Hydrocharitales Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hydrocharitales nedir, özellikleri nelerdir? Hydrocharitales türleri nelerdir? Hydrocharitales Hakkında Bilgi

Hydrocharitales

Hydrocharitales, birçenekliler sınıfından, tek bir familyayı (Hydrocharitaceae) ve genellikle ılıman bölgelerdeki tatlı ve tuzlu sularda yaşayan 16 su bitkisi cinsini içeren takımdır.

Çoğunlukla farklı bireyler üzerinde bulunan ışınsal bakışımlı erkek ve dişi (ender olarak erdişi) çiçekler bu takımın üyelerinin ortak özelliğini vurgular. Dişi çiçeklerin yumurtalıkları, çanak ve taçyaprakların konumuna göre daha aşağıda bulunur, yani alt durumludur. Yapraklar gövde boyunca belirli noktalardan çevrel olarak ya da demetler halinde çıkar.

Ottelia (40 tür), Lagarosiphon (15 tür), Elodea (12 tür). Blyxa (10 tür), Halophila (10 tür) ve Vallisneria (8-10 tür) takımın en geniş cinsleridir. Denizlerde yaşayan Thalassia (2 tür) ve Halophila dışındakiler tatlı sularda bulunur. Bu takımın, Alismales takımıyla ortak bir atadan türediği kabul edilir.

Hydrocharitales takımının büyük bir bölümünde çiçektozlarının rüzgârlar, böcekler ya da su aracılığıyla taşınmasına karşılık sukekiği (Elodea), Enhalus, Hydrilla ve kurdeleotu (Vallisneria) gibi bazı cinslerde oldukça ilginç bir tozlaşma biçimine rastlanır: Bu cinslerde saplarından kopan erkek çiçekler suyla taşınır ve su yüzeyinde bulunan dişi bir çiçeğe rastladıklarında çiçektozlarını dişi çiçeklere aktarırlar. Bu tür tozlaşmadan sonra oluşan meyveler su altında olgunlaşırlar. Hydrocharitales takımında akvaryumlarda süs amacıyla yetiştirilen bitkilerin yanı şıra bazı ekonomik türlere de rastlanır. Örneğin akvaryum süs bitkileri olan Elodea türleri laboratuvar çalışmalarında kullanılır. Hydrocharis morsusranae suda yüzen yuvarlak ya da kalp biçimli yaprakları ve üç taçyapraklı küçük beyaz çiçekleri bulunan köksüz bir su bitkisidir. Stratiotes aloides’in yazın su üstünde yüzen keskin kenarlı, sert yapraklan vardır. Vallisneria cinsi değerli akvaryum bitkilerini içerir. Denizlerdeki fırtınalardan sonra büyük miktarlarda kıyıya sürüklenen Thalassia türleri ise gübre olarak kullanılır.

Advertisement

Leave A Reply