Kış İçin İklimlendirme

0
Advertisement

Isı pompası klima teknolojisinin bir parçasıdır. Isı pompası ısıyı bir çevreden diğerine soğutkan gaz yoluyla transfer eder.

Kış İçin İklimlendirme

Soğutma modunda ısı pompası, ısıyı çevrilmiş, ısı pompası kapalı bir alandan alarak (oda, endüstriyel proses) dış havaya transfer eder, ve bu da içerisinin soğutulmasını sağlar. Isı pompasının iklimlendirme ve soğutmada oynadığı rol budur. Bunun yanı sıra ısı pompası, bu sürecin tersine işlemesini de sağlayabilir. Dış havadan elde edilen sıcaklığı içeriye pompalayarak, iç mekânın soğutmada kullanılan teknoloji ile ısıtılmasını sağlar.

Isı pompaları, enerjiyi diğer ısıtıcılardan daha etkin kullanır. Bunun sebebi basittir: yaptığı iş bir yakıt yakmak değil, havayı hareket ettirmektir. Bu yüzden ısı pompaları diğer ısıtıcılardan 5 kat daha fazla enerjiyi etkin kullanmaktadır.

Bir ısı pompası soğutucu döngüsünü tersine çevirmeye de meydan verir. Isı pompası enerjiyi dışarıdan alır ve ısıyı içeriye taşır. Bu prensip kullanılan klima sistemi türüne göre -5, -10 veya -15 C gibi soğuk günlerde bile işlevini korur.

Bu yüzden ısı pompaları bir ısıtma sistemi ihtiyacını elimine eder ve aynı üniteyle hem ısıtma hem soğutma yapmanızı, bütün yıl boyu enerji ve masraftan tasarruf etmenizi sağlar.

Advertisement

Kuru Termometre Sıcaklığı (Tkt): Kuru termometre sıcaklığı, normal bir termometreyle yada bir ısıl çift ile ölçülebilir. Kuru termometre sıcaklığı bize havanın nem oranı hakkında bir bilgi vermez.

Yaş Termometre Sıcaklığı (Tyt): Yaş termometre sıcaklığını ölçmek için sıcaklık ölçerin sıcaklığı algılayan kısmının ıslak olması gerekir. Yaş termometre sıcaklığı, havanın içerdiği nem miktarı hakkında bilgi verir. Bu nem miktarı, bağıl nem (φ ) veya nem oranı (w) şeklinde ifade edilebilir. Pratikte yaş termometre sıcaklığının adiyabatik doyma sıcaklığına eşit olduğu kabul edilir. Tkt = T*

Psikrometrik Diyagram: Psikrometrik diyagramlar, kuru termometre sıcaklığı, yaştermometre sıcaklığı, bağıl nem, nem oranı ve entalpi arasındaki ilişkinin grafiksel olarak verildiği diyagramlardır.

Nemlendirme ve Nem Alma:Havaya su buharı ekleme işlemine nemlendirme denir. Nemlendirme işlemi sonucunda nem oranı, bağıl nem, yaş termometre sıcaklığı ve entalpi değerleri artar. Kuru termometre sıcaklığında ise çok küçük bir değişim olur ya da sabit kalır.Nemlendirme işleminin tersi olan havadaki nemi azaltma işlemine ise nem alma denir.Havanın nemini azaltmak için çeşitli kurutucu (nem tutucu) maddeler kullanılabilir veya yaş hava, kendi çiğ noktası sıcaklığının altına soğutulur.


Leave A Reply