II. Petro Kimdir?

0
Advertisement

II. Petro Kimdir? Rus çarı II. Petro’nun hayatı ve dönemi ile ilgili tarihi bilgilerin yer aldığı sayfamız.

II. Petro Kimdir?

II. Petro, Rusça tam adı pyotr alekseyeviç (d. 23 Ekim 1715, Petersburg -ö. 29 Ocak 1730, Moskova, Rus Çarlığı), 1727-30 arasında Rus, çarı.
II. Petro
I. Petro’nun (1682-1725) torunuydu. I. Yekaterina (hd 1725-27) tarafından Rus tahtının vârisi ilan edildi ve 18 Mayıs 1727’de, 11 yaşındayken taç giydi. Ama henüz reşit olmadığından, ülkenin yönetimini Yekaterina’nın atadığı Özel Danışma Kurulu üstlendi. Hükümdarlığının ilk yıllarında yönetime, I. Petro ve I. Yekaterina’ nın en yakın danışmanlarından olan Özel Danışma Kurulu üyesi Aleksandr D. Menşikov egemen oldu.

Petro Menşikov’un evine yerleşip onun kızıyla nişanlanmasına karşın, koruyucusunun yönlendirici tavırlarından rahatsız olduğundan eski ve soylu bir aile olan Dolgorukilere yaklaştı. Menşikov Eylül 1727’de, Dolgorukilerin girişimiyle tutuklandı ve Sibirya’ya sürgüne gönderildi. Bu tarihten sonra ülke yönetimine egemen olan Dolgorukiler başkenti Petersburg’dan Moskova’ya taşıdılar (1728) ve genç çarın Prenses Yekaterina Alekseyevna Dolgorukaya ile nişanlanmasını sağladılar. II. Petro düğününün yapılacağı gün, bir süre önce yakalandığı çiçek hastalığından öldü.


Leave A Reply