J.R.R. Tolkien Kimdir? Yüzüklerin Efendisi Kitabının Yazarının Hayatı, Eserleri

0
Advertisement

J.R.R. Tolkien kimdir ve ne yapmıştır? Yüzüklerin Efendisi kitabının yazarı J.R.R. Tolkien’in hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

J.R.R. Tolkien

Kaynak: commons.wikimedia.org

J.R.R. Tolkien

J.R.R. Tolkien, uluslararası üne sahip bir fantezi yazarıdır. En çok ‘Hobbit’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinin yazarı olarak tanınır.

J.R.R. Tolkien Kimdi?

J.R.R. Tolkien bir İngiliz fantezi yazarı ve akademisyendi. Tolkien, çocukken İngiltere’ye yerleşti ve Exeter Koleji’nde okumaya devam etti. Oxford Üniversitesi’nde ders verirken popüler fantezi romanları Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesini yayınladı. Eserler sadık bir uluslararası hayran kitlesine sahip oldu ve ödüllü gişe rekorları kıran filmlere uyarlandı.

Erken Yaşam ve Aile

John Ronald Reuel Tolkien, 3 Ocak 1892’de Güney Afrika’nın Bloemfontein kentinde Arthur Tolkien ve Mabel Suffield Tolkien’in çocuğu olarak dünyaya geldi. Arthur romatizmal ateş komplikasyonlarından öldükten sonra, Mabel dört yaşındaki Tolkien ve küçük kardeşi Hilary ile İngiltere’nin Birmingham kentindeki Sarehole kırsalındaki köye yerleşti.

Mabel 1904’te öldü ve Tolkien kardeşler, Birmingham’da bir Katolik rahibin vesayetini üstlendiği bir akraba ile ve yatılı evlerde yaşamaya gönderildi. Tolkien, Exeter College’da Anglo-Sakson ve Germen dilleri ve klasik edebiyatta uzmanlaşarak başarı ile diplomasını aldı.

Birinci Dünya Savaşı

Tolkien, Lancashire Fusiliers’a teğmen olarak 1. Dünya Savaşı’na katıldı ve ağır kayıpların olduğu Somme Savaşı’nda savaşmış ve sonunda hastalık nedeniyle görevden ayrılmıştır. Askerlik hizmetinin ortasında, 1916’da Edith Bratt ile evlendi.

Advertisement

Dilbilim çalışmalarına devam eden Tolkien, 1920’de Leeds Üniversitesi’nin fakültesine katıldı ve birkaç yıl sonra Oxford Üniversitesi’nde profesör oldu. Oradayken, üyeleri CS Lewis ve Owen Barfield arasında sayılan The Inklings adlı bir yazı grubu kurdu. Ayrıca Oxford’da bir ödevi not ederken, kendiliğinden “hobbit” hakkında kısa bir satır yazdı.

J.R.R. Tolkien

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kitaplar: ‘Hobbit’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi’

Ödüllü fantastik roman Hobbit – küçük, tüylü ayaklı Bilbo Baggins ve maceraları hakkında – 1937’de yayınlandı ve bir çocuk kitabı olarak kabul edildi, ancak Tolkien kitabın aslında çocuklar için tasarlanmadığını belirtecekti. Ayrıca anlatıyı desteklemek için 100’den fazla çizim yaptı.

Yıllar geçtikçe, Tolkien, bilimsel yayınlar üzerinde çalışırken, başyapıtı olarak kabul edilecek eseri geliştirdi – Kısmen eski Avrupa mitlerinden esinlenen Yüzüklerin Efendisi serisi, kendi harita setleri, bilgileri ve dilleri ile.

Tolkien, 1954’te The Fellowship of the Ring (Yüzük Kardeşliği) serisinin birinci bölümünü yayınladı; İki Kule ve Kralın Dönüşü 1955’te üçlemeyi bitirdi. Kitaplar okuyuculara elfler, goblinler, konuşan ağaçlar ve büyücü Gandalf ve cüce Gimli gibi karakterler de dahil olmak üzere her türden fantastik yaratıkla dolu zengin bir edebi hazine verdi.

Kitaplar eleştirmenlerden payını alırken, birçok eleştirmen ve genel okuyucu dalgaları Tolkien’in dünyasına girdi ve kitapların küresel en çok satanlar haline gelmesine neden oldu, hayranları Tolkien kulüpleri kurdu ve onun kurgusal dillerini öğrendi.

Ölümü

Tolkien 1959’da profesörlük görevinden emekli oldu ve bir deneme ve şiir koleksiyonu, Tree and Leaf ve Smith of Wootton Major’ın fantezi masalı Smith’i yayınlamaya devam etti. Eşi Edith 1971’de öldü ve Tolkien 2 Eylül 1973’te 81 yaşında öldü. Dört çocuğu vardı.

Advertisement

Eski ve Yeni Uyarlamalar

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi serileri, on milyonlarca kopya satarak dünyanın en popüler kitapları arasında gruplandırılmıştır. Yüzükler üçlemesi aynı zamanda yönetmen Peter Jackson tarafından Ian McKellen, Elijah Wood, Cate Blanchett ve Viggo Mortensen’in de aralarında bulunduğu çok popüler, ödüllü bir film üçlüsüne uyarlandı. Jackson ayrıca, 2012’den 2014’e kadar yayınlanan Martin Freeman’ın oynadığı üç bölümlü bir Hobbit film uyarlamasını yönetti.

Tolkien’in oğlu Christopher, ölümünden sonra yayınlanan Silmarillion ve Húrin’in Çocukları da dahil olmak üzere, babasının ölümü sırasında tamamlanmamış olan birkaç eserin editörlüğünü yaptı. Hobbit Sanatı 2012’de yayınlandı ve Tolkien’in orijinal illüstrasyonlarını sunarak romanın 75. yıl dönümünü kutladı.

Yazarın hayatı, Nicholas Hoult’un başrolde olduğu ve Yüzüklerin Efendisi’ne göndermelerle dolu bir biyografik film olan Tolkien’in 2019 uzun metrajının konusuydu.


Leave A Reply