Jean Baptiste Isabey Kimdir?

0
Advertisement

Jean Baptiste Isabey kimdir ve ne yapmıştır? Jean Baptiste Isabey hayatı, biyografisi, eserleri, resimleri hakkında bilgi.


Jean Baptiste Isabey

Jean Baptiste Isabey; (d. 11 Nisan 1767, Nancy – ö. 18 Nisan 1855, Paris, Fransa), XVI. Louis döneminden ölümüne değin devlet desteği görerek çalışmış, yetenekli Fransız minyatür ressamıdır. “Napoléon Malmaison’da” (Versailles ve Trianon Ulusal Müzesi) adlı yapıtı, imparatora en çok benzeyen resimlerden biridir.

Yeni-klasik üslubun ünlü ressamı Jacques-Louis David’in ve daha başka ressamların atölyelerinde yetişti. İlk resim siparişlerinden birini XVI. Louis’nin karısı Marie Antoinette’ten aldı. Napoléon ve Joséphine’ in taç giyme törenini düzenledi ve bu olayın anısına 32 tane çizim (Louvre Müzesi, Paris) hazırladı. 1820 Salon Sergisi’nde kendini ve ailesini betimlediği “Isabey’nin Teknesi” adlı resmiyle büyük bir başarı kazandı. Louis Philippe’in hükümdarlığı sırasında (1830-48) Sèvres porselen fabrikasının resim atölyesini yönetti. 19. yüzyılın ilk yarısındaki önde gelen Avrupalı politikacıların karikatürlerini de yaptı, ama bunların çoğu yayımlanmadı ve portreleri kadar tanınmadı. Isabey’nin yanında yetişen oğlu Eugène Isabey de (1804-85) bir tür ressamı oldu.


Leave A Reply