Godot’yu Beklerken Oyununun Konusu Yazarı Özeti ve Karakterleri

0
Advertisement

Samuel Beckett’ın Godot’yu Beklerken isimli oyununun konusu nedir? Godot’yu Beklerken oyunu özeti ve karakterleri hakkında bilgi.

Godot’yu Beklerken

Godot’u beklerken Samuel Beckett, tarafından, Vladimir (Didi) ve Estragon (Gogo) adlı iki karakterin, asla gelmeyen Godot’u beklerken çeşitli tartışmalara ve karşılaşmalara şahit olduğu bir oyundur. Orijinal Fransızca metin 9 Ekim 1948 ile 29 Ocak 1949 arasında oluşturuldu. Roger Blin’in yönettiği prömiyeri 5 Ocak 1953’te Théâtre de Babylone, Paris’teydi. İngilizce versiyonu 1955’te Londra’da başladı. 1998/99’da İngiliz Kraliyet Ulusal Tiyatrosu tarafından yapılan bir ankette, “20. yüzyılın en önemli İngilizce oyunu” seçildi.

Godot'yu Beklerken

Oyunun Özeti

1. Perde

İki adam, Vladimir ve Estragon, yapraksız bir ağacın yanında buluşurlar. Estragon, önceki gece kimliği belirsiz kişilerden dayak yemiş ve geceyi bir hendekte uzanarak geçirmiştir. İki adam çeşitli konuları tartışırlar ve ikisinin de Godot adında bir adamı bekledikleri ortaya çıkar. Godot ile daha önce tanışıp karşılaşmamışlardır, hatta gelip gelmeyeceğinden emin değiller. Sonra iki başka karakter daha ortaya çıkar: Pozzo ve Pozzo’nun satmak istediği köle Lucky. Pozzo Vladimir ve Estragon’un konuşmalarına katılmak için duraklar. Lucky bir dans ve bir monolog gerçekleştirir. Lucky’nin konuşmasını Pozzo’nun “Düşün!” komutu izler ve şifreli bir şekilde oyunun altında yatan temaları destekleyen anlamlar içermektedir. Pozzo ve Lucky ayrılırlar.

Sonra bir çocuk gelir ve Vladimir ve Estragon’a Godot’tan bir haber getirdiğini ve Godot’un bu gece değil, yarın geleceğini açıklar. Vladimir ve Estragon da ayrılmaya karar verirler ve perde iner.

2. Perde

Ertesi gece olmuştur. Vladimir ve Estragon yine Godot’u beklemek üzere ağacın yanındadırlar. Lucky ve Pozzo yeniden ortaya çıkar, ama şimdi Pozzo kör ve Lucky aptal olmuştur. Pozzo, önceki gece Vladimir ve Estragon ile tanıştığını hatırlayamaz. Lucky ve Pozzo, Vladimir ve Estragon’un beklemeye devam etmesi ile ayrılır.

Advertisement

Sonra, çocuk Godot’un gelmeyeceğini bildirmek için tekrar ortaya çıkar. Çocuk dün Vladimir ile konuşmadığını iddia eder. Çocuk ayrılır. Vladimir ve Estragon intihar etmeyi düşünürler, ancak ipleri yoktur. Ayrılmaya karar verirler, ancak perde inene kadar kalırlar.

Godot'yu Beklerken

Karakterler

Vladimir ve Estragon

Beckett yazmaya başladığında Vladimir ve Estragon için herhangi bir görsel ögeye sahip değildi. Roger Blin: “Beckett seslerinin duymasına rağmen karakterleri bana açıklayamıyordu. Bana şöyle dedi: ‘Emin olduğum tek şey melon şapka giydikleri.’ ” Beckett’ın yaşadığı dönemde ve yerde melon şapka babasını da barındıran topluluk tarafından giyilirdi. Vladimir ile konuşulduğunda o bir şair olmalı diye düşündürür ve Estragon Vladimir’in şair olduğunu söyler.

Laurel ve Hardy’i hatırlatan özellikler mevcuttur.

Oyunun çoğunda Estragon oturuken ve hatta uyuklarken Vladimir ayakta durur. “Estragon uyuşuk, Vladimir ise huysuzdur.” Vladimir gökyüzüne bakar derin bir şekilde filozofik ve dinsel konuları düşünür. Estragon ise “taşa aittir-uyuşuktur”, zihnini ne yiyeceğini veya nasıl hareketlerini ve ağrılarını kolaylaştıracağı üzerine meşgul etmektedir. Estragon direkt ve kolay biridir. Alzheimer hastalığından acı çekmektedir. Al Alvarez şöyle yazmıştır: “Ama belki de Estragon’nun unutkanlığı aralarındaki ilişkinin yapışkan bağdır. Estragon sürekli unutur, Vladimir ise hatırlatır. Aralarında zaman geçirirler.”[5] Ne kadar zamandır bir arada bulundukları bilinmemektedir.

Advertisement


Leave A Reply