Google Link Kısaltma Nasıl Kullanılır?

0
Advertisement

Google’ın vermiş olduğu URL kısaltma servisi nasıl kullanılır? Goo.gl kısaltma servisi hakkında kısa bilgi


ÖNEMLİ NOT : AŞAĞIDAKİ YAZI YAZILDIĞINDA EVET GOOGLE BU ŞEKİLDE BİR HİZMET VERİYORDU. ANCAK GOOGLE ARTIK LİNK KISALTMA HİZMETİ VERMEMEKTEDİR.


Google Link Kısaltma Nasıl Kullanılır?

Google uzun zamandır link kısaltma servisi hizmeti vermektedir. Öncelikle link kısaltma servisi ya da hizmeti ne demek onun hakkında kısa bir bilgi verelim. Genellikle “URL Shortener” olarak geçen bu servis basit anlamda çok uzun olan linkleri kısaltarak hem görüntü kirliliği ve karışıklığı önler hem de kısaltmış olduğunuz bu linke hangi gün kaç kişi tıklamış birde bunun takibini yapmanızı sağlar. URL İngilizce (Uniform Resource Locators) kelimelerinin kısaltılması ile oluşmuş ve Türkçe’ye Standart Kaynak Konumlayıcı olarak çevrilebilir bir cümlenin kısaltılmasıdır ve her girmiş olduğunuz web sitesinde tarayıcınızda görmüş olduğunuz adresler URL olarak nitelendirirlir ya da isimlendirilir.

Link kısaltma hizmetini sadece Google vermemektedir ve ilk defa da google bu hizmeti vermeye başlamamıştır. Hatta link kısaltma işlemlerini yapan bir çok firma webmasterlara para kazandıracak servisler sunmaktadırlar. Ancak bu tarz her tıklamada ara bir siteye giden ya da bir reklam sayfası açan link kısaltma servisleri ancak illegal video, film v.b. paylaşım sitelerinde kullanımı yaygın olarak sürmektedir. Yoksa normal bir içeriğe sahip bir web sitesini internet çöplüğüne göndermekten başka bir işe yaramadıkları gibi para da kazandırmamaktadırlar. Yani normal bir web sitesi sahibine para kazandıran URL kısaltma servislerini tavsiye etmiyoruz. Kalitenizi çok düşürür…

Google kısaltma servisi kullanmak için girmeniz gereken adres : GOO.GL adresidir. Bu adrese girdiğinizde eğer ki oturum açmamış iseniz direkt olarak aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

Google Link Kısaltma

Hemen oturum açmanızı tavsiye ederiz. Hemen hemen herkesin bir google hesabı olduğunu varsayarak bunu söyleyebiliyoruz. Oturum açarak kısaltılmış linklerinize kaç kere tıklandığını takip edebiliyorsunuz. Karşınıza çıkan “Paste your long URL here” yani “uzun URL’nizi buraya yapıştırınız:” yazan yere uzun linkinizi yapıştırın ve “Shorten URL” butonuna tıklayınız. Ekranın sağ kısmında hem linkinizin kısaltılmış halini hem de linkin gideceği sayfanın küçük bir görüntüsünü göreceksiniz.

Advertisement

Leave A Reply