James Kirke Paulding Kimdir?

0
Advertisement

James Kirke Paulding kimdir? Amerikalı roman ve oyun yazarı olan James Kirke Paulding hayatı ve eserleri ile ilgili bilgiler.

James Kirke Paulding Kimdir?

James Kirke PauldingJames Kirke Paulding (d. 22 Ağustos 1778, Dutchess ili, New York – ö. 6 Nisan 1860, Hyde Park, New York, ABD), oyun yazarı, romancı ve kamu görevlisi. Edebiyatta Amerika’nın yerli temalarına yer verilmesini ilk savunanlardan biridir.

William ve Washington Irving’le birlikte, genellikle yerel konularla ilgili hafif yergilere yer veren Salmagundi (1807-08) adlı dergiyi yayımladı. ABD ile İngiltere arasındaki savaş sırasında milliyetçi bir çizgiye yönelerek The Diverting History of John Bull and Brother Jonathan (1812; John Bull ve Kardeşi Jonathan’ın Eğlendirici Tarihi) ile Sir Walter Scott’la ilgili bir bürlesk olan The Lay of the Scottish Fiddle: A Tale of Havre de Grace (1813; İskoç Kemanın Nağmesi: Havre de Grace Masalı) adlı yapıtlarında İngiltere’nin tutumunu yerdi. İngilizlere yönelik yergi türündeki A Sketch of Old England: by a New England Man (1822; Bir New England’lıdan Eski İngiltere’nin Bir Eskizi) ve John Bull in America (1825; John Bull Amerika’da) adlı sonraki iki kitabı da benzer milliyetçi duygularla yüklüydü.

Pauiding, Batı’ya göçün yararlarını ve güçlüklerini işlediği “The Backwoodsman” (1818) adlı şiirinde ABD’li yazarları yerli edebi temalar bulmaya çağırdı. Koningsmarke, the Long Finne, a Story of the New World (1823), Westward Hol (1832; Batıya!) ve The Old Continental, or, the Price of Liberty (1846; Eski Kıta ya da Özgürlüğün Bedeli) gibi romanlarında Amerikan temalarını işledi. İlk kez 1831’de oynanan ve çok beğenilen The Lion of the West (1954; Batı’nın Aslanı) adlı oyununda Davy Crockett’e benzer bir kahramanın kişiliğinde sınır bölgesi mizahını tiyatroya uyarladı. Life of Washington (1835; Washington’un Yaşamı) adlı yapıtında da Amerikan temalarını işlemeyi sürdürdü.


Leave A Reply