Tetanos Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Sebepleri ve Bulaşma Biçimleri

0
Advertisement

Tetanos hastalığı nasıl bir hastalıktır? Tetanos hastalığının sebepleri ve bulaşma biçimleri nelerdir? tetanos tedavisi, belirtileri nelerdir?

Paslı Çivi

Paslı metaller sebebi ile oluşan kesiklerde tetanos mikrobu bulaşabilir.

Tetanos ya da başka bir ismi ile Kazıklı Humma ateşli ve çok tehlikeli bir hastalıktır. Eski çağlardan beri bilinir. Hipokrates‘in eserlerinde açıkça bu hastalık anlatılmıştır. tetanos mikrobu ise ancak 1884 senesinde bulunabilmiştir.

Tetanos hastalığı, toprağın insan ve hayvan dışkısı ile bulaşmış olduğu yerlerde görülür. tetanos mikrobu havasız yerlerde yaşayabilen mikroplardandır; vücut dışında da çoğalabilir. En çok toprak, gübre ve kokuşmuş hayvanların, atların, ayrıca insanların dışkılarında ve bağırsaklarında çok sık rastlanır.

Mikroplar çeşitli yaralanmalar ile vücuda girebilir. Kıymık, paslı çivi batması, arı ya da böcek sokmaları, kurşun yaraları, açık yaralar ve kırıklar, yanıklar ve derialtına yapılan iğneler bu mikroba ortam hazırlayabilir. Dokularda ezikler, harap kısımlar da bulunursa mikropların üremesi daha kolaylaşır. Açık yaralardan çok delici, batıcı cisimlerle meydana gelmiş yaralarda tetanostan daha çok korkulur.

Belirtileri :

Mikrobun kuluçka devri 5-10 gün arasındadır. İlk belirtiler çenede sertlikle başlar. Hastada sinirlilik, ense sertliği, baş ağrısı, ateş, titreme de bulunabilir. Bir süre sonra çenedeki sertlik ağzın açılmasına engel olacak kadar artar. Boyun, sırt kasları da sertleşir. Yüz kaslarının kasılması ile hastanın yüzü “alaycı gülüş” adı verilen bir hal alır. Karın kasları da sertleşir. Sırt kaslarının sertleşmesi sonucu hastanın bel kısmı yukarı doğru kalkar. Hastalığın başlıca belirtilerinden biri, bir ses işitince hastada titremelerin meydana gelmesidir. Yutma güçlüğü olduğundan beslenme çok güçtür. Solunum kasları da kasılınca hasta ölüme kadar sürüklenir.

Korunma ve Tedavi :

Yaralanmaları muhtemel olan çocuklara, askerlere tetanos aşısı yapılır. Aşı 5 yıl kadar süren bağışıklık verir. Şüpheli bir yaralanmadan sonra kas içine antitetanik serum yapılır. Serum geçici bir bağışıklık verir.

Advertisement

Hastalık başlar başlamaz hemen yüksek dozda “antitetanik serum” yapılır. Kasılmaları önlemek için hasta sessiz, loş bir odaya yatırılır, yatıştırıcı ilaçlar verilir. Penisilin tetanos mikrobuna etkili olduğundan yüksek dozda şırınga edilir. Mikrobun giriş yeri olan yaralar da iyice temizlenmelidir.

Paslı Çiviler

Paslı Çiviler


Kaynak – 2

Kasların uzun süreli kaskatı kasılması durumuna tetanos denilir. Pis yerlerde, toprakta bulunan tetanoz mikrobu dokulara vücudun herhangi bir yerindeki yaradan girer. Mikrop girdiği yerde yerleşip kalır, fakat zehiri kana karışarak merkezi sinir sistemine kadar ulaşır. Zehir bir kez sinir sistemine yerleşince panzehir tarafından yok edilmesi çok zorlaşır. Henüz kanda bulunduğu sırada ise kolaylıkla yok edilebilir. Bu nedenle bir yaralanma durumunda tetanoza karşı duyarlı davranıp zamanında önlem almak önemlidir.

Tetanos mikrobunun zehiri, sinir sisteminden soğancığın hareket nöronlarını uyarır ve bunun sonucunda çizgili kaslarda kasılma olur. Bir kaç saatten başlayarak yaklaşık 30 gün arasındaki bir kuluçka devresinden sonra hastalık belirtileri baş gösterir. Bunlar şiddetli baş ağrısı, aşırı duyarlılık, gövdenin çırpınması, çene kemiğinin kilitlenmesi, yüksek ateş ve kasların kasılmasıdır. Gövde bir yana doğru bükülür.

Tetanosa karşı korunma, kuşkulu yaralarda antitetanos serumunun şırınga edilmesiyle sağlanır. Tedavi, bol miktarda antitetanos serumu, antibiyotik ve ağrı dindirici ilaçlar verilmesine dayanır. Mikrop kapması olası kuşkulu bir yaralanma durumunda mutlaka bir sağlık merkezine başvurmalıdır. Kulaktan dolma bilgiler ile kesinlikle hareket edilmemeli uzman bir hekimin görüşü mutlaka alınmalıdır.

NOT : Tetanos hakkında yukarıda verilen bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. tedavi ve teşhis için lütfen uzman bir hekime başvurunuz. Yukarıda ki bilgiler teşhis ya da tedavi maksatlı kullanılamaz.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply