikler meydana getirildi. 1944’te Amerikan Ordusu 9.000.000 kişiye yükselmişti. Böylece o güne kadar dünyada görülmüş en büyük savaş gücü ortaya çıkmış oluyordu.

Advertisement

İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan Orduları’nın harekatını yöneten General Marshall’dı. 1945’te Japonya teslim olduktan sonra General Marshall görevinden çekildi. 1947 ocak ayına kadar Çin’de, Başkan Truman’ın temsilcisi olarak bulundu. Daha sonra Amerika’ya döndü. 1949’a kadar Devlet Bakanlığı yaptı. Aynı yıl Amerikan Kızılhaç’ı başkanlığına seçildi. 1950’de Kore Savaşı başladıktan sonra Savunma Bakanı oldu. Amerikan Senatosu Marshall’ın Savunma Bakanı olabilmesi için bu bakanların sivillerden seçilmesini gerektiren kanunu iptal etmişti. General Marshall 1951’e kadar bu görevinde kaldı.

General Marshall’ın adı ile ortaya çıkmış olan Marshall Planı, Amerika’nın Avrupa’ya iktisadi yardım planıdır. Bu yardım planının programı 1947 Paris Konferansı’nda 16 ülke tarafından tespit edilmişti. Türkiye de bu 16 devlet arasındaydı. 1953 yılında Marshall Planı sebebi ile Nobel Barış Ödülü almıştır. 16 Ekim 1959 tarihinde hayata gözlerini kapatmıştır.

Marshall yardımı çerçevesinde ülkemizde üretim yapan bir çok fabrika kapatılmıştır.


Leave A Reply