Hidrojen Gazının Günlük Hayatımızda Kullanım Alanları Nelerdir? Örnekler

0
Advertisement

Hidrojen gazı ne işe yarar? Hidrojen gazının günlük hayatımızda kullanım alanları nelerdir? Hidrojenin kullanımına örnekler.

Hidrojen, periyodik tablodaki en küçük ve en temel elementtir. Bu element, yaşam için hayati önem taşıyan ve çeşitli amaçlarla kullanılan bir madde olan suyun temel bileşenlerinden biridir. Ek olarak, hidrojen, yakıttan dezenfekte etmeye ve evde bulunan çeşitli yararlı ürünlerin oluşturulmasına kadar her şey için çeşitli amaçlar için ve çeşitli ürünlerde kullanılır.

kaynak

Kaynak: pxhere.com

Kaynak

Kaynak yapmakta yoğun olarak kullanılan oksihidrojen torçları, hidrojen ve oksijen arasındaki güçlü bir reaksiyonla güçlendiriliyor. Bu gazları kademeli olarak birlikte besleyerek, çeliği eritmek için kullanılabilecek çok sıcak bir meşale oluşturulur.

Kaldırma

Hidrojen çok hafiftir çünkü hidrojen periyodik cetveldeki en küçük elementtir. Balon gibi kapalı bir alana hidrojen koymak, bir kaldırma ajanı görevi görmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, helyum genellikle bir kaldırma maddesi olarak kullanılan şeydir, çünkü helyum hidrojen kadar yanıcı değildir.

Yakıt

Hidrojen, çeşitli durumlarda yakıt için kullanılır. Hidrojen, yanıcılığından dolayı roketler için mükemmel yakıt sağlar. Hidrojen emisyon olarak yalnızca su ürettiği için, hidrojenin çok temiz bir yakıt kaynağı olma potansiyeli vardır. Bununla birlikte, saf hidrojenin bulunması çok zordur ve kullanımı çok pahalı olabilir. Hidrojen yanıcı iken benzinden çok daha yanıcı değildir. Bilim adamları, halihazırda kullanılan formlardan çok daha verimli bir enerji formu olan termonükleer enerji yaratmak için hidrojeni kullanmanın bir yolunu bulmak için çalışıyorlar.

kontakt lens

Kaynak: pixabay.com

Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit, dezenfekte etme gibi çeşitli amaçlar için kullanılan kimyasal bir bileşiktir. Hidrojen peroksit gargara yaparak ve diş fırçanızın ve protezlerinizin üzerine dökerek diş sağlığını iyileştirmek için kullanılabilir. Enfekte kesikleri temizlemek ve kontakt lensleri dezenfekte etmek için kullanılabilir. Hidrojen peroksit, küfü temizlemek ve çıkarmak için de yararlıdır.

Advertisement

Kimyasallar

Çeşitli önemli kimyasallar hidrojen kullanır. Asitler ve bazların içinde hidrojen vardır. Hidrojen gazı, petrol ürünlerini parçalamaktadır. Hidrojen, gübrede bulunan amonyumu oluşturmak için kullanılır. Hidrojen, her türlü yiyecek ve yağın hazırlanmasında kullanılır. Hidrojen ayrıca boyalarda, verniklerde, mürekkeplerde, çimentolarda ve boya çıkarıcılarda bulunan metil alkol yapmak için kullanılır.

Metaller

Hidrojen cevherlerden metal çıkarmak için kullanılır. Çıkarılan metallerden biri, elektrik ışık filamanlarında kullanılan tungstendir. Tungsten oksit, hidrojen ile birleştirilerek tungsten ve suya dönüştürülür.


Leave A Reply