Prokaryottan Ökaryota (9.sınıf)

0
Advertisement

9. Sınıf Prokaryottan Ökaryota konu anlatımı. Prokaryotlarda ökaryotlara farklılaşmanın evrimsel anlatımı, hakkında bilgi.

Prokaryottan Ökaryota (9.sınıf)

Evrimsel görüşü savunan bazı bilim insanları, ökaryot ve prokaryot canlılar arasındaki bazı genlerin benzer olmasının, uzun zaman önce ökaryotların prokaryotlardan farklılaşmasından kaynaklandığını ileri sürmektedir.

Buna bağlı olarak, ökaryot hücrelerde bulunan kendine ait DNA ve RNA bulunduran mitokondri ve kloroplast organellerinin oluşumuyla ilgili, endosimbiyoz hipotezini ortaya atmışlardır.
Prokaryottan Ökaryota
Endosimbiyoz hipotezine göre; oksijenli solunum yapan mor bakteri (prokaryot canlı) çekirdeği bulunan ilkel yapılı ökaryot hücreye girerek, ortak bir yaşama birliği oluşturmuştur. Bu ortak yaşamda karşılıklı yarar söz konusudur.

Bazı bilim insanlarına göre iki canlı arasındaki bu ortak yaşamın sürdürülmek istenmesi ökaryot özellikte olan hücrenin oluşmasını sağlamıştır.

Kloroplastların da benzer şekilde, siyanobakterilerin ilkel yapılı ökaryot hücreye girmesiyle oluştuğu, böylece hücreye fotosentez yapabilme yeteneği kazandırdığı ileri sürülmektedir.

Yani ototrof özellikteki canlıların meydana geldiği kabul edilmiştir.

Advertisement

Leave A Reply