Henry Moseley Kimdir? Hayatı, Çalışmaları ve Bilime Katkıları Nelerdir?

0
Advertisement

Henry Moseley kimdir ve ne yapmıştır? Henry Moseley hayatı, fizik alanındaki çalışmaları, bilime katkıları nelerdir, hakkında bilgi.

Henry Moseley

Kaynak: commons.wikimedia.org

Henry Moseley

İngilizler genellikle bilimsel araştırmanın ön saflarında yer almışlardır ve bu bakımdan Henry Moseley kesinlikle bilim dünyasına hayati katkılarda bulunmuş olan bu seçkin gruba aittir. Henry Moseley, fizik alanında çalışan ve insanların atom ve molekül bilimine yaklaşma şeklini değiştiren teoriler üzerinde çalışan bir vizyonerdi. Bu bağlamda, bilime katkısının hem fiziği hem de kimyayı aştığını ve teorilerinin ve keşiflerinin modern bilim üzerinde derin bir etkisi olduğu söylenmelidir. Moseley’in çalışmaları, geçmişin ünlü bilim adamları tarafından oluşturulmuş bazı bilimsel teori ve modellerin bilimsel kanıtını oluşturmada çok önemliydi. Moseley, bir bilim insanı olarak oldukça kısa olan kariyerinde, diğer birçok bilim insanının ancak hayal edebileceği çok şey başardı. Hayatı ve eserleri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Çocukluk ve Erken Yaşam

Henry Gwyn Jeffreys Moseley, 23 Kasım 1887’de Dorsey’nin Weymouth kasabasında Henry Nottidge Moseley ve Amabel Moseley’in oğlu olarak doğdu. Anne tarafından büyükbabası John Gwyn Jeffreys de bir biyolog iken Moseley’nin babası “Oxford Üniversitesi”nde tanınmış bir biyologdu. Henry Moseley, bilim adamlarından oluşan bir aileye mensuptu ve çocukken “Summer Fields School”daki günlerinde olağanüstü yetenekler gösterdi. Mükemmel notları nedeniyle ikonik ‘Eton Koleji’nde bir yer kazandı. Eton’daki en parlak öğrencilerden biriydi ve 1906’da fizik ve kimyada ödüller aldı. 1906’da Moseley, dünyaca ünlü üniversitenin en iyi kolejlerinden biri olarak kabul edilen ‘Trinity College’da fizik okumak için ‘Oxford Üniversitesi’nde bir yer kazandı.

Kariyer

1910 yılında “Manchester Üniversitesi”ne katıldı ve daha ilk yılında, saygıdeğer Sir Ernest Rutherford‘un altında enstitüde yüksek lisans öğretmeni olarak çalıştı. Kendisine araştırma görevlisi işi teklif edilmesine rağmen; üç yıl sonra Oxford’a dönmeyi planladığı için reddetti.

Moseley, ünlü Moseley Yasası haline gelecek kavramları ilk kez 1913’te tasarladı. Bir x-ışınının dalga boyunu ölçmek için X-ışını spektroskopisini kullandı ve daha sonra bir elementin atom numaralarına sahip olanların bir ilişkisini türetti. 1913 yılında Henry Moseley, araştırma görevlisi olarak çalışmak için mezun olduğu ‘Oxford Üniversitesi’ne geri dönmeye karar verdi. Ancak bu bağlamda, Oxford’un kendisine herhangi bir burs vermediğini, ona modern bir laboratuvara erişim sağladığını belirtmek önemlidir.

Henry Moseley

Kaynak: commons.wikimedia.org

Moseley’in zamanında, Mendeleev’in Periyodik Tablosu elementler ve atom numaraları hakkında güvenilir bilgi kaynağı olarak görülüyordu; ancak 1914 yılında bir boşluk olduğunu başarıyla gösterdi. Moseley, tüm bu bulguları ünlü makalesinde yayınladı. Moseley’in planladığı Oxford’a dönüşü, Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden dolayı gerçekleşmedi ve İngiliz Ordusu’na katılarak savaş çabalarına katkıda bulunmaya karar verdi. Ordunun teknik bölümünde ve iletişimde çalıştı.

Advertisement

Önemli Çalışmaları

Henry Moseley’in kısa kariyerindeki en önemli çalışması, bir atomun çekirdeğindeki yükün aslında söz konusu elementin atom numarasına eşdeğer olduğunu kanıtlayan “Moseley Yasası”nın önermesi ve kabulüydü. Zamanın birçok bilim adamı, keşfi için bir gün Nobel Ödülü’nü kazanacağına inanıyordu. Nobel’e aday gösterilse de ölümünden sonra verilmedi.

Kişisel Yaşam ve Miras

Henry Moseley, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz Ordusuna katıldı; ancak 10 Ağustos 1915’te Gelibolu Savaşında bir Türk tarafından öldürüldü. O sırada sadece 27 yaşındaydı. Hiç evlenmemişti.

1919 yılında Henry Moseley, aynı adı taşıyan İtalyan fizikçinin adını taşıyan ve “İtalyan Bilimler Topluluğu” tarafından yargılanan “Matteucci Madalyası” ile ödüllendirildi. Fizik ve kimyaya katkılarından dolayı ölümünden sonra ödülü kazandı.


Leave A Reply