Glokom Göz Hastalığı Nedir? Glokom Çeşitleri Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri

0
Advertisement

Glokom Göz Hastalığı nedir, nasıl bir hastalıktır, çeşitleri nelerdir? Glokom belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi.

Glokom

Glokom Nedir?

Glokom, optik sinire zarar verebilecek bir göz hastalığıdır. Optik sinir beyninize gözlerinizden görsel bilgi sağlar.

Glokom genellikle, ancak her zaman değil, gözünüzdeki anormal derecede yüksek tansiyonun (basıncın) sonucudur. Zamanla, artan basınç optik sinir dokunuzu aşındırabilir, bu da görme kaybına ve hatta körlüğe neden olabilir. Erken yakalanırsa, görme kaybını önleyebilirsiniz.

glokom

Glokomun Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen glokom tipi primer açık açılı glokomdur. Kademeli görme kaybı dışında belirti veya bulgusu yoktur. Bu nedenle, göz doktorunuz veya göz uzmanınızın vizyonunuzdaki değişiklikleri izleyebilmesi için yıllık kapsamlı göz muayenelerine gitmeniz önemlidir.

Açı kapanması glokomu tıbbi bir acil durumdur. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza görünün:

Advertisement
 • şiddetli göz ağrısı
 • mide bulantısı
 • kusma
 • gözdeki kızarıklık
 • ani görme bozuklukları
 • ışıklar etrafında renkli halkalar görmek
 • ani bulanık görme

Gözünüzün arkası sürekli olarak berrak bir sıvı oluşturur. Bu sıvı oluştukça, gözünüzün ön kısmını doldurur. Daha sonra gözünüzü kornea ve irisinizdeki kanallardan geçirir. Bu kanallar tıkanır veya kısmen tıkanırsa, gözünüzdeki göz içi basıncı (GİB) adı verilen doğal basınç artabilir. GİB arttıkça, optik sinir hasar görebilir. Sinirinizdeki hasar ilerledikçe, gözünüzde görme kaybı başlayabilir.

Gözünüzdeki basıncın artmasına neden olan şey her zaman bilinmemektedir. Bununla birlikte, doktorlar bu faktörlerden bir veya daha fazlasının rol oynayabileceğine inanmaktadır:

 • dilating göz damlası
 • gözünüzdeki tıkanmış veya kısıtlanmış drenaj
 • kortikosteroidler gibi ilaçlar
 • optik sinire zayıf veya düşük kan akışı
 • yüksek kan basıncı

Glokom Çeşitleri Nelerdir?

Beş ana glokom türü vardır. Bunlar:

Açık Açılı (Kronik) Glokom

Açık açılı veya kronik glokomun kademeli görme kaybı dışında hiçbir belirti veya semptomu yoktur. Bu kayıp o kadar yavaş olabilir ki, başka belirtiler ortaya çıkmadan önce görüşünüz onarılamaz hasara uğrayabilir. Bu, en yaygın glokom türüdür.

Açı Kapanması (Akut) Glokom

Gözünüzün arkasındaki sıvının akışı aniden bloke olursa, sıvının hızlı bir şekilde birikmesi basınçta ciddi, hızlı ve ağrılı bir artışa neden olabilir. Acil bir durumdur. Şiddetli ağrı, bulantı ve bulanık görme gibi semptomlar yaşamaya başlarsanız derhal doktorunuzu aramalısınız.

Konjenital Glokom

Konjenital glokom ile doğan çocukların gözlerinin normal sıvı drenajını yavaşlatan veya önleyen bir kusur vardır. Konjenital glokom genellikle aşırı sulanma veya ışığa duyarlılık gibi semptomlarla kendini gösterir. Konjenital glokom ailelerden geçebilir.

Advertisement

Sekonder Glokom

Sekonder glokom genellikle yaralanma veya katarakt veya göz tümörleri gibi başka bir göz durumunun yan etkisidir. Kortikosteroidler gibi ilaçlar da bu tip glokomlara neden olabilir. Nadiren, göz ameliyatı sekonder glokomlara neden olabilir.

Normal Tansiyon Glokomu

Bazı durumlarda, artmış göz basıncı olmayan kişilerin de optik sinirleri zarar görür. Bunun nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, optik sinirinize aşırı duyarlılık veya kan akışı eksikliği, bu tip glokomda bir faktör olabilir.

Kimler Glokom Riski Altındadır?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre glokom, dünya genelinde körlüğün önde gelen ikinci nedenidir. Glokom için risk faktörleri şunları içerir:

Yaş

60 yaşın üzerindeki insanlar glokom riskini arttırır. Glokom riski her yaşta biraz artar. Afrikalı-Amerikalıysanız, risk artışınız 40 yaşında başlar.

Göz problemleri

Kronik göz iltihabı ve ince kornealar gözlerinizdeki basıncın artmasına neden olabilir. Gözünüze çarpma gibi fiziksel yaralanma veya travma da göz tansiyonunun artmasına neden olabilir.

Aile öyküsü

Bazı glokom tipleri ailelerde görülebilir. Ebeveyninizin veya büyük ebeveyninizin açık açılı glokomu varsa, durumu geliştirme riskiniz yüksektir.

Tıbbi geçmiş

Diyabetli ve yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olan kişilerde glokom gelişme riski artar.

Bazı İlaçların Kullanımı

Uzun süre kortikosteroid kullanmak sekonder glokom gelişme riskinizi artırabilir.

glokom

Glokom Nasıl Teşhis Edilir?

Glokom tanısı koymak için göz doktorunuz kapsamlı bir göz muayenesi yapmak isteyecektir. Sinir dokusu kaybı da dahil olmak üzere bozulma belirtilerini kontrol ederler. Ayrıca aşağıdaki testlerden ve prosedürlerden bir veya daha fazlasını kullanabilirler:

Detaylı Tıbbi geçmişi

Doktorunuz hangi belirtileri yaşadığınızı ve kişisel veya ailevi glokom öykünüz olup olmadığını bilmek isteyecektir. Ayrıca, diyabet veya yüksek tansiyon gibi göz sağlığınızı etkileyip etkilemediğini belirlemek için genel bir sağlık değerlendirmesi isteyeceklerdir.

Advertisement

Tonometri Testi

Bu test sınıfı gözünüzün iç basıncını ölçer.

Pakimetri Testi

İnce korneaları olan kişilerde glokom gelişme riski artar. Pakimetri testi, kornealarınızın ortalamadan daha ince olup olmadığını doktorunuza söyleyebilir.

Perimetri Testi

Görsel alan testi olarak da bilinen bu test, glokomun periferik veya yan, görme ve merkezi vizyonunuzu ölçerek görüşünüzü etkileyip etkilemediğini doktorunuza söyleyebilir.

Optik Siniri İzleme

Doktorunuz optik sinirin kademeli değişikliklerini izlemek istiyorsa, zaman içinde yan yana karşılaştırma yapmak için optik sinirin fotoğraflarını çekebilir.

Glokom Nasıl Tedavi Edilir?

Glokom tedavisinin amacı, ilave görme kaybını durdurmak ve azaltmaktır. Tipik olarak, doktorunuz reçete göz damlası ile tedaviye başlayacaktır. Bunlar işe yaramazsa veya daha ileri tedaviye ihtiyaç duyulursa, doktorunuz aşağıdaki tedavilerden birini önerebilir:

İlaçlar

Görme kaybını azaltmak için tasarlanmış çeşitli ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar göz damlası veya hap şeklinde bulunur, ancak damlalar daha yaygındır. Doktorunuz bunlardan birini veya bunların bir kombinasyonunu reçete edebilir.

Cerrahi

Tıkanmış veya yavaşlamış bir kanal hastalığa neden oluyorsa, doktorunuz sıvı için drenaj yolu yapmayı veya artan sıvıdan sorumlu dokuları yok etmey önerebilir.

Açı Kapanması glokomunun tedavisi farklıdır. Bu tip glokom tıbbi bir acil durumdur ve göz basıncını olabildiğince çabuk azaltmak için acil tedavi gerektirir. İlaçlar genellikle açı kapanmasını tersine çevirmeye çalışır, ancak bu başarısız olabilir. Lazer periferik iridotomi adı verilen bir lazer prosedürü de gerçekleştirilebilir. Bu prosedür, artan sıvı hareketine izin vermek için irisinizde küçük delikler oluşturur.

Glokomlu bir kişi kör olur mu?

Basınç normale dönerse, görme kaybı yavaşlatılabilir veya hatta durdurulabilir. Bununla birlikte, glokom için bir tedavi olmadığından, muhtemelen hayatınızın geri kalanında tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Ne yazık ki, glokom nedeniyle kaybedilen görme geri gelmez.

Glokom Önlenebilir mi?

Glokom önlenemez, ancak erken yakalanması hala önemlidir, böylece kötüleşmesini önlemeye yardımcı olacak tedaviye başlayabilirsiniz. Herhangi bir glokom tipini erken yakalamanın en iyi yolu, yıllık koruyucu göz bakımı randevusu almaktır. Bir göz doktorundan randevu alın. Bu rutin göz kontrolleri sırasında yapılan basit testler, ilerlemeden ve görme kaybına neden olmadan önce glokomdan gelen hasarı tespit edebilir.

Advertisement


Leave A Reply