İlik Nasıl Açılır?

0
Advertisement

İlik nedir? Dikişte ilik nasıl yapılır? İlik çeşitleri, ilik açma aşamaları nelerdir, ilik ne işe yarar, hakkında bilgi.

ilik-cesitleri

İlik Nasıl Yapılır

İlikler kesme ilik, örme ilik, atkı ilik olmak üzere üç türlüdür. Bu ilik çeşitleri giyim eşyasının, kumaşın cinsine göre seçilir

1. — Kesme ilik: Once kumaşta iliğin açılacağı yer teyelle işaretlenir. Sonra aynı kumaştan dik dörtgen biçiminde bir parça kesilerek, işaretin üzerini kaplayacak şekilde, kumaşa toplu iğnelerle dört kenarından tutturulur. Kumaş, üzerine konmuş olan dik dörtgen parça ile birlikte ilik yerinden kesilir. Bu kesiğin etrafına makine çekilir. Makineyle kumaşa tutturulmuş olan ek parça ilik kesiğinden içeri tıkılır, kumaşın tersine baskı dikişiyle bastırılır. Daha sonra iliğin, kumaşın yüzünden ütülenerek düzgün olması sağlanır.

2. — Örme İlik: Çoğunlukla iplik atan seyrek dokunuşlu kumaşlarda kullanılır. Önce kumaşta iliğin açılacağı yer teyelle işaretlenir. İlik yeri makasla kesilmeden önce işaret teyelinin etrafı, ince ve sık bir teyel dikişiyle bir iki sıra doldurulur. Sonra ilik yeri makasla kesilerek açılır, etrafı bir çeşit sarma dikişi olan ilik örgüsü ile doldurulur. Bu örgü, mendil, eşarp kenarlarının bastırılmasında kullanılan düğümlü baskıya benzer (baskı örneklerinden altıncısı). Buna göre, iplikle soldan sağa doğru dönen bir varım daire yapılır, iğne, ilik kesiğinin içinden geçirilmek üzere kumaşın tersinden yüzüne doğru batırılarak yarım dairenin içinden geçirilip ilik kesiğinin ağzına doğru çekilir. Böylece, ilik ağzında bir düğüm meydana getirilir. Baskı dikişlerinin altıncı örneğinde görülen düğümlü dikişten farklı olarak ilik örgüsü, mümkün olduğu kadar birbirine yakın mesafelerde yapılmalı, düğümler kumaşı büzmemelidir. Bir de iğnenin kumaşa her seferinde aynı hizadan batmasına dikkat etmelidir. İlik kesiğinin ağzı örülerek kapatıldıktan sonra düğmenin dayanacağı köşeye, birkaç iplik atılarak, bunların üzeri gene iplikle sarılarak bir köprü yapılır, böylece iliğin sağlam olması sağlanır.

Advertisement

3. — Atkı ilik: Çoğunlukla eteklik bellerine, yaka uçlarına, içinden kemer geçirmek üzere elbise bellerine yapılır. Bunun için, önce kumaşa, istenilen mesafede, iğneyi yukarıdan aşağıya batırmak suretiyle üst üste birkaç iplik geçirilir. Sonra, örme ilikte olduğu gibi, bu ipliklerin üstü, iğneyi kumaştan geçirmeden, sık bir örgü ile sarılır. İpliklerin yukarıdan aşağı doğru doldurulması bittikten sonra iğne kumaşın tersine geçirilerek iplik düğümlenir.


Leave A Reply