İnce ve Kalın Bağırsakta Sindirim Nasıl Olur? Sindirimdeki Rolleri Nelerdir?

0
Advertisement

İnce ve Kalın Bağırsakta Sindirim nasıl gerçekleşir? İnce ve Kalın Bağırsağın sindirimdeki görevleri nelerdir, hakkında bilgi.

İnce ve Kalın Bağırsakta Sindirim Nasıl Olur?

a. İnce bağırsakta Sindirim:

Özel ince bağırsak salgılarının ve disakkaridaz enzimlerinin yardımı ile sindirim devam eder. Burada peptonların amino asitlere çevrilmesi tamamlanır.

  1. Disakkaridaz Enzimleri
  2. Maltaz, maltozu glikoza çevirir,
  3. Sakkaraz veya sükraz, sakkarozu glikoza çevirir,
  4. Lâktaz, lâktozu galaktoza ve glikoza çevirir.

bagirsaklar

Ayrıca, bağırsak salgısında bulunan anterokinoz hormonu, yapısı bozulan tripsini etkili hâle getirir.

Besin maddelerinin süte benzeyen çözültü şekli oluşmuş olur. Buna kilus adı verilir.

ince bağırsak

ince bağırsak

Bağırsaklardaki hareket ve dönüşüm süreci esnasında organizmanın yararlanacağı şekle dönüşen kilus, ince bağırsak yapısında bulunan özel emiciler (villus ve mikrovilluslar) tarafından emilirler, yani kana karışırlar. Bu olaya osmos adı verilir.

Advertisement

Osmos sonucu; yağlı maddelerin bir kısmı, yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri, ilk önce lenf damarlarına oradan da göğüs lenfa kanalına geçerek genel dolaşıma karışır. Proteinler, şekerler, tuzlar ve suda eriyen C ve B grubu vitaminleri kılcal damarlara geçerek kalın toplardamar aracılığı ile karaciğere gider, oradan gereken şekilde hücrelere dağılırlar.

b. Kalın bağırsakda Sindirim:

Yemek yendikten 3-6 saat kadar sonra sindirim kanalındaki kasılma dalgaları tekrar başlar. Kalın bağırsak (kolon) kısa aralıklarla ilerleyen daire şeklindeki kasılmalarla içindeki dışkı kitlesini tutar ve bağırsakla temasını çoğaltır. Günde birkaç kere yemek yemek, kalın bağırsaklarda kuvvetli kasılmalara neden olur. Dışkı yavaş yavaş ilerleyerek rektuma, “göden bağırsağına” kadar ulaşır.

bağırsak

Kaynak : pixabay.com

Kalın bağırsaklarda bakteri çalışmaları ile B ve K vitaminlerinin bir kısmı sentezlenir. Suyun ve arta kalmış besin maddelerinin emilimi kalın bağırsaklarda tamamlanır.

Kalın bağırsakların en son görevi artık posa hâlini almış kısımların dışarı atılmalarını sağlamaktır.

Sindirim kanalı, su ve elektrolitlerin metabolizması için de önemli bir organlar topluluğudur. Günde yaklaşık 9 litre sıvı yahut su, ince bağırsaklardan geçer. Bu sıvının ortalama 2 litresi besinlerden sağlanır veya içme yoluyla alınır. Geri kalan kışını sindirim sistemi salgılarından kaynaklanır (tükürük, mide, pankreas, safra kesesi, bağırsak salgıları).

Suyun %98’i onikiparmak bağırsağı veya ince bağırsaklarca emilir. Kalın bağırsaklardaki çalışmalar az kısmıyla devam eder.

Advertisement

Ruhsal durumun sindirim kanalı ile yakından ilişkisi, bağırsakların çalışması ile sinir sisteminin çok yakından etkileşimi vardır, stres gibi sıkıntılar sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir.


Leave A Reply