Jack Dempsey Balığı Özellikleri Akvaryumda Bakımı, Üremesi Hakkında

0
Advertisement

Jack Dempsey Balığı nasıl bir balıktır? Jack Dempsey Balığı türlerinin akvaryum ortamında bakımı, üremesi, özellikleri hakkında bilgi.

Jack Dempsey balığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

JACK DEMPSEY (CİCHLOSOMA BİOCELLATUM)

Amerikalı amatör akvuaristler akvaryumlarımızın bu gürbüz, kuvvetli, vahşi bakışlı ve parlak renkli balığına bütün bu özelliklerinden dolayı ünlü dünya boks şampiyonlarından birinin adını vermişler ve Jack Dempsey balığı demişlerdir. Akvaryumlarımıza 1904 yılında girmiştir,

Ana vatanı Güney Amerika ve özellikle Brezilya tatlı suları olan bu balığın doğada boyu 20 santime ulaşmakta ise de akvaryumlarda 16 santimi geçmez. Bütün gövde parlak zeytuni renk üzerine serpilmiş canlı renkte mavi beneklerle süslenmiştir Kodal yüzgeçte bu mavi benekler ufalarak kirli sarı renkte ve yatay doğrultudaki damarların arasına dizilmişlerdir. Başı ve kuyruğu ayrıca iki siyah leke süsler. Sırt yüzgeçlerinin kenarları kırmızıdır.

Akvaryum Koşulları

Cichlasoma Biocellatum gayet iyi havalandırılmış büyük ebatta ve bitkiden arındırılmış akvaryumlar ister. Her çeşit kuru yem, su kurtları, su pireleri, sivri sinek larvalarıyla beslenirler. Bu balıkların dişileri erkeklerinden daha soluk renktedir. Ani renk değişiklikleri gösterir. 22°C ısıya kadar tahammül gösterirler. En iyi geliştikleri ısı 28°C dır. Oldukça uzun ömürlüdürler. On iki yıl ve hatta daha fazla yaşarlar.

Üreme sırasında son derece saldırgan ve geçimsiz olurlar. Bulundukları akvaryuma kesinlikle bitki konulmamalıdır. Çünkü mutlaka yok edileceklerdir. Ancak düz yüzeyli taşlar konulması unutulmamalıdır. Bir defa da 700 ilâ 800 yavru verebilirler.

Genel olarak yumurtlama beyaz taşlar üzerine yapılır. Bir kaç gün sonra açılan yumurtalardan çıkan kurtçuklar ebeveyn tarafından açılmış olan çukurlara taşınır. Dört beş gün sonra ebeveynleriyle birlikte akvaryumu keşfe çıkabilecek hale gelirler.

Advertisement
Jack Dempsey

Kaynak: commons.wikimedia.org

Üreme

Jack Dempseys yumurtalarını kayalar, kütükler veya bir akvaryumun cam tabanı gibi bölgelerinde düz ve sert bir yüzeye bırakır. Çoğu çiklit gibi, onlar da önemli ebeveyn bakımı gösterirler: Her iki ebeveyn de yumurtaların kuluçkalanmasına yardımcı olur ve yumurtadan çıktıklarında yavruları korur. Jack Dempsey’lerin, yavrularını beslemek için yiyecekleri önceden çiğneyen özenli ebeveynler olduğu biliniyor. Bununla birlikte, üreme çifti aşırı rahatsız olduğunda veya çevrelerindeki bir şey yanlış olduğunda yavrularını yemeleri alışılmadık bir durum değildir.

Morfoloji

Balık olgunlaştıkça renklenme, soluk turkuaz benekli açık gri veya ten renginden çok parlak, yanardöner mavi, yeşil ve altın beneklerle koyu mor-griye dönüşür. Stres altında renkleri değişir. Olgun erkeklerin dorsal ve anal yüzgeçleri uzun, sivri uçlara sahiptir. Dişiler bu abartılı ipuçlarından yoksundur. Üreme sırasında her iki cinsin de rengi önemli ölçüde koyulaşır ve neredeyse hiç metalik renklenmeden neredeyse siyah görünür. Akvaryum pazarında farklı renk çeşitleri de mevcuttur. Renk çeşitleri arasında Altın, Elektrik Mavisi ve pembe bulunur (hem altın hem de mavi özellikleri gösteren bir balık)


Leave A Reply