Haumea Cüce Gezegeninin Özellikleri, Haumea’nın Keşfi Hakkında Her Şey

0
Advertisement

Cüce gezegenlerden Haumea’nın özellikleri nerededir? Haumea’nın boyutu, konumu, keşfi ve uydusu nedir? Haumea hakkında bilinen her şey.

Haumea

Haumea, en ilginç / tartışmalı şekle sahip en hızlı dönen cüce gezegendir. Neptün’ün yörüngesinin ötesinde bulunur. 2004 yılında keşfedildi ve dördüncü en büyük cüce gezegendir.

haumea

Önemli Gerçekler ve Özet

 • 2004’te Mike Brown liderliğindeki gökbilimciler ekibi tarafından keşfedildi.
 • Ancak, 2008 yılında Uluslararası Astronomi Birliği tarafından resmen cüce gezegen olarak kabul edildi.
 • Haumea’nın şekli biraz tartışmalı ve bu nedenle cüce gezegen olarak geç ilan edildi.
 • Yumurta şeklindedir, bu nedenle tüm cüce gezegenler arasında en az küresel halde olan bu gezegendir.
 • Garip şeklinin yanı sıra oldukça hızlı dönüyor ve büyük parlaklık dalgalanmaları gösteriyor. Hızlı dönüşü, Güneş Sistemindeki bilinen tüm denge cisimleri arasında en hızlısı olarak kabul edilir.
 • Denge halindeki dönen cisimlerin çoğu yassı sferoidler halinde düzleştirilir, ancak Haumea o kadar hızlı döner ki üç eksenli bir elipsoide dönüşür.
 • Haumea’nın Hi’iaka ve Namaka adında bilinen iki uydusu vardır.
 • Haumea’nın şekli, hızlı dönüşü, yüksek albedosu (beyazlık ölçüsü) ve iki uydusu vardır.
 • Haumea ve uyduları, Hawaii’nin doğum tanrıçasının adını almıştır. Tanrıça Haumea’nın iki çocuğu vardı: Hi’iaka ve Namaka.
 • Haumea ayrıca bir halka sistemine sahiptir. Haumea, bir halka sistemine sahip olduğu keşfedilen ilk trans-Neptün nesnesi.
 • Haumea’nın iki uydusu olduğu için kütlesi hesaplanabilir ve Plüton’un üçte biri veya Dünya’nın 1 / 1400’ü olduğu tahmin ediliyordu.
 • Hızlı dönüşü nedeniyle Haumea’da bir gün yaklaşık 3,9 saat sürer.
 • Haumea’nın güneş etrafında tam bir yörüngeye oturması yaklaşık 285 Dünya yılı sürer.
 • Haumea, günberi noktasında Güneş’ten yaklaşık 35 AU uzakta iken, günöte noktasında yaklaşık 50 AU’dur. Dünya ile ilgili olarak şu anda 51,2 AU uzakta, ışığı yaklaşık 7 saat içinde bize geri yansıyor.
 • Yüzeyinin kaya ve kalın kaplama buzdan olduğuna inanılıyor.
 • Kuiper Kuşağı’ndaki en parlak üçüncü nesnedir ve bazen iyi bir teleskopla görülebilir.
 • Mike Brown’ın ekibi, 2004’te Noel zamanından hemen sonra keşfedildiği için, nesneyi ilk olarak kendi aralarında “Noel Baba” olarak adlandırdı.
 • Hawai mitolojisinde Haumea, doğurganlığın ve dolayısıyla doğumun tanrıçasıdır. Ayları keşfedildikten sonra, cüce gezegene Haumea adı verildi ve uydularına Haumea’nın iki çocuğunun adı verildi. Bunun nedeni, uyduların Hawaii, Mauna Kea’daki Keck Gözlemevi tarafından keşfedilmiş olmasıydı. Böylece gökbilimciler burayı onurlandırmak istediler.

Oluşumu

Haumea, Kuiper Kuşağı adı verilen Neptün’ün yörüngesinin ötesinde disk benzeri bir bölgede yörüngede dönen nesneler grubunun üyesidir. Bu nesnelere trans-Neptün nesneleri veya plütoidler denir ve yaklaşık 4,5 milyar yıl önce Güneş Sistemimizin erken tarihinde oluştuğuna inanılıyor. Haumea veya Haumean ailesi, tanımlanan tek trans-Neptunian çarpışma ailesidir.

Görünür ve yakın kızılötesi spektrumun ayrıntılı çalışmaları, bunun amorf ve kristal buz karışımıyla kaplanmış homojen bir yüzey ve yaklaşık % 8 organik olduğunu göstermektedir. Bu kadar çok buzun varlığı, Haumea’nın yaklaşık 100 milyon yıl önce mevcut şeklini veren bir çarpışma olayına maruz kaldığını gösteriyor. Haumea, bu çarpışma sırasında kütlesinin yaklaşık % 20’sini kaybetti ve ikinci bir çarpışmanın meydana geldiğine ve böylece Haumea’nın uydularının yaratıldığına inanılıyor.

Mesafe, Boyut ve Kütle

Günberi noktasında Güneş’ten yaklaşık 35 AU, günöte noktasında ise yaklaşık 50 AU uzaklıktadır. Dünya ile ilgili olarak şu anda 51,2 AU uzakta ve ışığı yaklaşık 7 saat içinde bize geri yansıyor.

Advertisement

Haumea’nın yarıçapı yaklaşık 385 mil veya 620 kilometredir. Dünya’nın yarıçapının yaklaşık 1 / 14’ü kadardır. Yaklaşık 1,632 kilometre veya 1014 mil çapında, üç Haumea Dünya’ya yan yana sığabilir.

Haumea, plüton sisteminin kütlesinin % 28’ini ve Dünya’daki ayın yaklaşık % 6’sını temsil eder. Ancak cüce gezegenin bir çarpışma sırasında kütlesinin yaklaşık % 20’sini kaybettiğine inanılıyor.

haumea

Yörünge ve Dönme

Haumea’nın Güneş etrafında bir yolculuk yapması yaklaşık 284 Dünya yılını alır. Güneş’in etrafında dönerken her 4 saatte bir dönüş yapar. Haumea’nın dönüş hızı son derece hızlı, neredeyse doğal değil ve bunun yıllar önce meydana gelen çarpışmasından kaynaklandığına inanılıyor.

Görsel büyüklüğü 17.3’dür ve onu Kuiper kuşağında Plüton ve Makemake‘den sonra üçüncü en parlak nesne yapar. Böylelikle büyük bir amatör teleskopla rahatlıkla gözlemlenebilir.

Yüzey ve Kompozisyon

Spektral analiz, Haumea’nın Plüton’un uydusu Charon’un yüzeyine benzer şekilde güçlü kristal su buzuyla kaplandığını gösterdi. 110 K’nin üzerindeki sıcaklıklarda kristal buz oluşurken, Haumea’nın yüzey sıcaklığı 50 K’nin altında olduğundan, bu da amorf buzun oluşması için elverişli olduğu için biraz tuhaf. Sonuç olarak, Haumea’nın tamamen ince buzlu bir kabukla kaplı kayadan yapıldığına inanılıyor.

Advertisement

Aynı zamanda, kübik santimetre başına 1.885 gram yoğunluğuyla, olivin ve piroksen gibi silikat mineralleri için değerleri kapsayan en yoğun Kuiper kuşağı nesnelerinden biridir. Cüce gezegenin özelliklerinden biri, yüzeyindeki koyu kırmızı bir lekedir ve bu, Haumea’nın içini ortaya çıkaran bir çarpma krateri olabilir. Nesnenin geri kalanı, parlaklığından dolayı kar kadar beyazdır.

Uyduları

2005 yılında Darin Ragozzine ve Michel Brown tarafından iki uydu keşfedildi. Her iki uydunun da Haumea’nın parçaları olduğuna inanılıyor.

Hi’iaka

İlk olarak Caltech ekibi tarafından “Rudolf” olarak adlandırıldı ve 26 Ocak 2005’te keşfedildi. Yaklaşık 310 kilometre çapında daha büyük uydu. Ayrıca Namaka’dan daha parlaktır. Haumea’nın etrafında 49 günde bir neredeyse dairesel bir yol izliyor. Kızılötesi spektrum analizi, bunun da saf kristal buzla kaplı olduğunu belirledi.

Namaka

İlk olarak “Blitzen” olarak adlandırıldı ve 30 Haziran 2005’te keşfedildi. Namaka, Haumea’nın daha küçük, iç uydusudur ve Hi’iaka kütlesinin onda biri kadardır. Son derece eliptik, Keplerian olmayan bir yörüngede 18 günde Haumea’nın yörüngesinde dönüyor. Şu anda, Haumean uydularının yörüngeleri, Namaka’nın Haumea’yı periyodik olarak sakladığı ve gizlediği Dünya’nın hemen hemen tam kenarında görünüyor.

Haumea’nın halkası

Halka, bir yıldız tıkanması meydana geldikten sonra 2017 yılında keşfedildi. Halkanın genişliği yaklaşık 70 kilometre veya 40 mil genişliğinde, opaklığı 0,5 ve cüce gezegenden 2,287 kilometre yarıçapındadır. Halka, Haumea’nın ekvatoru ve daha küçük ayı Hi’iaka’nın yörüngesiyle aynı düzlemdedir.

Halkadaki parçacıklar, Haumea’nın dönüşüyle ​​yaklaşık 3: 1 rezonanstadır. Halka parçacıkları, Haumea’nın her üç dönüşünde bir devir yapar. Haumea, halkası olduğu bilinen tek cüce gezegendir.

haumea

Yaşanabilirlik

Haumea’nın ortalama sıcaklığı yaklaşık -402 derece Fahrenheit veya -241 santigrat derecedir. Diğer zararlı faktörlerin yanı sıra orada meydana gelmesi de bildiğimiz için yaşam için olası değildir.

Haumea için gelecek planları

Haumea’ya uçuş görevinin, 2025 lansman tarihine göre, Jüpiter yerçekimi yardımı kullanılarak yaklaşık 14.25 yıl süreceği tahmin ediliyor. Ancak, Haumea için onaylanmış bir görev yok. Nadir ve benzersiz özellikleri bir geziyi gerçekleştirmede güçlü noktalar olsa da.

Biliyor musun?

 • Haumea, halihazırda olduğundan daha hızlı dönecek olsaydı, kendisini bir dambıl şekline dönüştürür ve ikiye ayrılırdı.
 • Haumea, çarpışma ailesinin en büyük üyesidir, benzer fiziksel ve yörünge özelliklerine sahip bir grup astronomik nesne, daha büyük bir öncülün bir çarpma ile parçalandığında oluştuğu düşünülür.
 • Haumea’nın Dünya’ya en yakın yaklaşımı 2100’de 36.6 AU mesafede olacak.
 • Haumea’daki yerçekimi, Dünya’nın gücünün yaklaşık % 4,5’i kadardır.
 • Şu anda tanınan beş cüce gezegenden Haumea, dördüncü en büyük cüce gezegendir.
 • Güneş Sistemindeki en hızlı dönen nesnelerden biridir.
 • 70 kilogram ağırlığındaki bir kişi Haumea’ya inerse, yerçekiminin etkileri o kişinin 3 kilo ağırlığına neden olur.
 • Haumea’da olsanız ve gökyüzüne bakarsanız, muhtemelen gökyüzü görmezsiniz, atmosfer yok çünkü yerçekimi bir atmosfere tutamayacak kadar az.
 • Haumea’nın en büyük uydusu Hi’iaka, Haumea’ya ayımızın Dünya’ya olduğundan sekiz kat daha yakındır.


Leave A Reply