İngiliz Ünlü Kaşif James Cook’un Hayatı (Kısa Biyografi)

0
Advertisement

Ünlü İngiliz kaşif ve denizcisi olan Kaptan James Cook hayatı ile ilgili kısa ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız. Keşifleri hakkında bilgiler.

James Cook

James Cook

James Cook (7 Kasım 1728, Marton, İngiltere – 14 Şubat 1779, Kealakekua Körfezi, Havai), ünlü bir İngiliz denizcisidîr. Keşifleriyle, Güney Büyük Okyanus bölgesinin gerçeğe uygun ve güvenilir bir haritasının yapılabilmesi imkanını sağlamıştır.

İngiliz donanmasına 1755’te katılan James Cook’un ilk önemli görevi, Saint Lawrence Nehri’nin ve Newfoundland kıyılarının teftişidir. Bu konudaki başarısı ile hükümetin dikkatini çekti. Güney Büyük Okyanus’a yapılacak üç seferin komutası James Cook’a verildi. Bu seferler on yıl sürdü.

İlk seferine 1768’de çıkan kaptan James Cook 1772-1775 yılları arasında ikinci yolculuğunu yaptı. Bu sefer amacı, o devirde birçok kimsenin iddia ettiği gibi Güney Büyük Okyanus’ta yeni bir kıtanın bulunup bulunmadığını anlamaktı. James Cook yolculuğunun sonunda, burada yeni bir kıta olmadığını, Antarktika’nın güneyinde bir buzul kıta olabileceğini söyledi. Fikrinin doğru olduğu, aradan yüzyıldan fazla bir zaman geçtikten sonra anlaşıldı.

Kaptan James Cook’un üçüncü yolculuğu 1776’da başladı. Bu sefer, Büyük Okyanus’la Hudson Körfezinin, deniz yolu ile, doğrudan doğruya birbirilerine bağlı olmadıklarını tespit etmek üzere yola çıkmıştı. Dönerken Havai ve Sosyete Adaları’nı keşfetti. Bu sırada, Havai’de çalınan kayığını aramak için kıyıda dolaşırken bir yerli tarafından öldürüldü.

Advertisement

Leave A Reply