Hünkar Kalfası Ne Demek? Osmanlıda Hünkar Kalfası Ne Yapardı?

0

Hünkar kalfası nedir? Osmanlı sarayındaki bir rütbe olan hünkar kalfası tabiri Muhteşem Yüzyıl dizisi sayesinde merak edilir oldu. İşte Hünkar kalfası hakkındaki elimizdeki bilgiler. Hünkar Kalfası nedir?

Hünkar Kalfası Osmanlı döneminde saray içerisinde yani harem içerisinde yer alan bir rütbedir. Hünkar kalfalığının bir diğer adıda Başhaznedar Usta olan Hünkar Kalfası haremde yaşayan bütün kalfalara, cariyelere ve öteki ustalara hükmederdi. Valide Sultan, Kadın Efendi ve Sultan’dan sonra haremin en nüfuzlu kadınıydı.

Advertisement

Hünkar Kalfası

Hünkar Kalfasının en başta gelen görevi padişahın özel hizmetini görmek idi. Diğer haznedarlar padişahın kapısında nöbet tutarlar; ayrıca ikballerin ve gözdelerin yetiştirilmesini sağlıyorlardı. Baş haznedar haremdeki bütün hazinelerin anahtarlarını ve üç mühr-ü hümayundan birisini taşıyorlardı. Törenleri ve göçleri düzenliyorlardı ve ellerinde asa taşıyorlardı. Bizzat padişahın seçtiği haznedarlar padişahın tahttan indirilmesi veya ölümüyle haremden ayrılırlardı. Vezir maaşı alıyorlardı.


Leave A Reply