Leopold von Sacher Masoch Kimdir? Avusturyalı Yazarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Leopold von Sacher-Masoch Kimdir? Avusturyalı yazar olan Leopold von Sacher-Masoch hayatı, biyografisi, eserleri hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Leopold von Sacher-Masoch

Kaynak: wikipedia.org

Leopold von Sacher-Masoch; Avusturyalı yazardır (27 Ocak 1836, Ukrayna – 9 Mart 1895, Mannheim, Almanya). Hukuk öğrenimini tamamlayıp bu yolda doktora verdiyse de edebiyatı yeğleyerek başarılı sayılmayan tiyatro eserleriyle yazarlığa başladı. Özelliği ilgi ve yakınlığı Galizche Geschichten (Galiçya Öyküleri) adıl derlemesiyle gördü (1864, 1876); doğduğu toprakların bütün görüntü ve kişilerini gereği gibi canlandırdığı için Küçük Rusya’nın Ozanı diye nitelendirildi. Avrupa çapındaki ününe de Kaabil’in Kalıtı adı öyküler dizisiyle ulaştı (1870,1877).

Gerçekçi bir yazar olarak görmek ve tanımak fırsatını bulduğu bütün konuları sakınca gözetmeden dile getirdi, birçok roman yazdı: Falscher Hermelin (Sahte H.) 1873, Polnische Judengeschichten (Polonya Yahudi Öyküleri) 1896, Die Messalinen Wiens (Viyanalı Messalina’lar) 1874, Vanus im Pelz (Kürklü Venüs) vb. Özellikle bu aşk romanlarındaki bazı sapık ilişkileri, cinsel doyuma ulaşmak için kendilerine eziyet edilmesini isteyenleri canlılıkla betimlediği için bu özel durum ruh çözümleyicileriyle cinsel konuları işleyen bilim adamlarım ilgilendirdi: Krafft-Ebing’in taktıkları, ad, yazarın adını da bir psikoloji terimi olarak unutulmazlıktan kurtardı: Mascochistme: Üzgülenmecilik (Mazohizm), Masochiste: Üzgülenmeci.

Biyografisi

Leopold Von Sacher-Masoch, 1836’da Avusturya- Macaristan İmparatorluğu sınırları içindeki Galiçya eyaletindeki Lemberg’de aristokrat bir ailede dünyaya geldi. Babası, İmparatorluğun yönetiminde yüksek bir mevki olan polis şefiydi. Ataları İspanyolları içerir. Avusturya’nın Graz şehrinde Hukuk, Tarih ve Matematik okudu. Doktorasını aldıktan sonra memleketinde tarih öğretmeni olarak çalıştı, daha sonra kendini gazetecilik ve edebiyata adadı. Çağdaşları, özellikle Avusturya-Macaristan etnik azınlıkları ve memleketi Galiçya hakkındaki mükemmel makalelerini takdir ettiler. sempati duyması dikkat çekicidir.Yahudiler , ona bu topluluğun şükranını kazandıracaktı. Émile Zola , Henrik Ibsen ve Victor Hugo gibi çağdaşları tarafından takdir gördü.

Sacher-Masoch’un çalışmalarının büyük bir kısmı, döngüler halinde gruplandırılmış ulusal masallar ve tarihi romanlardan oluşuyor. Kontes Isabel Báthory’nin kanlı hikayesini anlatan Water of Youth’ta olduğu gibi, hikayelerinde genellikle baskın veya sadist bir kadın kahramanı vardır. Romanlarından ikisi, Ruhların Balıkçısı ve Tanrı’nın Annesi, mistik mezhepleri konu alırken , o zamanlar büyük bir başarı olan Boşanmış Kadın , Madame Kttowitz ile yaşadığı mutsuz ilişkiden esinlenmiştir.

The Legacy of Cain roman serisi, başlangıçta çağdaş yaşamın tüm büyük temalarını ele almaya adamıştı: aşk, mülkiyet, devlet, savaş, iş ve ölüm. Sacher-Masoch, diziyi yalnızca aşk ve mülkiyet üzerine tamamlayabildi; geri kalanının sadece eskizleri var. Kürklü Venüs (1870), aşkla ilgili bir dizi eserin beşincisiydi ve bu soyadını ölümsüzleştiren türden arzu ve arzuları tasvir etmesiyle Fransa’da hem bir skandal hem de bir başarı haline geldi. kürk giymiş iri bir kadın tarafından küçük düşürüldü, köle olarak sözleşme imzaladı ve hatta üçüncü bir sevgili ekledi.

Advertisement

Romanlarında bu tür cinsel uygulamalardan hoşlanan varlıkları resmetmiştir. Sacher-Masoch, hem kurban rolünü seven hem de bu davranışın tipik bir örneği olarak avlanmasına izin veren bir takipçi ve katılımcıydı. 1895’te Hessen’in Lindheim kasabasında kalp krizi geçirerek öldü ve son sözleri “aimez moi” oldu.


Leave A Reply