İçli Köfte Nasıl Yapılır

0
Advertisement

Geleneksel bir Türk yemeği olan İçli köfte tarifi. İçli köfte malzemeleri ve nasıl yapıldığına dair bilgiler.

Malzemeler:
İçli Köfte İçi için malzemeler:
250 gram kıyma
2 adet soğan
Kırmızı Pul Biber
Reyhan
Karabiber
Tereyağı

İçli Köfte’nin Köfte Malzemeleri:
400 gram (2 su bardağı) bulgur
Kaynar vaziyette su
200 gram (1 su bardağı) dövülmüş bulgur
İçli Köfte Nasıl Yapılır
İçli Köfte Tarifi:

İçli Köfte İçin Hazırlanışı:
2 adet soğanı rendeleyin. Rendelemiş olduğunuz soğanları 2 yemek kaşığı tereyağı ile soğanları bir tavada pembeleşinceye kadar kavurun. Tavanın içerisine 250 gram kıymayı da ekleyerek kavurmaya devam ediniz. Kıymada kavrulduktan sonra ise tava içerisine bu defa 2 çay kaşığı kırmızı pul biber, 1 yemek kaşığı kadar reyhan ve 2 çay kaşığı karabiberi ekleyin. 10 dakika kadar daha kısık ateşte kavurmaya devam edin. Daha sonra bu iç malzemesini soğuması için buzdolabına yerleştirin…

İçli Köftenin Hazırlanışı:
Köfteyi hazırlamaya başlamadan evvel öncelikle kaynar 2 su bardağı kaynar su içerisine elinizdeki bulgurları ekleyin ve en az iki saat boyunca bekletin. Bulgurlar kabarmaya başlayacaklarıdr. Kabarmaya başlayan bulgurları sakız kıvamına gelinceye kadar yoğurun.

Bu şekilde elde edeceğiniz hamurdan elinize yumurta büyüklüğünde parçalar koparın ve bu parçaları yuvarlayın.

Advertisement

Bu parçaların elinize alın ve tam orta noktasına başparmağınızı bastırın küçük bir delik açın ve içerisine buzdolabında soğutmuş olduğunuz harcı koyun. Harcı bu şekilde yerleştirdikten sonra ise köftelerinizi tekrar yuvarlak haline getirin. Bu şekilde tüm malzemeyi kullanarak yumurta büyüklüğünde içli köfteleri hazır edin.

Daha sonra derincene bir tencerenin içerisinin tam yarısına kadar su doldurun. Suyu kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başlayan su içerisine içli köfteleri atarak haşlanmasını sağlayınız. Haşlanan içli köfteler su yüzeyine çıkacaktır.

Haşlanan ve su yüzeyine çıkan bu içli köteleri bir kevgir yardımı ile dikkatlicene sudan alın ve iyicene süzün. Bu şekilde servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.


Leave A Reply