Isandlwana Savaşı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Isandlwana Savaşı ne zaman ve kimler arasında gerçekleşmiştir? Isandlwana ve Rorke’s Drift Çarpışmaları neden ve sonuçları hakkında bilgi.

Isandlwana Savaşı

Isandhlwana ve Rorke’s Drift çarpışmaları, Güney Afrika’nın yerli halkı Zulularla İngilizler arasındaki Zulu Savaşı’nın (1879) en büyük çarpışmalarıdır (22-23 Ocak 1879).

20 bini aşkın Zulunun Isandhlwana’ daki İngiliz kampına düzenlediği baskın sonucunda 1.700 İngiliz askeri öldü. Baskın sırasında Zulular 3-4 bin savaşçı yitirdiyse de, artçı birlikleri çarpışmaya katılmadığından, baskından hemen sonra Isandhlwana yakınlarındaki Rorke’s Drift’te bulunan İngiliz üssüne doğru yürüyüşe geçmeyi başardılar. Ama Isandhlwana Çarpışmasından sağ kurtulan birkaç İngiliz askerinden yeni baskının haberini almış olan üsteki 120 kadar İngiliz askeri, gerekli savunma önlemlerini alarak Zulu saldırısını en az kayıpla püskürttü, ingilizler açısından daha kesin bir zafer olan Kambula Çarpışması’nda (28-29 Mart 1879) Zulular 2 bini aşkın kayıp verdiler. İngilizlerin temmuzda Zulu başkenti Ulundi’yi ele geçirmeleriyle Zululand fiilen bağımsızlığını yitirdi.


Leave A Reply