Hayvanların Biyolojik ve Ekonomik Önemi

1
Advertisement

Hayvanların Biyolojik ve Ekonomik Önemi ile İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri nelerdir? Maddeler halinde açıklaması

Hayvanların Biyolojik ve Ekonomik Önemi ile İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri

***Süngerler temizlik işlerinde, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılır.

***Sölentere grubuna ait mercanlar küpe ve kolye gibi süs eşyalarının yapımında kullanılır.

***Parazit olarak beslenen solucanlar insanlarda önemli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Sülükler tıpta tedavi amaçlı kullanılır. Toprak solucanı açtığı boşluklar ile toprağı havalandırır. Toprağı inorganik madde ve oksijen yönünden zenginleştirerek bitki gelişimini olumlu yönde etkiler.

Advertisement

***Yumuşakçaların bazıları insanlar tarafından besin olarak kullanılır. Bazı midye türleri ise inci üretir.

***Eklem bacaklı grubuna ait kabuklular besin ve ekonomik değerleri yüksek olduğundan özel olarak üretilen İstakoz ve karides gibi türleri içerir. Böcekler bitkilerin tozlaşmasını sağlayarak ekolojik dengenin devamında önemli bir rol oynarlar. Bazı böcek türleri ilaç, kozmetik ve ipek yapımında kullanılır. Zararlı organizmalara karşı yapılan biyolojik mücadelede de böcekler kullanılır. Arılar besin değeri çok yüksek olan bal üretimini gerçekleştirir.

***Balıklar sofralarımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Ayrıca balık yağı, boya ve parfümeri sanayinde kullanılır. Ülkemizde rağbet görmeyen kurbağalar avrupa ülkelerinde besin olarak tüketilir.

***Sürüngenler, besin zincirindeki konumları nedeniyle tarım ürünlerindeki verimliliği arttırır. Bazılarının derileri kemer ve ayakkabı gibi aksesuarların üretiminde kullanılır.

Advertisement

***Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarının yumurtası ve eti insanlar için önemli protein kaynaklarıdır. Kanarya ve bülbül gibi kuşlar sesleri, tavuskuşu ve papağan gibi kuşlar görünümleri ile hayatımıza renk katarlar.

***İnsanlar koyun ve inek gibi hayvanların etinden ve sütünden faydalanır. Özellikle kırsal kesimlerde at ve eşek gibi hayvanların gücünden faydalanılır.


1 Yorum

Leave A Reply