Hayvan Sevgisi İle İlgili Hikaye, Yazı Örneği, Hayvanların Bakımı, Korunması

53
Advertisement

Hayvan sevgisini anlatan güzel bir hikaye. Hayvanlar ve neden sevmemiz gerektiği ile ilgili öykü. Hayvan sevgisini kısaca anlatan hikaye oku.

hayvan sevgisi

Kaynak : pixabay.com

Hayvan Sevgisi

Sıcak bir yaz günüydü. Ahmet, babası ve Metin balığa çıkmışlardı. Ahmet hayvanları hiç sevmez onlarla dostluk kurmazdı. Hemen hemen gördüğü her hayvanı öldürürdü.

Yemleri taktıktan sonra oltaları atıp beklemeye başladılar. O anda Ahmet bir çığlık attı. Bir yılan ayağını dal sanarak dolanıyor, tırmanıyordu. Ahmet bağırıyor, ne yapacağım bilemiyordu. Babası hiç kımıldamamasını söyledi, biraz sonra yılan uzaklaşıp gitti. O zaman Ahmet anladıki insanın hayvana zararı olmazsa o da zararsız oluyordu. Metin ise hayvan dostuydu, karıncayı bile incitmezdi. Ahmet hem korkudan hem de pişmanlıktan susup kalmıştı.

Babası ona: Hayvansız dünya düşünebilir miyiz? hiç dedi. Kuşlar olmasa doğadaki cıvıldışmaları duyamayız, arı olmasa bal olmaz, koyun inek olmasa et, süt olmaz ve daha birçok şeyden mahrum kalırız. Allah kimini doğayı renklendirsin, kimini de insana yararlı olsun diye yaratmıştır, kimisini öldürürüz ama bize yararı da zararı da olmayan hayvanı niye öldürelim? dedi. Ahmet artık yaptıklarına bin pişman olmuştu, artık kuş vurmayacak ne de hayvan öldürecekti söz verdi, daha sonra da: Seni anlıyorum baba dedi Ahmet hem de çok -iyi anlıyorum. O akşam eve dönerken Ahmet sanki yepyeni bir çocuk olmuştu.

Abdi SARIKAYA

HAYVANLARIN BAKIMI:

Hayvanların bakımı: Hayvanların bakımında beslenmenin önemi büyüktür. Yetiştirdiğimiz evcil hayvanların ayrı özellik taşıyan türleri vardır. Bu yüzden beslenmeleri de değişiktir. Hayvanları beslemede en önemli nokta onları iyi tanımaktır. Sağlıklı olmalarını sağlamak ve verimlerini artırmak için, türlerine uygun yemleri (besin maddelerini) seçmeliyiz. Yemlerini yeteri kadar vermeliyiz. Birbirlerinin yemlerini yememeleri için gerekli tedbirleri almalıyız. Günün belli zamanlarında besinlerin verilmesine dikkat etmeliyiz. Yine belli saatlerde sularını vermeliyiz. Besin maddelerinin bozulmaması ve temiz olması çok önemlidir. Rastgele besinlerle hayvan beslemek doğru değildir. Önemli olan, hayvanların sağlıklı bir şekilde beslenmesidir. Sağlıklı hayvanların verimi de yüksek olur.

Advertisement

Hayvan Barınakları:

Hayvan yetiştirdiğimiz ahır, ağıl, kümes gibi barınaklar daima temiz olmalıdır. Bol ışık ve güneş almalıdır.Tabanı kuru ve temiz olmalıdır. Barınakların büyüklüğü, yemlikleri hayvan sayısına uygun biçimde yapılmalıdır. Sık sık temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Hayvan Sağlığı:

Hayvanların bilinçli ve bilgili biçimde beslenmesi ve barınaklarının yapılması sağlıklı olmalarında önemlidir.

Hayvanların vücut temizliği sağlıklı olmalarını sağlar. Hastalıklara karşı gerekli tedbirler zamanında alınmalıdır. Bulaşıcı hastalıklara karşıları zamanında yapmalıyız. Çevremizdeki veteriner ve hayvan sağlığı uzmanlarının uyarı ve direktiflerini eksiksiz olarak yerine getirmeliyiz. Zaman zaman sağlık kontrolleri yaptırmalıyız.

Hayvan hastalıklarında yanlış ve bilimsel olmayan usullere kesinlikle başvurmamalıyız. Uydurma ilaçlar kullanmamalıyız. Kendi sağlığımız gibi onların da sağlığına çok dikkat etmeliyiz.

hayvan sevgisi

Kaynak : pixabay.com

HAYVANLARIN KORUNMASI:

Hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşamalarını, çoğalmalarını sağlamak için korunmaya muhtaçtırlar. Yiyeceklerini, içeceklerini düzenli bir şeklide vermek, aşılarını zamanında yaptırmak onların sağlıklı bir şekilde yaşamalarını ve korunmalarını sağlar. Ayrıca kazalardan korumak, çoğalmalarına engel olan davranışları yapmamak gerekir.

Avcılık bilinçli yapıldığı zaman zevkli bir spordur. Ancak kanunlara uymayan yasak avcılık, hayvan türlerinin azalmasına sebep olur. Yumurtası yuvadayken, karnında yavrusu varken hayvanları avlamak insanlığa sığmaz. Amacımız onların çoğalmasını ve tehlikelerden uzak yaşamalarını sağlamaktır.

Advertisement

Hayvanlara tuzak kurmak, acı veren davranışlarda bulunmak, yuvalarını bozmak en kötü ve zararlı davranışlardır. Onları korkutmak, ürkütmek, dövmek, eziyet etmek doğru değildir. Hele sapanla kuş vurmak çok yanlış bir harekettir.

Ormanların, çeşitli hayvanların barınağı olduğu unutulmamalıdır. Ormanları korumak burada yaşayan hayvanları da korumaktır. Hayvanları tek başımıza korumak yeterli sonuç vermez. Önemli olan insanların birlik ve beraberlik içinde hayvanları korumasıdır.

HAYVAN SEVGİSİ:

Sevgi, insanlığın bir ölçüsüdür. Hayvanları sevmek yüce bir duygudur. Sevilen şey, korunur ve yaşatılır. Hayvanları korumak, yaşatmak, beslemek, bakmak, onlara duyulan sevginin sonucudur. Hayvan sevgisi kazanılacak en büyük mutluluktur. Hayvan sevgisini öğrenelim, öğretelim ve nesiller boyu sürmesi için gerekenleri eksiksiz yerine getirelim.

4 Ekim Hayvanları koruma gününde okullarımızda, sınıflarda günün anlam ve önemi üzerine durulur. Hayvanların faydaları belirtilir. Bakımı ve korunması için yapılacaklar üzerinde durulur. Özellikle hayvan sevgisinin doğması ve yayılmasına çalışılır. Hayvanlarla ilgili şiirler, güzel sözler, şarkılar söylenir. Resimler yapılır, yazılar yazılır.


53 yorum

 1. çok süper bir hikaye insanlığı anlatıyor. ha bu arada benim türkçe ders kitabından ödevim vardı. ondan dolayı bu siteye baktımm.

 2. Hikayeyi okuyan kişi on

  Ben hayvanları severim ama sinekten ve sivrisineklerden accayip kokarım. Hele yazları sivrisinekler kulağımızın dibine gelip öyle vıııııııızzzzvııızz die ötmüyolarmı acayip tiksiniyorum.Sinekler zaten heryerde onlardan nefret ediyorum 😉 🙂

 3. Eyüp Ensar Demir on

  bende hayvanları çok severim ama sinekleri sevmiyorum yatarken başıma konup vvvvıııızzvııvıvıvııvıızıvıvzvızıvzıvzv diye ötüyolr o yüzden sevmiyorum

 4. adam gibi hikayee on

  abi çokk guzell ya tavsiye edirimmmm odevime yazdım çok faydalı oldu.Ödeviniz varsa bu siteden bakınnn.bide benim yotube sayfam var abone olursanız sevinirimmm. yakşamlarrrrrrrrrrrr.

 5. Türkçeci on

  Çoook teşekkürler türkçe ödevime yardımcı oldu çok sağolun.
  Herkesin bu siteye girip konu ‘Hayvan Sevgisi’ ise bu siteye girmesi şart.

 6. thiena jr yasuo on

  abi çok güzel olmuş ödevimde ne yazsam diye düşünüyodum işime yaradı allah yardımcın olsun tşk

Leave A Reply