Jambon Nedir? Nasıl Yapılır? Jambonlu İkramlık Tarifler, Rulo İkramlıklar

0
Advertisement

Jambon nedir, nasıl yapılır? Rulo şeklinde sarılmış jambonlu ikramlıklar için gereken malzemeler ve tarifi. Jambonlu ikramlık tarifler.

jambon

Kaynak: pixabay.com

Jambon

Avrupa ve Amerika’da çok meşhurdur. Sadece domuz budundan hazırlanır. Fransa’dan kaynaklandığı için Fransızlar ve çokları jambon ismiyle kullanır. İngilizler ve diğerleri genelde ham derler. Ham, domuz eti anlamına da gelir. Jambon yapılırken domuzun but parçası kullanıldığı için bu ismi almıştır. Jambon, etin bütün parça hâlinde domuz budundan hazırlanmış şeklidir.

Bu bilgilerin ışığında, dana jambonu, tavuk jambonu isimlerinin yanlış olduğu unutulmamalıdır.

Jambon hazırlanırken iki yöntem vardır; sulu ve kuru salamura. Sulu salamura yaparken yoğun tuzlu suya ardıç tohumu, kişniş, zencefil ve benzeri çeşitli otlar ve baharatlar konur. Ayrıca potasyum nitrat da konularak rengin kırmızı kalması sağlanır. Genelde sulu yöntemle hazırlanır, konserve olarak saklanır, nakledilir. Kurutularak fıime yapıldığı da görülür.

Kuru salamura, pastırma gibi bol tuzda bekletilerek gerçekleştirilir. İşlem bitince füme yapılır, dinlendirilir ve satışa sunulur. İnce dilimler hâlinde ve genellikle pişirilerek kullanılır.

Tütsüleme Furne (Füme):

Özel koku veren çeşitli ağaçlar ve talaşları, bazen yaprakları kapalı yerlerde özel şekilde dumanlı olarak yakılır. Bu işleme dumanlama denildiği de görülür. Türkçede tütsüleme denir. Füme sözcüğü artık bizde de yerleşmiştir.

Advertisement

Füme, sıcak ve soğuk olarak iki türlüdür. Bu, kullanıldığı yere göre değişir. Önceden salamura yapılmış veya pişirilmiş et çeşitleri, tavuk füme, hindi füme, dil füme, çeşitli balıklar, (mersin füme, somon füme vb.) salam, sosis vb. yerlerde kullanılır.

Füme yapılacak ürün, sıcak veya soğuk füme oluşuna göre füme odasında belirli yerlere asılır. Belirli süre duman içinde bekletilerek füme gerçekleştirilir.

Binin üzerinde jambon çeşidi vardır. Jambon yine de hazırlandığı bölgelere göre farklılıklar gösterir. İnce, muntazam dilimler hâlinde pişmiş, bazen de çiğ olarak kullanılır. İtalyanların Parma, Almanların Westphalia, İngilizlerin York, Fransızların Bayonne jambonları meşhurdur.

Jambonlu Tarifler

Kullanılacak Malzemeler:

  • 40 gr. dolmalık fıstık
  • 250 gr. dil peyniri
  • 80 gr. parmesan (taze rendelenmiş)
  • 1 demet fesleğen
  • 200 gr. jambon
  • Tuz
  • Biber

Jambonlu Rulo İkramlıklar

Yapılışı:

Fıstıkları, yağsız tavada devamlı karıştırarak, açık kahverengi oluncaya kadar kavurun ve soğumaya bırakın. Dil peyniri, parmesan, tuz ve biber ile karıştırın. Fıstıkları ince kıyıp peynirlere ekleyin. Yıkanmış, kurulanmış fesleğen yapraklarını dallarından ayırın. Jambonların kenarlarındaki yağları çıkarın ve 40×25 cm. ebadında, kenarları hafifçe üst üste binecek şekilde, şeffaf folyoya yayın. Üzerine peynirli karışımı sürün, fesleğen yapraklarını yan yana yerleştirin ve bastırın.

Jambonları folyonun yardımıyla hafifçe bastırarak, rulo haline getirin. Uçlarını sıkıca çevirin (bonbon şekeri gibi). Yaklaşık 1 saat buzdolabında beklettikten sonra folyoyu çıkarın. Jambonları 1 cm. eninde dilimlere kesin, kızarmış ekmek dilimlerinin üstüne koyup servis yapın.

Advertisement

Peynirli Jambon Tarifi (Meze olarak hazırlayabileceğiniz kolay ve lezzetli bir aperatif tarifi.)

Peynirli Jambon Tarifi

Bu kolay meze için ihtiyacınız olanlar sadece en sevdiğiniz peynir (labne peyniri ile kolay ve lezzetli oluyor), taze soğan, kırmızı biber ve sevdiğiniz jambon (et, hindi, tavuk seçim size kalmış).

Jambonu yayın ve üstüne peyniri, dilimlenmiş kırmızı biberi, taze soğanı koyarak sarın. Sonra ise dilimler halinde keserek servis edin.


Leave A Reply