İki Yıl Okul Tatili (Jules Verne) Kitap Özeti, Konusu, Kitap Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Jules Verne’in İki Yıl Okul Tatili isimli kitabının konusu nedir? İki Yıl Okul Tatili kitap özeti, karakterler ve kitap hakkında bilgi.

İki Yıl Okul Tatili

İki yıl Okul Tatili (Deux ans de vacances), Fransız Jules Verne tarafından yazılmış, Magasin d’Éducation et de Récréation’da 1 Ocak – 15 Aralık 1888 tarihleri ​​arasında taksitler halinde yayınlanmış bir romandır.

On beş erkek çocuk, onları ıssız bir adaya atan bir deniz kazası geçirir, burada zeka ve cesaretle hayatta kalmayı başarır, olumsuz bir durumlarla karşı karşıya kalır ve tehlikeli suçluları yenerler.

iki yıl okul tatili

Kitabın Özeti

Auckland’daki (Yeni Zelanda) Başkanlık Koleji’nden on beş öğrenciden oluşan bir grup (Fransız Briant ve Jacques ve Amerikan Gordon hariç, İngiliz kökenli çoğunluğu), okul yılının sonunu kutlamak için yelkenli Sloughi’ye biner. Ancak, yolculuk başlamadan önceki gece, tüm denizciler karaya çıktığında ve öğrenciler gemideyken, gizemli bir olay, demirlemelerin gevşemesine neden olur, aynı zamanda şiddetli bir rüzgar esmeye başlar ve gemiyi doğuya doğru iter. . . . Gemiyi kontrol edemeyen gençler, onu ayakta tutmak için kendilerini rüzgara kaptırmak zorunda kalırlar: yirmi iki günlük deniz yolculuğunun ardından gemi ıssız bir adanın yakınında karaya oturur.

Biri onları kurtarana kadar adada uzun süre kalabilecekleri fikrine alışan öğrenciler, önceki bir kazazedenin geride bıraktığı bir mağaradan yararlanarak adaya yerleşmeyi başarır. Adanın bir kısmını keşfettikten sonra, adaya okullarının onuruna “Başkan Adası” adını verirler.

Advertisement

Koşullara rağmen, grupta kavgalar var. İnatçılığı ve iyi çalışması nedeniyle kısa sürede grubun lideri olarak ortaya çıkan Briant, genç Fransız’ın popülaritesini kıskanan ve Briant’ın işleri yumuşatma girişimini reddeden Doniphan’ın yorucu muhalefetiyle sık sık karşılaşır. Tüm çocukların ve ergenlerin ortak çalışması, her zaman zorlukların üzerinden gelebilmelerini sağlasa da, malzemeler konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar.

Ancak Briant grubun lideri seçildikten sonra rakibinin liderliğini kabul edemeyen Doniphan, kuzeni Cross ve arkadaşları Webb ve Wilcox ile adanın diğer tarafına gitmeye karar verir. Dördünün yokluğunda gençler, geçen gemilerin dikkatini çekmek için büyük bir sinyal oluşturmak için kullanılabilecek büyük bir uçurtma yapmaya karar verirler, ancak mağaralarının yakınında Kate adında bir kadın bulurlar ve bu planları kesintiye uğrar. Severn adlı bir gemi, gemiyi köle ticareti için kullanmayı amaçlayan bir grup adamın elinde bir isyana maruz kalmıştır. Ancak güçlü bir fırtına gemiyi batırmış ve sadece bazı isyancıları hayatta kalmıştır. Kate ve Evans de hayatta kalanlardandır. Kate, adaya ulaşma telaşı sırasında isyancılardan kaçmayı başarır, ancak Evans hala adanın doğu tarafında bulunan isyancıların elindedir. Briant, Doniphan ve arkadaşlarını bulmak için koşar. Briant’ın onu kurtarmak için ölümle yüzleşmeye istekli olmasına şaşıran Doniphan, fikrini değiştirmeye karar verir ve grup güvenli bir şekilde mağaraya döner.

Briant, isyancıların nerede olduğunu bulmaya çalışmak için uçurtmayı bir yolcu taşıyabilecek şekilde büyütmeye karar verir: Zamanı geldiğinde Jacques bu tehlikeli göreve gönüllü olur. Nedeni sorulduğunda Jacques, Sloughi’nin demirlemelerini bir şakanın parçası olarak serbest bırakanın kendisi olduğunu itiraf eder. Bunun Pasifik boyunca korkunç bir yolculuğa neden olacağını düşünememiştir. Briant,  isyancıların beklenenden daha yakın olduğunu, aynı zamanda yakınlarda adalar olduğunu keşfeder. Kısa bir süre sonra, kaotik bir gecede Evans, kendisini tutsak edenlerden kaçmayı ve okul çocukları ve Kate ile tekrar bir araya gelmeyi başarır, onları durum hakkında bilgilendirir. Başkan Adası’nın Hanover Adası olarak bilindiğini söyler.

 Evans ve gençler, topyekün bir kavgaya hazırlanır. Briant, isyancılardan biri tarafından saldırıya uğrar ve Doniphan, aralarına girip göğsünden bıçaklanırken, diğerleri mağaraya saldırır: Forbes, Kate’i öldürülmekten kurtarırken ölür ve diğer isyancılar kavgada ya da kaçarken öldürülür..

Doniphan’ın ciddi yaralarından kurtulmasına yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparlarken, Evans bazı genç adamlara isyancıların adaya geldiği tekneyi ele geçirmeleri için liderlik eder. Neyse ki, tekne tüm gençlerin ve iki yetişkinin içinde yeterli yiyecekle birlikte seyahat edebilecekleri kadar büyüktür. Her şeyi planladıktan sonra denize giderler ve geri dönüş talebinde bulunabilecekleri bir istasyon aramak için kuzeye giderler. Kaptanının herkesi taşıyabilmek için rotasından ayrılmaktan çekinmediği Amerikan okyanus gemisi Grafton’a rastlarlar. Aileleri tarafından büyük bir sevinçle karşılandıkları Auckland’a giderken, Kate ve Evans onlara yardım ettikleri için büyük teşekkür alırlar.

Advertisement


Leave A Reply