“Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz” Sözünün Anlamı

0
Advertisement

Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu meşhur bir söz olan ve sanatçıya verdiği değeri gösterdiği “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız” sözünün açıklaması.

Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız

Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ” Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız” demiştir. Burada yine Atatürk’ün üstün zekasının hümanistliğinin ve modern toplum yaşantısına bakışının bir yansıması bulunmaktadır.

Sanatkar olmak için o kişide büyük bir yetenek olması gerekmektedir. Çok büyük bir yeteneğe sahip olamasanız bile iyi bir eğitim ile bir şekilde sanatkar olmayı başarabilirsiniz. Atatürk bu sözü söyleyerek sanata ve sanatçıya olan saygısını ve sanatçıların büyüklükleri karşısındaki saygısını dile getirmiştir.

Çünkü hemen hemen herkes bir şekilde politikacı olabilir. Politikacı olan bir kişide uygun bir çalışma ile biraz da azim ile yükselebilir ve belli bir mevkiye gelebilir.

Ama sanatçı öyle midir? Bir çok sanatçının hayatını incelediğinizde yokluk içerisinde yaşadıkları ve hayatlarını büyük bir sıkıntı içerisinde ikame ettirerek sanatçı yönlerini yaşadıklarını görürsünüz. Şanslı bir kısım haricinde sanatçılar her zamana hayatlarını mücadele ile geçirmiş özel ve müstesna insanlar olmuşlardır.

Resim, müzik, heykel ve diğer sanat dallarında uzman olmak üstat olmak için gerçek bir azim ve çalışma gerekmektedir. Allah vergisi yetenekler dahi gün gelir sanatçıyı belirli bir yerde tıkayabilir. O sebeple Atatürk bunları bilen birisi olarak ve Türk milletine sanatçılara saygı göstermeleri yönünde de bir telkin vermek amacı ile “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız” diyerek tüm sanatçıları onore etmeyi başarmıştır.

Advertisement

Leave A Reply