Işınlılar (Radiolaria) Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Işınlılar, radiolaria nedir? Işınlıların özellikleri nelerdir, nerede yaşarlar? Işınlılar, radiolaria hakkında bilgi.

Işınlılar (Radiolaria)

Işınlılar (Radiolaria), Actinopodea sınıfından, hemen hemen bütün denizlerin üst katmanlarında yaşayan tekhücreliler altsınıfıdır. Çoğunlukla küre biçiminde simetrik yapılı olan bu canlılar çok küçük boyutlarına karşın kabuk (testa) denen karmaşık ve güzel görünüşlü iskeletleriyle tanınır.

Genellikle silisten oluşan kabuklarının üstünde değişik biçimlerde düzenlenmiş delikler, kafes görünümü veren levha dizileri ya da iğneye benzer uzantılar vardır. Yalancı ayaklar iskeletin bu deliklerinden çıkar. Çekirdeği çevreleyen kitinli kapsül, sitoplazmayı iki bölüme ayırır. Dış sitoplazmada bulunan birçok koful canlının su içinde kalacağı derinliği denetler.

Eşeysiz üremeleri, tomurcuklanma, ikiye bölünme ya da art arda bölünme yoluyla gerçekleşir. Genellikle iskelet ikiye ayrılır ve ayrılan bölümler eksik yarılarını tamamlar. Bazen yeni oluşan hücrelerden biri ana iskeletten ayrılırken öbürleri iskelet içinde kalır.

Işınlıların deniz dibine çöken iskelet kalıntıları silisli derin deniz bataklıklarını oluşturur. Deniz tabanı yükselerek deniz düzeyinin üstüne çıktığında bu çamur tabakası tortul kayaçlara dönüşür. Çakmaktaşı, Trablustaşı gibi silisli çökeller temelde ışınlıların iskeletleridir. Radiolaria altsınıfının fosil örnekleri Prekambriyen Zamana (y. 4 milyar-570 milyon yıl önce) değin uzanmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply