Jan Hendrik Oort Kimdir?

0
Advertisement

Jan Hendrik Oort kimdir ve ne yapmıştır? Jan Hendrik Oort hayatı, biyografisi, bilime katkıları hakkında bilgi.

Jan Hendrik Oort

Jan Hendrik Oort; (d 28 Nisan 1900, Franeker – ö. 12 Kasım 1992, Leiden, Hollanda), Samanyolu Gökadası’nın kendi düzlemi üzerinde ve merkezi çevresinde döndüğü varsayımını ortaya atan Hollandalı astronomdur. Bugün genel olarak kabul edilen bu varsayımın benzer bir biçimini İsveçli astronom Bertin Lindblad da ileri sürmüştür.

1924’te Leiden Gözlemevi’ne astronom olarak atanan Oort, 1945-70 arasında da bu gözlemevinin yöneticiliğinde bulundu. Bu dönemde özellikle gökada dinamiği ve yapısı üzerine araştırmalar yaptı. Lindblad’ın 1925’te gökada sisteminin dönmekte olduğu yolundaki kuramım ortaya atmasının ardından Oort, 1927’de bu kuram üzerinde bazı uyarlamalar yaparak varsayımı elde edilmiş son verilerle uyumlu duruma getirdi ve böylece kurama son biçimini kazandırdı.

Oort 1950’de, kuyrukluyıldızların Güneş’ in çevresinde bir ışık yılı kadar uzaklıkta dolanmakta olan büyük bir küçük parçacık bulutundan türediği görüşünü ortaya attı. 1956’da da, Hollandalı astronom Theodore Walraven ile birlikte, Yengeç Bulutsusu’ndan gelen kutuplanmış ışık ışınlan üzerinde geniş bir araştırmaya girişti. İki bilim adamı bu ışınların, güçlü magnetik alanlarda dairesel yollar üzerinde hareket etmekte olan elektronlarca oluşturulduğunu gösterdiler.

1953’te ABD Ulusal Bilim Akademisi’nin yabancı üyeliğine seçilen Oort, 1935-48 arasında Uluslararası Astronomi Birliği’nin genel sekreterliğini, 1958-61 arasında da başkanlığını yaptı.

Advertisement

Leave A Reply