Claude Bernard Kimdir?

0
Advertisement

Claude Bernard kimdir? Ünlü Fransız fizyolog ve bilim insanı olan Claude Bernard’ın hayatı ve çalışmaları hakkında kısaca bilgiler.

Claude BernardClaude Bernard (12 Temmuz 1813, Saint-Julien, Rhône, Fransa – 10 Şubat 1878, Paris, Fransa)

Fransız fizyoloji bilginidir. Villefranche’ de Saint-Julien köyünde doğdu. Öğrenimini Lyon kolejinde yaptı. Sonra bir eczanede yardımcı olarak çalıştı. Boş vakitlerinde “La Rose du Rhone” adlı bir komedi yazdı. Bu komedi başarısından dolayı, daha sonra, “Arthur de Bretagne” piyesini hazırladı. Eserini tanıtabilmek için Paris’e gitti, fakat orada Saint Mare Girardin adlı eleştirmeci tarafından tıp öğrenimine teşvik edildi. Büyük fizyoloji bilgini T. Magendie’nin asistanı olarak çalıştı. 1855’te onun hastanedeki yerini aldı, tıp alanında büyük keşiflerde bulundu.

Claude Bernard’ın fizyoloji alanında yaptığı en önemli iş, karaciğerin glikojen salgısı üzerindeki araştırmalarıdır. Bu çalışmalarının sonucu olarak şeker hastalığını meydana getiren bazı sebepler açıklanabilmiştir.

Paris’te, 1878 de, öldüğü zaman Claude Bernard için, daha önce hiçbir bilim adamına yapılmamış olan muhteşem bir cenaze töreni yapıldı.

Bütün araştırmaları ve görüşleri on yedi ciltlik bir eserde toplanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply