İshal Neden Olur? Nasıl Geçer? İshal Tedavisi Nasıl Yapılır? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İshal nedir ve nasıl, neden olur? İshal belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? İshal nasıl geçer? İshalden kurtulmak hakkında bilgi.

ishal

Kaynak: pixabay.com

İshal Nedir?

Normal katılığından çok daha vıcık kıvamda olan dışkı durumuna ishal denir. Dünya Sağlık Örgütü’nün sunduğu veriye göre 24 saatlik süreçte 3 defadan fazla olacak şekilde gevşek yapıda, sulu yapıda ya da şekilsiz bir yapıda dışkı yapmak ishalin ta kendisidir. İshal olan kişi, normal şartlardan çok daha sık tuvalete çıkmakta, tuvalet süresini normalden daha uzun tutmakta ve tuvaletini yaptığı sırada yoğun ve ağrılı sancılarla baş başa kalmaktadır. Bununla birlikte kişilere çöken yorgunluk ve halsizlik, normal hastalık koşullarında olduğu gibi kişileri yatağa mahkum etmektedir. İshal gelip geçici önemsiz bir rahatsızlık gibi gözükse de Türkiye’de çocuk ölümlerinin başında ishal durumu gelmektedir. Bu yüzden ishal çok da hafife alınacak bir durum gibi gözükmemektedir. İshal olan bireyler vücutlarından çok fazla sıvı çıkışı olduğu için susuzluk çekmekte, mide bulantıları hatta kusmalar yaşamakta, tuvaletini tutmakta güçlük çekmekte, aniden bastıran tuvalet ihtiyaçları için fevri davranışlar sergilemekte ve bazen de ateşlenebilmektedirler.

İshal neden olmaktadır?

Kişilerin ishal olmasına sebep olacak pek çok sebep bulunmaktadır. İshal durumu kendi içerisinde de parazitik kökenli, bakteriyel kökenli ve viral kökenli olabilmektedir. Bunların hiç biri olmadan sadece enfeksiyon kapılması sonucu da ishal durumu gerçekleşebilir. İshale neden olan başlıca nedenler şu şekildedir;

Enfeksiyon durumu : Bireylerin içtikleri sulardan ya da yedikleri gıdalardan enfeksiyon kapmaları son derece olağan bir durumdur. Bu yiyecek ve içeceklerde bulunabilen parazitler, virüsler ya da mantarlar gibi ancak mikroskopla görülebilen mikroorganizmalar vücudumuza girerek sindirim sistemine gidip oradan da bağırsaklara yerleşirler. İşleyişi bozarak ishalin ortaya çıkmasına sebep olmaktadırlar. Bu tip problemlerin yaşanması yiyeceklerin çok da sağlıklı ortamlarda hazırlanmadığına aynı şekilde içeceklerin de pek steril olmadıklarına işaret gösterilebilmektedir. Herhangi bir yerden bu tip gıdaların alışverişini yaparken öncelikle üstlerinde yazan son kullanma tarihlerini iyice incelemeniz gerekmektedir. Tarihi geçmiş ürünlerde üreyen bakteriler ve mantarlar direkt olarak ishale sebep olabilmektedir.

Beslenme bozuklukları : Az önce bahsettiğimiz son kullanma tarihi geçmiş ürünleri yemek, düzenli bir beslenme düzenine sahip olmamak, çok fazla yemek yemek ve aşırı unlu gıdalarla beslenmek bünyede ishal etkisi yaratabilmektedir.

Farklı kaynaklar : Vücudunuza ihtiyacı olan miktardan daha az seviyede enzim ve vitamin almak, sindirim sisteminizdeki farklı bir mikrobik durum, bir takım gıdalara vücudunuzun gösterdiği alerjik reaksiyonlar, üşütme ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmanız da ishale yakalanmanıza sebebiyet verebilmektedir. Bu tip durumlar daha ciddi vakalara yol açacağından iyileşmek için mutlaka bir doktor kontrolüne gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Advertisement
ishal

Kaynak: pixabay.com

İshal tedavisi nelerdir?

İshalin ortadan kaldırılması için ilk olarak, vücudun ishal süresince kaybettiği suyu vücuda geri kazandırmak adına bünyeye bol bol su takviyesinde bulunmak gereklidir. Bu içtiğiniz suyun da mutlaka dezenfekte olduğundan emin olmalıyız. Hatta tam olarak emin olmak için içme suyunuzu öncelikle kaynatıp sonra soğuduktan sonra içmeniz ishal durumunuzda daha yararlı bir yöntem olacaktır.

Evde hazırlayacağınız 1 litre miktarındaki sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuzla birlikte 1 yemek kaşığı toz şekeri atıp karıştırın. İshal durumdayken tuvalete girip çıktıktan sonra bu sudan yarım bardak içmeniz bozulan bağırsak sisteminizi tekrardan sağlığına kavuşturmakta etkili bir yöntemdir. Özellikle çocuk yaştaki bireylerde ve bebeklerde ishal durumu çok tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Bu karışımın bu iki yaş grubuna mutlaka içirilmesi gerekmektedir.

İshal olduğunuz süreçlerde lifli ve posalı yiyecekler tüketmeniz de bağırsaklarınızın daha sağlıklı düzeyde çalışmasını sağlayarak ishal durumunuzu ortadan kaldırabilmektedir. Bu tip yiyecekler haşlanmış patates, havuç, lapa halinde pirinç, elma, patates püresi, ayran ve yoğurt gibi ürünlerdir. İştahsızlık problemi yaşansa bile ishal sıkıntısı yaşayan kişilerin mutlaka bu yiyeceklerle az da olsa beslenmesi gerekmektedir. İçlerinden yoğurt, ishal konusunu gidermede diğer yiyeceklerden çok daha ayrıcalıklıdır. Çünkü yoğurdun kendi içerisindeki bakterileri bağırsaklardaki ishale sebep olan bağırsak bakterilerini yok edebilmektedirler.

İçecek konusunda da türk kahvesinin içerisine limon karıştırarak içmek, sade gazoz içmek ya da maden suyu içmek ishali önleyici unsurlar arasındadır. Bitki çayı olarak da ishale çare olması adına gül yaprağı çayı, şeftali çayı ya da kestane yaprağı çayı tüketilebilmektedir.

İshalinizi atlatma evresinde asla tüketmemeniz gereken yiyecekler çikolata, yağlı ev yemekleri, hazır gıdalar, fast food ürünleri, süt ürünü içeren yiyecekler, lahana, enginar ve çiğ sebzelerdir. Bu yiyecekler bağırsaklarda bozulma yarattığı için zaten problemli olan bağırsak yapısının dengesini daha da bozmamak için bu ürünlerden uzak durulmalıdır.

Advertisement


Leave A Reply