Rüya Yakalayıcı (Düş Kapanı) Nedir? Ne İşe Yarar? İnançlar ve Hikayesi

0

Rüya yakalayıcı olarak da bilinen düş kapanı nedir, ne işe yarar, anlamı nedir? Rüya yakalayıcı ile ilgili inanışlar ve bu inanışların kökeni, hikayesi.

Rüya yakalayıcı

Kaynak: pixabay.com

Rüya yakalayıcı (Düş Kapanı)

Tüyler, taşlar, tohumlar veya diğer asılı nesnelerle süslenmiş ahşap bir halkadan oluşan ve içinde ağ olarak dokunan belirli bir tür tılsıma rüya yakalayıcı veya düş kapanı olarak bilinir. Popüler geleneğe göre, işlevi kabusları yakalamak ve dinlenme sırasında iyi rüyalar teşvik etmektir.

Günümüzde rüya yakalayıcılar, bir tür kabile dekorasyonu, şanslı bir simge veya hatta anahtar zincirleri olarak çok popülerdir, ancak başlangıçta bu nesnelerin doğrudan yatağın başının üstündeki veya hemen yakınındaki bir ipten asılması amaçlanmıştır. . Bunun nedeni, ertesi gün güneş ışığında “yanmaları” için uyuyanların kabuslarını yakalayarak, rüya filtreleri gibi davranmaları gerektiğidir.

Rüya yakalayıcı

Kaynak: pixabay.com

Rüya Yakalayıcının Özellikleri

Genellikle söğüt veya başka bir ahşaptan yapılmış, daha soyut veya figüratif olabilen çeşitli desen ve şekillere göre içi bir örümcek ağı gibi liflerle (ve bazen de liflerdeki boncuklarla) dokunan bir halkadan oluşurlar. Ağın merkezinde, rüya filtreleme çalışmasının sözde yürütüldüğü yer olan tılsımın “kalbi” vardır.

Genellikle stratejik yerlere asılırlar ve çeşitli renk ve desenlerde bulunabilen tüyler, tohumlar ve diğer renkli eşyalarla süslenirler. Boyutları genellikle on beş santimetre arasında değişirken, boyutları neredeyse bir metre kadar büyük olanlar da vardır.

Genellikle elle yapılırlar ve Yeni Çağ ve pagan kültürlerinin imgeleri ile çağdaş versiyonlarında ilişkilendirilen belirli bir mistik, dini veya mitolojik imgeyi takip ederler. Bununla birlikte, kökenleri Kızılderili’dir (Ojibwa).

Yorumları büyük ölçüde değişebilir, ancak orijinal anlamının uyku sırasında koruma görevi gördüğü ve örümcek ağının kalıplarını taklit ettiği genel olarak kabul edilir.

Rüya yakalayıcı

Kaynak: pixabay.com

Rüya Yakalayıcıların Tarihçesi

Rüya yakalayıcılar, Kuzey Amerika yerli halklarında ortaya çıkmıştır. Cherokee ve Navajo ile birlikte ana gruplardan biri olan Ojibwa etnik grubunun olduğu düşünülmektedir. Ancak Avrupalı ​​sömürgecilerin elinde bu halkların kültürel mirasını kaybetmeleri nedeniyle bu konuları belirlemek zordur.

Başlangıçta, Ojibwa rüya yakalayıcıları kırmızıya boyanmış bitki liflerinden dokunmuşlardı ve onlara kötü rüyalar için bir filtre olarak kullanılıyordu. Bununla birlikte, bu tür el sanatları kısa süre sonra diğer komşu halklar tarafından benimsenmiş ve onların özel motiflerine, hayal güçlerine ve efsanelerine uyarlanmıştır.

Bu kurucu efsanelerden ikisi günümüze kadar gelmiştir:

Orijinal Ojibwa mitinde, düş kapanı, her sabah gökyüzüne güneşi yerleştirmekten sorumlu olan ve çok sayıda insan kabilesinin anneannelerine ve annelerine dokuma sanatı konusunda talimat veren Asibikaashi veya örümcek kadın efsanesinden bahsediyor. Artan insan sayısı, güneşin enerjisini tüm dünyaya getirmesini çok zorlaştırdı.

Lakota mitinde ise, bir dağın tepesine çıkıp aydınlanmayı arayan bir kabile liderinin hikâyesini anlatır. Kabile lideri örümcek formunda bir Tanrı olan İktomi’ye gider. İktomi ona yaşam döngülerini ve insanların kararlarının çevrelerindeki dünyayı nasıl etkilediğini öğretir. Ona kendi örümcek ağıyla tahta bir daireden yaptığı ilk düş kapanını verir. Böylece halkına onunla talimat verebilecektir.

Düş kapanı, 1960’larda ve 1970’lerde pan-Hint hareketinin bir sembolü olarak, yani hayatta kalan Kızılderili halklarını tek bir büyük sosyal ve politik güç halinde birleştirme ve organize etme girişimi olarak popüler hale geldi. Ancak, o zamandan beri ticari amaçlı üretimleri, birçokları için orijinal anlamlarını çarpıtarak onları turistlere satmak için bir hediyelik eşyaya dönüştürdü.


Leave A Reply