İplik Hakkında Ansiklopedik Bilgi

0
Advertisement

İplik nedir, nasıl elde edilir? İpliğin özellikleri nelerdir, nasıl üretilir, ne işe yarar, çeşitleri, hakkında ansiklopedik bilgi.

İplik

İplik; liflerin bükülmesi ya da bir araya getirilmesi yoluyla hazırlanan ince ve uzun dokuma malzemesidir. İplik, doğal ya da yapay elyaftan filament ya da ştapel türünde üretilir. Filament iplik, doğal ipek ve yapay ipek liflerini de içermek üzere çok uzun ve kesiksiz bir lif türüdür. Ştapel iplik ise, kısa doğal elyaftan elde edilen ya da yapay elyafın aynı uzunlukta kesilmesi yoluyla hazırlanan kesikli liftir.

İplik, doğal ya da yapay elyaftan, liflerin tek tek çekilerek bükülmesi yöntemine dayalı eğirme işlemiyle üretilir. Filament iplikler genellikle ştapel ipliğe oranla daha az bükülür. Life verilen büküm arttıkça, ipliğin dayanıklılığı da artar; bükümü az verilmiş elyaftan yumuşak ve parlak iplik elde edilir; krep ipliği ise çok bükümlüdür. İki ya da daha fazla tekkatlı ipliğin birlikte bükülmesiyle çokkatlı iplik hazırlanır. Dokumaya özel bir görünüm kazandırmak amacıyla üretilen başlıca iplik türleri, ilmekler halinde bükülmüş buklet; lifin bir ucunun gövdenin belirli noktalarının çevresinde birkaç kez bükülmesiyle elde edilen düğümlü iplik; her yönde katların saçaklandığı paletli ipliktir. Tekstüre iplik ise, ısıtma yoluyla ya da başka tekniklerle frize görünümü kazandırılmış yapay filament ipliğidir.

Dokumacılıkta kullanılan çözgü iplikleri atkı ipliklerine oranla daha sağlam, daha sık bükülmüş ve daha çok taraklanmıştır. Örgü iplikleri dokuma ipliklerine oranla daha az bükülür. Makine örgülerinde tekkatlı ya da çokkatlı iplikler; el örgülerinde ise daha çokkatlı iplikler kullanılır. Dikiş iplikleri dairesel bir kesiti olan çokkatlı ipliklerin sıkıca bükülmesiyle yapılır.

Advertisement

Leave A Reply