Howard W. Odum Kimdir? Amerikalı Sosyolog ve Yazarın Hayatı, Eserleri

0
Advertisement

Howard W. Odum kimdir? Amerikalı bir sosyolog olan Howard W. Odum’un hayatı ve kariyeri ile çalıştığı konular hakkında genel bilgiler.

Howard W. Odum

Howard W. Odum Kimdir?

Howard W(ashington) Odum, (d. 24 Mayıs 1884, Bethlehem yakınları, Georgia – ö. 8 Kasım 1954, Chapel Hill, Kuzey Carolina, ABD), ABD’li sosyolog. ABD’ nin güney eyaletlerindeki toplumsal sorunlar üzerine araştırmalarıyla tanınmış, Güney’deki sosyoloji eğitimine öncülük etmiştir. Güneyin bölgecilik anlayışını özellikle toplumsal planlama, ırk ilişkileri, sanat ve edebiyat aracılığıyla inceltmeye çalışmış, Siyahlara fırsat eşitliği tanınmasını savunmuştur.

Worcester’daki (Massachusetts) Clark Üniversitesi’nde ünlü psikolog G.Stanley Hall’un ve Columbia Üniversitesi’nde sosyolog Franklin H. Giddings’in öğrencisi oldu. 1920’de çalışmaya başladığı Kuzey Carolina Üniversitesi’nde sosyoloji ve kamu refahı bölümleriyle toplumsal bilimler araştırma enstitüsünü kurdu; ayrıca Social Forces (Toplumsal Güçler) adlı bir dergi çıkardı.

Siyahlarla ilgili yapıtlarından Rainbow Round My Shoulder: The Blue Tail of Black Ulysses (1928; Omzumun Üzerindeki Gökkuşağı: Siyah Ulysses’in Mavi Kuyruğu) yüksek edebi niteliğiyle dikkati çekti. Öbür yapıtları arasında Southern Regions of the United States (1936; ABD’nin Güney Bölgeleri) ve Understanding Society (1947; Toplumu Anlamak) sayılabilir. Başkan Herbert Hoover’ın isteğiyle William Fielding Ogburn’la birlikte Başkanlık Toplumsal Eğilimler Araştırma Komitesi adına Recent Social Trends in the United States (1933, 2 cilt; ABD’de Yeni Toplumsal Eğilimler) adlı raporu yayıma hazırladı.

Yayınlanmış Çalışmaları

1933’te Başkan Herbert Hoover’ın Sosyal Eğilimler Araştırma Komitesi’ne Araştırma Direktör Yardımcısı olarak atandı. 20’den fazla bilimsel metne ek olarak üç roman yazdı, 1930’da Amerikan Sosyoloji Derneği’nin Başkanıydı ve aynı zamanda kurucu üyeydi. Odum, sözlü tarihten (türkülerin belgelenmesi dahil) tarımsal verilere kadar geniş kapsamlı gerçekleri toplamasıyla biliniyordu.

Advertisement

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Bölgeleri (1936) adlı yayını Güneydoğu hakkında çok çeşitli gerçekleri ve rakamları bir araya getirdi. Devlet yöneticileri, çiftçiler, bilim adamları ve diğerleri tarafından kullanılan bu kitap, tarihi bir metin olarak bugün de geçerliliğini koruyor. Odum’un sosyal bilimlere yaptığı üretken katkı, ekoloji de dahil olmak üzere birçok disiplini etkilemiştir. Her iki oğulları, Eugene ve Howard T. Odum, uluslararası alanda tanınan zoolog ve ekoloji bilginleri oldular. Odum kardeşler, babalarının bütünsel araştırmasını, ortaya çıkan özellikleri ve diğer ekolojik kavramları kendi anlayışlarında önemli bir etki olarak sık sık dile getirdiler.


Leave A Reply