Ignaz Paderewski Kimdir?

0
Advertisement

Ignaz Paderewski Kimdir? Ignaz Paderewski hayatı, biyografisi, eserleri, besteleri hakkında bilgi.

Ignaz Paderewski Kimdir?

Ignaz Paderewski;(1860 -1941)

Polonyalı tanınmış piyanist, besteci ve devlet adamıdır. Birinci Dünya Savaşı sırasında müzikle ve mesleğiyle ilgisini kesip Polonya’nın bağımsızlığa kavuşması için çalıştı.

Paderewski, Rusya’ nın idaresi altında bulunan Podolia şehrinde doğdu. Babasının burada birkaç malikânesi vardı. Paderewski, 6 yaşındayken piyano dersleri almaya başladı. Olağanüstü bir kabiliyeti olduğu anlaşılmıştı. 12 yaşındayken de Varşova konservatuvarına girdi, 18 yaşındayken, konservatuvarın piyano profesörlüğüne tâyin edildi, 24 yaşında da Strasbourg konservatuvarına profesör oldu. 1887’den sonra konser piyanisti olarak dünyayı dolaşmaya başladı. Avrupa’nın, Amerika’nın çeşitli şehirlerinde verdiği konserler, kısa bir süre içinde ona hem ün, hem de servet kazandırdı.

Paderewski, Amerika’daki ilk konserini 1891 ‘de New York’ta verdi. Genç piyanist 90 gün içinde 117 konser vererek konser rekorlarını kırdı. Her konseri için 2.500 dolar alıyordu.

Paderewski’nin yurdu uğrundaki çalışmaları da tarihe geçmiştir. Birinci Dünya Savaşı’nda Polonya’ya para sağlamak için arka arkaya konserler verdi. Gittiği yerlerde Polonyalı erkekleri Polonya ordusuna yazılmaya teşvik ediyordu. Yalnız Amerika’dan yüz bin Polonyalı topladı ki, bu da Birinci Dünya Savaşı’nda Polonya ordusunun büyük bir çoğunluğunu teşkil ediyordu Versailles Barış Konferansında Polonya’yı Paderewski temsil etti. Daha sonra da Milletler Cemiyeti’nde aynı görevle bulundu.

Advertisement

Polonya Cumhuriyeti kurulunca Paderewski , hükümetin başına geçti. Başbakanlıkla birlikte dış işleri bakanlığı görevini de üzerine aldı 1922’de yeniden piyanosunun başına dönen Paderewski, Amerika’da konser turnesine çıktı. 1937’de «Moonlight Sonata» adındaki filimde rol aldı. 1938’de Almanya Polonya’yı istilâ edince Paderewski, bir kere daha yurduna hizmet etmek için müziği bıraktı. Sürgündeki Polonya hükümetinin başbakanı oldu. 1940 yılının sonuna doğru Amerika’ya döndü, Kaliforniya’da bir çiftlik alıp, ömrünün son yıllarını orada geçirdi.

Paderewski iyi bir piyanist olduğu gibi çeşitli eserler de bestelemiştir. Yalnız, piyanistlikteki şöhreti bestecilikteki başarılarını gölgelemiştir. Paderewski’nin başlıca eserleri şunlardır: Keman ve piyano için bir sonat, piyano için çeşitli eserler, «Polonya Fantezisi», bir piyano konçertosu. Bestecinin son eseri olan «Senfoni»si Polonya’nın tarihini anlatan bir eserdir.


Leave A Reply